Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:31
Reklama
Reklama

Andrzejki pod Grotami

Do kultywowania i ożywiania rodzimych tradycji znakomicie nadaje się funkcjonująca już prawie trzy lata Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”. Szerokie możliwości na tym polu stworzył zwłaszcza budynek obsługi turystów, oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku. Ten funkcjonalny i obszerny obiekt stał się swoistym przedłużeniem podziemi, stwarzając odpowiednie warunki dla wydarzeń kulturalnych, również w chłodniejszych porach roku. Kolejnym i dobitnym tego potwierdzeniem były „Magiczne Andrzejki”, odbywające się tutaj w minioną sobotę. Impreza, zorganizowana już po raz trzeci przez administrujący nagórzycką trasą Skansen Rzeki Pilicy, zdążyła wejść na stałe do miejskiego kalendarza imprez kulturalnych.

Świadczyło o tym wyjątkowo duże zainteresowanie tegorocznymi Andrzejkami nagórzyckimi, widoczne jeszcze przed ich rozpoczęciem. Niewątpliwie, sprawił to program sobotniej imprezy, obfitujący w liczne nowości i niespodzianki. Były one oryginalnym połączeniem ludowych obrzędów andrzejkowych z tradycjami… górniczymi i hutniczymi. Te ostatnie nawiązywały do historii istniejącej tu niegdyś kopalni piasku kwarcowego, urabianego na potrzeby hut szkła. Większość z sobotnich atrakcji była ulokowana po raz pierwszy właśnie w nowo zbudowanym budynku przed grotami.

 

Symboliczny prolog pełnego magii andrzejkowego wieczoru miał miejsce w sali audytorium, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy czasowej pt. „Barbórkowe kufle”. Ekspozycja upamiętnia tradycje obchodów przypadającego 4 grudnia święta patronki górników – Św. Barbary. Są one kultywowane do dzisiaj również przez załogi kopalni piasku kwarcowego „Biała Góra” i „Grudzeń Las”, eksploatujących złoża ciągnące się właśnie od Nagórzyc. Nieodłącznym elementem tego święta są ceremonialne biesiady – tzw. karczmy piwne, podczas których każdy uczestnik otrzymuje kufel, opatrzony znakiem firmowym kopalni i datą.

 

Otwarta w sobotę wystawa prezentuje 50 pamiątkowych kufli szklanych i ceramicznych ze zbiorów własnych Skansenu. Sporą część z nich ofiarował Skansenowi w tym roku Stanisław Warchoł - były wieloletni dyrektor TKSM „Biała Góra”. Stosownym dopełnieniem ekspozycji kufli stał się galowy mundur górnika, ofiarowany niedawno tomaszowskiemu Skansenowi przez jednego z byłych, wieloletnich pracowników kopalni „Biała Góra”.

 

W takiej to barbórkowej scenerii rozpoczęło się następnie spotkanie z niezwykłym światem magii w wykonaniu warszawskiego iluzjonisty – Tomasza Bielińskiego. Prezentowanymi w trakcie sześciu 15-minutowych spektakli sztuczkami i trickami wprawiał on w zdumienie i niekłamany zachwyt, zwłaszcza najmłodszą część widowni. Ba, niektóre z dzieci mogły wystąpić w roli asystentek i asystentów iluzjonisty.

 

Po tych doznaniach można było uczestniczyć w trwających po sąsiedzku pokazach tzw. modelowania balonów, prezentowanych przez Ewę Przybylską z Łodzi. Zarówno dzieci, jak i dorośli z zapartym tchem podziwiali niezwykłą sztukę „wyczarowywania” przez nią z różnokolorowych baloników figurek rozmaitych zwierzątek i bajkowych postaci, a nawet… motocykli. Po balonikowe „cudeńka” ustawiały się długie kolejki.

 

Kolejny etap fascynującego spotkania z magiczną historią i tradycją prowadził do tajemniczych jaskiń i komór dawnej kopalni nagórzyckiej. Na gości czekali tu m.in. jej legendarni lokatorzy: zbój Madej i diabeł nagórzycki – tym razem w wersji ożywionej. W sobotę do tego grona dołączyła postać hutnika z dawnej huty szkła, który przybrał formę bardzo realistycznie wykonanego manekina. Co istotne, został on usadowiony na autentycznej ławce hutniczej z nie istniejącej już Huty Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Tryb. Ławka została użyczona pilickiemu skansenowi przez piotrkowskie Muzeum. W asyście andrzejkowych gości dokonano symbolicznych „osiedlin” postaci starego hutnika na ekspozycji ukazującej wykorzystywanie nagórzyckiego piasku przez dawne huty szkła.

 

Na tym jednak nie koniec zaskakujących i miłych wrażeń, gdyż po wyjściu z grot na gości czekały uświęcone ludową tradycją wróżby andrzejkowe. Z pomocą trzech „wróżek” można było odczytać swoją przyszłość z kształtów roztopionego wosku, przelanego do miski z wodą przez dziurkę starego klucza, a także z wylosowanych karteczek z rozmaitymi przepowiedniami. Losowano także karteczki z imionami przyszłych wybranek, czy wybrańców serca. Równie chętnie wróżono sobie przyszłość z kształtu rzucanych za siebie obierek z jabłek. Dodatkowego, iście bajkowego klimatu tym obrzędom dodawała wieczorna iluminacja zbocza Grot Nagórzyckich. Sobotnie Andrzejki przyciągnęły tutaj w ciągu niespełna czterech godzin rekordową liczbę prawie 500 gości!

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama