Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 22 lutego 2025 23:17
Reklama
Reklama

Hangar zbyt kosztowny do przeniesienia

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, razem ze Skansenem Rzeki Pilicy, który stał się jego częścią, przejęło trudne i bardzo kosztowne zadanie podjęcia próby przeniesienia konstrukcji hangaru lotniczego z lotniska wojskowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na teren Skansenu, gdzie miał być on dostosowany na potrzeby pawilonu wystawienniczego.

Hangar o powierzchni prawie 400 m2 w 2013 r. został przekazany Skansenowi, natomiast w 2014 r. uzyskano pozwolenie na jego rozbiórkę i przeniesienie, wg projektu obejmującego demontaż konstrukcji: zdemontowanie wewnętrznych urządzeń i instalacji elektrycznej, demontaż stolarki drzwiowej i okiennej, rozebranie deskowania ścian i dachu, demontaż konstrukcji stalowej całych elementów, z uprzednim oznakowaniem ich miejsca w konstrukcji, w celu późniejszego ich wykorzystania, następnie przewiezienie w miejsce ponownego montażu całości konstrukcji, oczyszczenie, zabezpieczenie antykorozyjne oraz wymianę wszystkich elementów łączeń na nowe.

 

Elementy drewniane nienadające się do ponownego wykorzystania należy wymienić na nowe oraz zabezpieczyć zgodnie z wymogami nierozprzestrzeniania ognia. Montaż konstrukcji należy dokonać na projektowanych stopach żelbetowych – fundamentach.

 

Szacowane jeszcze w 2015 r. koszty związane z przeniesieniem hangaru, opiewały na 249.442,78 zł. W celu uzyskania środków na realizację przedsięwzięcia zostało ono zgłoszone do I Edycji Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Niestety projekt nie uzyskał aprobaty mieszkańców.

 

- Obecnie koszty związane z przeniesieniem hangaru mogą znaczenie przekroczyć 250 tys. zł, z uwagi na to, że stan techniczny konstrukcji z roku na rok ulega pogorszeniu oraz na rosnące ceny usług budowlano-remontowych, w związku z tym szacunkowy koszt może obecnie zbliżyć się nawet do pół miliona złotych. Tak ogromna kwota leży poza zasięgiem MCK, nawet zainwestowanie całorocznego dochodu Skansenu Rzeki Pilicy nie pokryje kosztów związanych z przedsięwzięciem - wyjaśnia Anna Zwardoń, dyrektorka "emceku"

 

Próba pozyskania środków z innych źródeł jak środki sponsorskie czy  konkursy grantowe nastręcza trudności. Zgodnie z zapisami w regulaminach konkursów, ewentualne przeniesienie hangaru nie wpisuje się jako koszty kwalifikowane, a przez to nie może być dofinansowane z zewnątrz. Na chwilę obecną brakuje również sponsorów, którzy zechcieliby wyłożyć fundusze na przeniesienie obiektu.

 

- Szukamy różnych rozwiązań, które umożliwiłyby wzbogacić zasoby Skansenu o budowlę z lat 30-tych XX w., natomiast na chwilę obecną przekracza to możliwości finansowe Miejskiego Centrum Kultury - dodaje Anna Zwardoń.

 

Warto przypomnieć, że historia obiektu  zaczyna się w Spale, gdzie w 1938 roku zaczęto tworzyć lotnisko na potrzeby tamtejszej rezydencji prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z jego elementów stał się hangar lotniczy o nowatorskiej technicznie konstrukcji metalowo-drewnianej i powierzchni prawie 400 m kwadrat.  Obiekt ten na początku II wojny światowej został  przeniesiony  na teren tworzonego przez Niemców lotniska wojskowego w Glinniku. Po zakończeniu wojny  przez długi czas służył tam do celów wojskowych.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wtajemniczony 12.04.2018 09:41
a tymczasem w hangarze zawaliła się jedna ściana a reszta się ledwo trzyma

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 11.04.2018 11:23
Gdyby szefem Skansenu był nadal jego pomysłodawca i twórca - Andrzej Kobalczyk, problemu ze znalezieniem sponsorów, przeniesieniem hangaru nad Pilicę nie byłoby. I to byłoby na tyle!

