Koncepcji urządzenia centralnego miejsca w Spale było co najmniej kilka. Dwa lata temu swoje pomysły prezentowało m.in. stowarzyszenie "Kulturalna Spała". Mówiono o budowie kąpieliska, aquaparku i elektrowni wodnej.
Nie udało się do nich i ich realizacji w ramach partnerstwa publiczno prywatnego jednak przekonać ówczesnych władz gminy Inowłódz, które wyjaśniały, że koncepcja zagospodarowania terenu jest już gotowa i zaakceptowana. Pomysł kompleksu kulturalno-turystycznego przygotował kilka lat temu zespół pod kierownictwem prof. Małgorzaty Mileckiej.
Według pomysł, pochodzącej z Tomaszowa pani profesor, w centrum kompleksu pojawi się plac wyłożony kostką oraz scena plenerowa. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się "betonowisko" po dawnym basenie powstać ma pawilon na wodzie.
Wokół stawu urządzona zostanie ścieżka spacerowa. Wzdłuż ciągu spacerowego pojawić ma się kąpielisko i pomosty dla kajaków. W miejscu, gdzie odbywają się obecnie jarmarki, dożynki oraz Spalski Hubertus być może pojawi się scena letnia. Część terenu zyska nasadzenia i alejki parkowe.
Zaplanowano także odtworzenie pomostu łacącego dwa brzegi stawu, którego pozostałości, w postaci drewnianych bali wciąż wystają z dna zbiornika
Koszt całego przedsięwzięcia, które powinno uatrakcyjnić turystycznie Spałę wynieść może nawet kilkanaście milionów. Bez środków unijnych gmina nie będzie w stanie go zrealizować.
Kiedy będzie można zrewitalizować tereny wokół stawu i oczywiście sam zbiornik? Szansą sa oczywiście fundusze w nowym okresie programowania. Wójt gminy ma nadzieję, że nastąpi to już w przyszłym roku.
Póki co trzeba jednak zmodernizować urządzenia hydrotechniczne, a staw odmulić. Projekt odmulania powinien być gotowy w sierpniu. Inwestycje tego rodzaju wymagają także przygotowania oceny oddziaływania na środowisko. Władze gminy liczą, że prace związane z odmuleniem zakończą się do końca roku.
Napisz komentarz
Komentarze