Technikum zgodnie z przyjętym statutem kształcić ma w kierunkach: technik budownictwa, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, urządzeń sanitarnych, architektury krajobrazu. Decyzja budzi sporo kontrowersji, ponieważ te same kierunki prowadzone są także w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 (samochodówka). Nauczyciele z tej właśnie szkoły wypełnili salę obrad Starostwa Powiatowego.
Stworzenie nowego zespołu szkół ponadgimnazjalnych to efekt obecnego niżu demograficznego. W tym roku nabór to tomaszowskich placówek oświatowych będzie mniejszy od ubiegłorocznego o dwa oddziały. Ujemna tendencja ma odwrócić się dopiero za pięć lat. Nauczyciele słusznie obawiają się, że może w krótkim czasie dojść do likwidacji "Samochodówki". Zarówno budynek dydaktyczny, jak i zabudowania warsztatowe są w katastrofalnym stanie technicznym. Pierwszy z nich nadaje się tylko do wyburzenia. Warsztaty również wymagają sporych nakładów finansowych, które mogą przewyższyć koszt budowy nowych obiektów.
Stanowisko nauczycieli wraz z prośbą o zdjęcie punktu dotyczącego utworzenia technikum przedstawiła pani Elżbieta Rodzeń. Z formalnego punktu widzenia uprawnienie do złożenia wniosku mają jedynie radni, jednak nie stało nic na przeszkodzie aby udzielić głosu osobom zainteresowanym problemami szkolnictwa ponadgimnazjalnego w powiecie tomaszowskim.
Nauczyciele poprosili także o zorganizowanie spotkania władz powiatu z gronem pedagogicznym ZSP3, w celu zaprezentowania spójnej strategii dotyczącej szkolnictwa zawodowego.
Niestety ze względu na terminy ustawowe nie było możliwe zdjęcie z porządku obrad uchwały o powołaniu nowego Technikum. Starosta Kuklinski zadeklarował gotowość spotkania z nauczycielami, podkreślał, że Komisja Oświaty Rady Powiatu szczegółowo omówiła projekt uchwały oraz spotkała sią z nauczycielami III LO. Starał się uspokoić emocje i prosił aby nie burzyć porządku organizacyjnego szkoły.
Katarzyna Banaszczak, naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego, uzasadniając projekt przygotowanej uchwały, twierdziła, że Zarząd Powiatu, reorganizując szkolnictwo ponadgimnazjalne ma na celu utrzymanie dotychczasowej liczby szkół i przygotowanie ich na zwyżkę demograficzną w latach kolejnych, kiedy to liczba uczniów może się nawet podwoić (bez uwzględniania poziomu emigracji).
- Nie jest natomiast możliwe utrzymanie proporcji oddziałów w poszczególnych szkołach, na poziomie takim jak dotychczas - mówiła. Naczelnik poruszyła również temat tendencji do wybierania przez absolwentów gimnazjów formy nauczania na poziomie ogólnokształcącym. - Zgodnie ze standardami dobrze byłoby aby w liceach kształciło się ok. 40% uczniów. Wybieranie nauki w liceum ogólnokształcącym nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Warto i należy rozwijać szkolnictwo zawodowe, zarówno na poziomie techników jak i zasadniczym.
Dyrektor Cezary Żegota mówił natomiast o możliwościach wykorzystania bazy posiadanej przez prywatnych przedsiębiorców do praktycznej nauki zawodu. Szkoła chce zachęcić Ceramikę Paradyż do utworzenia klasy patronackiej.
Powrócił raz jeszcze temat spotkania z nauczycielami samochodówki. najprawdopodobniej odbędzie się ono na początku marca, tak jak zaproponował radny Mariusz Wegrzynowski.
- Czy w Państwa szkole jest dyrektor tak na co dzień - pytał Mirosław Kukliński. - Państwo tak stawiacie sprawę, jakbyście o niczym nie wiedzieli i o niczym nie byli informowani. To po co są spotkania z dyrektorami placówek? Po co my się z nimi naradzamy?
Staroście trudno odmówić racji. Sytuacja przypomina tę, kiedy likwidowana przez Radę Powiatu Tomaszowskiego była "Budowlanka". Wydawało się wówczas również, że i tamta szkoła nie posiada kompetentnego zarządcy.
Napisz komentarz
Komentarze