Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach to jedyna tego typu placówka w centralnej Polsce. Jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych powiatu tomaszowskiego. Powstał w latach 1934-1936 w wyniku jednej z pierwszych na świecie akcji, zainicjowanej przez polskie środowiska naukowe. W zwierzyńcu prowadzono zabiegi krzyżowania żubrów z bizonami dla uzyskania jak najlepszych cech genetycznych pierwszego z tych zwierząt.
Pierwsze bizony sprowadzono z Kanady w darze od Polonii dla Prezydenta RP – Ignacego Mościckiego. Pierwszy żubr w smardzewickiej hodowli urodził się w 1963 roku. Od 1973 roku obiekt jest zamkniętą hodowlą żubrów białowieskiej linii genetycznej. Pozostaje w zarządzie Kampinoskiego Parku Narodowego. Obecnie zajmuje pow. 72,4 hektara i leży w strefie ochronnej Spalskiego Parku Krajobrazowego.
Odstrzał żubrów ze stada w Smardzewicach zasugerowali lekarze weterynarii. Ich zdaniem tak drastyczne działania mają zapobiec rozprzestrzenianiu się gruźlicy. Póki co jednak Kampinoski Park Narodowy ma zgodę Ministra Środowiska na zabicie sześciu zwierząt. Minister Maciej Grabowski twierdzi, że eliminacja wszystkich zwierząt nie jest jeszcze przesądzona. Najpierw trzeba zbadać zwierzęta, co do których zachodzi podejrzenie zakażenia chorobą. W tym czasie będzie też monitorowany stan zdrowia pozostałych zwierząt. Lekarze zaznaczają jednak, prawdopodobieństwo zakażenia gruźlicą wszystkich żubrów w stadzie jest bardzo duże.
Pierwsze sygnały o możliwości wystąpienia epidemii wśród żubrów ze Smardzewic pojawiły się półtora roku temu. Wtedy to jedno ze zwierząt padło a badania wykazały, że było chore na gruźlicę. Chorobę stwierdzono później też u kilku innych żubrów. Wszystkie zostały odstrzelone. najprawdopodobniej choroba do ośrodka przybyła razem z którymś ze zwierząt, które musiało być nosicielem tej choroby.
Napisz komentarz
Komentarze