Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Andrzejki pod Grotami

Do kultywowania i ożywiania rodzimych tradycji znakomicie nadaje się funkcjonująca już prawie trzy lata Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”. Szerokie możliwości na tym polu stworzył zwłaszcza budynek obsługi turystów, oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku. Ten funkcjonalny i obszerny obiekt stał się swoistym przedłużeniem podziemi, stwarzając odpowiednie warunki dla wydarzeń kulturalnych, również w chłodniejszych porach roku. Kolejnym i dobitnym tego potwierdzeniem były „Magiczne Andrzejki”, odbywające się tutaj w minioną sobotę. Impreza, zorganizowana już po raz trzeci przez administrujący nagórzycką trasą Skansen Rzeki Pilicy, zdążyła wejść na stałe do miejskiego kalendarza imprez kulturalnych.

Świadczyło o tym wyjątkowo duże zainteresowanie tegorocznymi Andrzejkami nagórzyckimi, widoczne jeszcze przed ich rozpoczęciem. Niewątpliwie, sprawił to program sobotniej imprezy, obfitujący w liczne nowości i niespodzianki. Były one oryginalnym połączeniem ludowych obrzędów andrzejkowych z tradycjami… górniczymi i hutniczymi. Te ostatnie nawiązywały do historii istniejącej tu niegdyś kopalni piasku kwarcowego, urabianego na potrzeby hut szkła. Większość z sobotnich atrakcji była ulokowana po raz pierwszy właśnie w nowo zbudowanym budynku przed grotami.

 

Symboliczny prolog pełnego magii andrzejkowego wieczoru miał miejsce w sali audytorium, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy czasowej pt. „Barbórkowe kufle”. Ekspozycja upamiętnia tradycje obchodów przypadającego 4 grudnia święta patronki górników – Św. Barbary. Są one kultywowane do dzisiaj również przez załogi kopalni piasku kwarcowego „Biała Góra” i „Grudzeń Las”, eksploatujących złoża ciągnące się właśnie od Nagórzyc. Nieodłącznym elementem tego święta są ceremonialne biesiady – tzw. karczmy piwne, podczas których każdy uczestnik otrzymuje kufel, opatrzony znakiem firmowym kopalni i datą.

 

Otwarta w sobotę wystawa prezentuje 50 pamiątkowych kufli szklanych i ceramicznych ze zbiorów własnych Skansenu. Sporą część z nich ofiarował Skansenowi w tym roku Stanisław Warchoł - były wieloletni dyrektor TKSM „Biała Góra”. Stosownym dopełnieniem ekspozycji kufli stał się galowy mundur górnika, ofiarowany niedawno tomaszowskiemu Skansenowi przez jednego z byłych, wieloletnich pracowników kopalni „Biała Góra”.

 

W takiej to barbórkowej scenerii rozpoczęło się następnie spotkanie z niezwykłym światem magii w wykonaniu warszawskiego iluzjonisty – Tomasza Bielińskiego. Prezentowanymi w trakcie sześciu 15-minutowych spektakli sztuczkami i trickami wprawiał on w zdumienie i niekłamany zachwyt, zwłaszcza najmłodszą część widowni. Ba, niektóre z dzieci mogły wystąpić w roli asystentek i asystentów iluzjonisty.

 

Po tych doznaniach można było uczestniczyć w trwających po sąsiedzku pokazach tzw. modelowania balonów, prezentowanych przez Ewę Przybylską z Łodzi. Zarówno dzieci, jak i dorośli z zapartym tchem podziwiali niezwykłą sztukę „wyczarowywania” przez nią z różnokolorowych baloników figurek rozmaitych zwierzątek i bajkowych postaci, a nawet… motocykli. Po balonikowe „cudeńka” ustawiały się długie kolejki.

 

Kolejny etap fascynującego spotkania z magiczną historią i tradycją prowadził do tajemniczych jaskiń i komór dawnej kopalni nagórzyckiej. Na gości czekali tu m.in. jej legendarni lokatorzy: zbój Madej i diabeł nagórzycki – tym razem w wersji ożywionej. W sobotę do tego grona dołączyła postać hutnika z dawnej huty szkła, który przybrał formę bardzo realistycznie wykonanego manekina. Co istotne, został on usadowiony na autentycznej ławce hutniczej z nie istniejącej już Huty Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Tryb. Ławka została użyczona pilickiemu skansenowi przez piotrkowskie Muzeum. W asyście andrzejkowych gości dokonano symbolicznych „osiedlin” postaci starego hutnika na ekspozycji ukazującej wykorzystywanie nagórzyckiego piasku przez dawne huty szkła.

 

Na tym jednak nie koniec zaskakujących i miłych wrażeń, gdyż po wyjściu z grot na gości czekały uświęcone ludową tradycją wróżby andrzejkowe. Z pomocą trzech „wróżek” można było odczytać swoją przyszłość z kształtów roztopionego wosku, przelanego do miski z wodą przez dziurkę starego klucza, a także z wylosowanych karteczek z rozmaitymi przepowiedniami. Losowano także karteczki z imionami przyszłych wybranek, czy wybrańców serca. Równie chętnie wróżono sobie przyszłość z kształtu rzucanych za siebie obierek z jabłek. Dodatkowego, iście bajkowego klimatu tym obrzędom dodawała wieczorna iluminacja zbocza Grot Nagórzyckich. Sobotnie Andrzejki przyciągnęły tutaj w ciągu niespełna czterech godzin rekordową liczbę prawie 500 gości!

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama