Prezydent mówił o największych problemach dzielnicy, do których należy brak utwardzonych dróg oraz kanalizacji. Nawiązał też do planowanej przez samorząd województwa przebudowy drogi W713, obejmującej na terenie Tomaszowa ulice: Warszawską, Mościckiego, Mireckiego, Białobrzeską, Radomską i Opoczyńską.
Inwestycja podzielona jest na etapy i pierwszy z nich, zaczynający się przy skrzyżowaniu z ulicą Ujezdzką może ruszyć jeszcze w tym roku. Sejmik zarezerwował na ten cel w swoim budżecie 14 milionów złotych, pozostała część sfinansowana ma zostać w ramach dotacji.
Tomaszów musi więc czekać na pieniądze, które otrzyma województwo aby prace budowlane ruszyły. Wartość całej inwestycji może zbliżyć się do 200 milionów złotych.
Według Witki nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony miasta, aby inwestycja ruszyła, ponieważ ulica Warszawska i jej okolice zostały już w pełni skanalizowane.
Mieszkańcom przedstawiono również plan zagospodarowanie przestrzennego Białobrzeg, który został przygotowany przez urząd Miasta jeszcze w ubiegłej kadencji a aktualnie jest już właściwie gotów do dyskusji publicznej i uchwalenia przez radnych. Do planu wciąż można składać uwagi i wnioski.
Białobrzanie mówili o konieczności budowy ronda, poprawie bezpieczeństwa, instalacji fotoradarów oraz wyprowadzeniu ruchu ciężkich samochodów z ulicy Opoczyńskiej i Hubala. jak mogliśmy się dowiedzieć powstać ma nowa droga zlokalizowana wzdłuż torów kolejowych. Otworzy ona też nowe tereny inwestycyjne dla miasta.
Marcin Witko płynnie przeszedł do tematu inwestycji polegającej na skanalizowaniu miasta. Wspólnie z prezeską Mariolą Chylińską opowiadali o opóźnieniach w realizacji inwestycji. Szerzej na ten temat napiszemy w kolejnym artykule. Mieszkańców Białobrzeg najbardziej interesowały oczywiście ceny ścieków i wody, która w dzielnicy pochodzi ze studni głębinowych i powinna być tańsza niż w pozostałej części miasta. Skarżyli się również na uciążliwość prowadzonych prac budowlanych. Prezydent przyznał, za karygodny jest fakt, iż urzędnicy nie reagują na uwagi zgłaszane przez mieszkańców. Pytania dotyczące kanalizacji miały zarówno bardzo ogólny, jak i szczegółowy charakter. Pytano m.in. o koszty przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, jakie będą musieli ponosić mieszkańcy.
Marcin Witko przywołał ważną dla mieszkańców dzielnicy inwestycję obejmującą remont wiaduktu, który umożliwi wreszcie bezproblemowy dojazd do pobliskiego cmentarza. Zainteresowanie budziła planowana budowa chodników przy ulicy Hubala oraz przebudowy ulicy Gminnej, która będzie realizowana w przyszłym roku. Raz jeszcze wrócił temat bezpieczeństwa na ulicach położonych w obrębie dzielnicy. Zwracano uwagę na uszkodzenia domów, powstające w wyniku ruchu przeciążonych samochodów ciężarowych.
Wątpliwości budzi także ustawienie znaków zakazu zatrzymywania się i postoju przy ulicy gminnej. Mieszkańcy tej ulicy prosili o ich likwidację. Dariusz Banaś przekonywał, że znaki poprawiają bezpieczeństwo w okolicach szkoły. Tematem zajmie się komisja Ruchu Drogowego przy Staroście Powiatu Tomaszowskiego.
Pytano również o park przy dawnym pałacu oraz staw, który zdaniem uczestników spotkania jest własnością publiczną i powinien zostać we właściwy sposób zagospodarowany. Według Prezydenta teren jest własnością prywatną.
Mieszkańcy poprosili też o montaż lustra poprawiającego widoczność i bezpieczeństwo na ulicy Ślusarskiej. Narzekano na odbiorcę śmieci, którym jest aktualnie w Tomaszowie firma Veolia. Pojawiły się wnioski o oznakowanie dróg, przejść dla pieszych.
Problemem okazał się także jakość i zakres usług oferowanych przez Przychodnię Zdrowia funcjonującą w dzielnicy Białobrzegi. Skarżono się na zbyt niską liczbę pacjentów, przyjmowanych każdego dnia.
Oczywiście pojawił się też temat bezpłatnej komunikacji. Marcin Witko wyjaśniał, że zwiększy się częstotliwość jazdy autobusów ale zmniejszona zostanie liczba linii aktualnie funkcjonujących w Tomaszowie. Podkreślał stary i zużyty tabor, złą organizację. Podniosły się głosy o konieczności zwolnienia z pracy prezesa Jarosława Jopka.
Mówiono o funkcjonalności centralnego placu w mieście oraz o powrocie na to miejsce Dni Tomaszowa. Wiceprezydent Zofia Szymańska zachęcała mieszkańców (nie tylko Białobrzeg) do zgłaszania się z inicjatywami imprez, jakie mogłyby być organizowane na zrewitalizowanym Placu Kościuszki.
Napisz komentarz
Komentarze