Ja 11.04.2018 15:47
A to ciekawe, bo on tez próbował i nie znalazł. Temat jest już bardzo stary.

on@ 10.04.2018 21:25
To Pan Andrzej Kowalczyk nie jest już dyrektorem skansenu???? No nieeeee...

Tomaszowianin 11.04.2018 08:57
Nie wiem czy to zapytanie to żart. Ale tak od stycznia 2016 roku "przeszedł na emeryture"

Tomaszowianin 10.04.2018 17:36
Zdążyłem o tym wspomnieć w komentarzu pod artykułem o szczelinach. Szczeliny wam się zwietrzaly więc lepiej je zutylizowac zamiast zabezpieczyć na sucho i oglądać z boku jak to wyglądało. Hangar poczekajcie jeszcze 2 może 4 lata i sam zgnije wtedy Bedziecie mogli powiedzieć przykro nam nie da się już nic z tym zrobić próbowaliśmy. Doorowadziliscie do zmiany dyrektora (nie wierzę w to że sam powiedział Eee wystarczy teraz ktoś inny. Jego punkt widzenia nie pokrywal się z punktem widzenia prowadzenia skansenu przez władze miasta. A że głowa niej nie przebije to w ładnej oprawie powiedziano że przechodzi na emeryturę) obecny zarząd skansenu nie ma pojęcia jak prowadzić taka placówkę bo jak ma wiedzieć skoro na stołek wyskoczyło się o tak... skoro brakuje pieniędzy na finansowanie placówki oo co było ja wyciągać pod jakieś durne mck gdzie pieniądze trzeba dzielić między kilka placówek. Z naprawdę wielkim szacunkiem do Pana prezydenta bo w mieście widać że coś się dzieje zmienia Ale potencjalni wycieczkowicze/turyści nie będą przyjeżdżać do Tomaszowa oglądać naszych nowych ulic placu Kościuszki czy Areny lodowej. Skansen umiera..... Nie pozyskiwane są nowe eksponaty jak zostały po starym dyrektorze tak stoją i chwała mu za to, pokazuje to tylko że potrafił rozmawiać i z przekazujacymi i z ludźmi którzy sponsorowali przenosiny/odrestaurowanie (schrony, stacyjka, brama do żubrów, świetlica, o młynie nie wspominając, po pojazdy które właśnie mogły by znaleźć miejsce ekspozycji w hangarze. Famo miało być odrestaurowane A stoji pod plandekami może to i lepsze niż jak stał pod chmurką w Warszawie Ale jest to egzemplarz których na świecie pozostało tyle co na palcach dwóch rąk policzyć można, to do takich ciekawostek ciągną turyści udało by się z tym egzemplarzem można było by wyciągać z Pilicy kolejne, sponsorzy by się znaleźli za umieszczenie reklam czy tym podobne. Obecne władze potrafiły postawić kontyner socjalny bo nie w smak było im siedzenie w carskim wychodku......

Ja 11.04.2018 15:45
A czytał Pan informacje o szczelinach dokładnie? One nigdy nie mogłybybyc użyte w sposób jaki poprzednio planowano, bo nie miały wewnętrznego zbrojenia.

Opinie

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Internetowe szaleństwo trwa. Nagonka na prezydenta miasta i jego rodzinę, którą zainspirował (jak sam się przyznał na swoim profilu internetowym) radny Kazimierz Mordaka, rozkwita w najlepsze. Tomaszowski przedsiębiorca na swoim facebooku nie czuje zażenowania, za to przyciąga niemal wszystkich tomaszowskich hejterów. Każdego, kto ma inną opinię Pan Kazimierz Mordaka blokuje. Intencje są dosyć oczywiste. Piotr Kucharski jest w swoim żywiole. W każdym kolejnym wpisie "dokręca śrubę". W ciągu dwóch dni z domu letniskowego zrobił willę z podziemnym garażem. Jej wartość w szybkim czasie urosła już do 4 milionów złotych. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Radny przysłał do nas też wniosek o sprostowanie naszego artykułu na temat wyjazdu do Wisły ludzi, których prześmiewczo określiliśmy mianem "Mordaka Patrol". Popatrzcie zresztą sami, czego domaga się Kucharski. Chciałbym też, jako redaktor naczelny portalu podkreślić, że nie mamy problemu z publikacją sprostowań. Ne mogą one jednak być oparte na czyimś widzimisię ale na udokumentowanych faktach.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama