Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 12:48
Reklama
Reklama

Hangar zbyt kosztowny do przeniesienia

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, razem ze Skansenem Rzeki Pilicy, który stał się jego częścią, przejęło trudne i bardzo kosztowne zadanie podjęcia próby przeniesienia konstrukcji hangaru lotniczego z lotniska wojskowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na teren Skansenu, gdzie miał być on dostosowany na potrzeby pawilonu wystawienniczego.

Hangar o powierzchni prawie 400 m2 w 2013 r. został przekazany Skansenowi, natomiast w 2014 r. uzyskano pozwolenie na jego rozbiórkę i przeniesienie, wg projektu obejmującego demontaż konstrukcji: zdemontowanie wewnętrznych urządzeń i instalacji elektrycznej, demontaż stolarki drzwiowej i okiennej, rozebranie deskowania ścian i dachu, demontaż konstrukcji stalowej całych elementów, z uprzednim oznakowaniem ich miejsca w konstrukcji, w celu późniejszego ich wykorzystania, następnie przewiezienie w miejsce ponownego montażu całości konstrukcji, oczyszczenie, zabezpieczenie antykorozyjne oraz wymianę wszystkich elementów łączeń na nowe.

 

Elementy drewniane nienadające się do ponownego wykorzystania należy wymienić na nowe oraz zabezpieczyć zgodnie z wymogami nierozprzestrzeniania ognia. Montaż konstrukcji należy dokonać na projektowanych stopach żelbetowych – fundamentach.

 

Szacowane jeszcze w 2015 r. koszty związane z przeniesieniem hangaru, opiewały na 249.442,78 zł. W celu uzyskania środków na realizację przedsięwzięcia zostało ono zgłoszone do I Edycji Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Niestety projekt nie uzyskał aprobaty mieszkańców.

 

- Obecnie koszty związane z przeniesieniem hangaru mogą znaczenie przekroczyć 250 tys. zł, z uwagi na to, że stan techniczny konstrukcji z roku na rok ulega pogorszeniu oraz na rosnące ceny usług budowlano-remontowych, w związku z tym szacunkowy koszt może obecnie zbliżyć się nawet do pół miliona złotych. Tak ogromna kwota leży poza zasięgiem MCK, nawet zainwestowanie całorocznego dochodu Skansenu Rzeki Pilicy nie pokryje kosztów związanych z przedsięwzięciem - wyjaśnia Anna Zwardoń, dyrektorka "emceku"

 

Próba pozyskania środków z innych źródeł jak środki sponsorskie czy  konkursy grantowe nastręcza trudności. Zgodnie z zapisami w regulaminach konkursów, ewentualne przeniesienie hangaru nie wpisuje się jako koszty kwalifikowane, a przez to nie może być dofinansowane z zewnątrz. Na chwilę obecną brakuje również sponsorów, którzy zechcieliby wyłożyć fundusze na przeniesienie obiektu.

 

- Szukamy różnych rozwiązań, które umożliwiłyby wzbogacić zasoby Skansenu o budowlę z lat 30-tych XX w., natomiast na chwilę obecną przekracza to możliwości finansowe Miejskiego Centrum Kultury - dodaje Anna Zwardoń.

 

Warto przypomnieć, że historia obiektu  zaczyna się w Spale, gdzie w 1938 roku zaczęto tworzyć lotnisko na potrzeby tamtejszej rezydencji prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z jego elementów stał się hangar lotniczy o nowatorskiej technicznie konstrukcji metalowo-drewnianej i powierzchni prawie 400 m kwadrat.  Obiekt ten na początku II wojny światowej został  przeniesiony  na teren tworzonego przez Niemców lotniska wojskowego w Glinniku. Po zakończeniu wojny  przez długi czas służył tam do celów wojskowych.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wtajemniczony 12.04.2018 09:41
a tymczasem w hangarze zawaliła się jedna ściana a reszta się ledwo trzyma

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 11.04.2018 11:23
Gdyby szefem Skansenu był nadal jego pomysłodawca i twórca - Andrzej Kobalczyk, problemu ze znalezieniem sponsorów, przeniesieniem hangaru nad Pilicę nie byłoby. I to byłoby na tyle!

Ja 11.04.2018 15:47
A to ciekawe, bo on tez próbował i nie znalazł. Temat jest już bardzo stary.

on@ 10.04.2018 21:25
To Pan Andrzej Kowalczyk nie jest już dyrektorem skansenu???? No nieeeee...

Tomaszowianin 11.04.2018 08:57
Nie wiem czy to zapytanie to żart. Ale tak od stycznia 2016 roku "przeszedł na emeryture"

Tomaszowianin 10.04.2018 17:36
Zdążyłem o tym wspomnieć w komentarzu pod artykułem o szczelinach. Szczeliny wam się zwietrzaly więc lepiej je zutylizowac zamiast zabezpieczyć na sucho i oglądać z boku jak to wyglądało. Hangar poczekajcie jeszcze 2 może 4 lata i sam zgnije wtedy Bedziecie mogli powiedzieć przykro nam nie da się już nic z tym zrobić próbowaliśmy. Doorowadziliscie do zmiany dyrektora (nie wierzę w to że sam powiedział Eee wystarczy teraz ktoś inny. Jego punkt widzenia nie pokrywal się z punktem widzenia prowadzenia skansenu przez władze miasta. A że głowa niej nie przebije to w ładnej oprawie powiedziano że przechodzi na emeryturę) obecny zarząd skansenu nie ma pojęcia jak prowadzić taka placówkę bo jak ma wiedzieć skoro na stołek wyskoczyło się o tak... skoro brakuje pieniędzy na finansowanie placówki oo co było ja wyciągać pod jakieś durne mck gdzie pieniądze trzeba dzielić między kilka placówek. Z naprawdę wielkim szacunkiem do Pana prezydenta bo w mieście widać że coś się dzieje zmienia Ale potencjalni wycieczkowicze/turyści nie będą przyjeżdżać do Tomaszowa oglądać naszych nowych ulic placu Kościuszki czy Areny lodowej. Skansen umiera..... Nie pozyskiwane są nowe eksponaty jak zostały po starym dyrektorze tak stoją i chwała mu za to, pokazuje to tylko że potrafił rozmawiać i z przekazujacymi i z ludźmi którzy sponsorowali przenosiny/odrestaurowanie (schrony, stacyjka, brama do żubrów, świetlica, o młynie nie wspominając, po pojazdy które właśnie mogły by znaleźć miejsce ekspozycji w hangarze. Famo miało być odrestaurowane A stoji pod plandekami może to i lepsze niż jak stał pod chmurką w Warszawie Ale jest to egzemplarz których na świecie pozostało tyle co na palcach dwóch rąk policzyć można, to do takich ciekawostek ciągną turyści udało by się z tym egzemplarzem można było by wyciągać z Pilicy kolejne, sponsorzy by się znaleźli za umieszczenie reklam czy tym podobne. Obecne władze potrafiły postawić kontyner socjalny bo nie w smak było im siedzenie w carskim wychodku......

Ja 11.04.2018 15:45
A czytał Pan informacje o szczelinach dokładnie? One nigdy nie mogłybybyc użyte w sposób jaki poprzednio planowano, bo nie miały wewnętrznego zbrojenia.

Opinie
Igor MatuszewskiIgor Matuszewski Chce skutecznie kontrolować, czy jedynie więcej zarabiać? Radny Piotr Kucharski może to robić i nie trzeba do tego pełnić żadnej funkcji. Można być zwyczajnym radnym, ale może to też robić każdy obywatel. Takie prawo daje ustawa o dostępie do informacji publicznej. Więc pisanie o jakiejś próbie blokowania czegoś jest dość śmieszne i przypomina próbę udowodnienia, że ziemia jednak jest płaska. Jak widać za 350 złotych miesięcznie można wywołać burzę w szklance wody. Jednymi z najbardziej istotnych uprawnień, jakie posiadają radni samorządowi są możliwości sprawowania kontroli nad działalnością miasta lub powiatu. Można je realizować za pomocą organu ustawowego, jakim jest komisja rewizyjna w danym samorządzie, ale także indywidualnie. Co ciekawe zmiany w ustawodawstwie wprowadzone przez PiS dają większe uprawnienia kontrolne radnym indywidualnie, niże wtedy, kiedy działają oni w formie komisji. Każdy radny ma prawo wstępu niemalże wszędzie oraz żądania wszelkich dokumentów związanych z realizacją zadań nałożonych ustawami. Co ważne (bo część urzędników próbuje to robić) jedyne ograniczenia muszą wynikać bezpośrednio z ustawy. W tomaszowskiej Radzie Miejskiej funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pełni Piotr Kucharski. Okazuje się jednak, że inni członkowie tego gremium mają go dosyć i zamierzają odwołać. Czy chodzi o to, że jak sam twierdzi, jest niewygodny dla Prezydenta? Czy tylko o 350 złotych diety więcej. Radny już w poprzedniej kadencji dał się poznać, jako główny samorządowy śledczy. Badał nawet kaloryczność węgla w spółce ZGC. Usilnie poszukiwał nieprawidłowości w TTBS, a następnie próbował załatwiać mieszkania dla własnych kłopotliwych lokatorów. Analiza aktywności radnego z ubiegłej kadencji pokazuje dużą liczbę interpelacji i małą liczbę konkretnych i merytorycznych wniosków.
Co grozi za brak ubezpieczenia ciągnika rolniczego? Ciągnik rolniczy to jeden z najczęściej wykorzystywanych pojazdów w rolnictwie. Posiadanie maszyny wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością za jej stan techniczny, ale również z koniecznością wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Jak się okazuje, zgodnie z prawem polisa jest obowiązkowa, a jej celem jest ochrona właściciela pojazdu oraz innych uczestników ruchu drogowego. Co grozi za brak ubezpieczenia? Przeczytaj nasz artykuł, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych i finansowych.Data dodania artykułu: 21.01.2025 15:12 Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet W najbliższych tygodniach, przy dobrej pogodzie, na nocnym niebie można obserwować: Marsa, Jowisza, Wenus i Saturna, zaś Urana i Neptuna - z pomocą np. lunety. Pod koniec lutego dołączy do nich Merkury. Dla amatorów obserwacji to dobry moment na spojrzenie w niebo - powiedział PAP astronom Jerzy Rafalski.Data dodania artykułu: 21.01.2025 11:02 Film dokumentalny o Liroyu trafi na ekrany kin 21 marca Mówi się o nim, że „jedną płytą wyciągnął polski hip-hop z podziemia”. Później związał się z polityką. Kim jest Piotr Marzec, którego wszyscy kojarzą z jego sceniczną personą, Liroyem? Na to pytanie w swoim najnowszym filmie „Don’t f**k with Liroy” odpowiada reżyserka, Małgorzata Kowalczyk, która wcześniej zrealizowała filmu „Fenomen” o Jurku Owsiaku. Obraz zadebiutuje na ekranach polskich kin 21 marca.Data dodania artykułu: 21.01.2025 10:48
Reklama
Reklama
Walentynkowe Ale Kino Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kolejna osoba odchodzi ze szpitala. Już czwarta. Tym razem jest to Konrad Borowski, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Złożył już wypowiedzenie i obecnie przebywa na urlopie. Jak sam twierdzi na chwilę obecną nie widzi możliwości współpracy zarówno z Prezesem szpitala, jak i Starostą Mariuszem Węgrzynowskim. Pojawia się więc wakat na kolejne stanowisko. Kto je zajmie. Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Starosta na tę funkcję chce powołać bliską mu politycznie Ewę Kaczmarek zastępca Pielęgniarki Koordynującej Oddz. Chorób Wewnętrznych. Na liście nazwisk pojawia się też córka radnego Szczepana Goski, która zdaniem pracowników TCZ ma zostać umieszczona w roli odchodzącego Borowskiego lub osoby koordynującej tomaszowskie ratownictwo medyczne. Zapewne wkrótce dowiemy się czy pogłoski ze szpitalnych korytarzy się potwierdzą. W ten sposób pełnię odpowiedzialności nad szpitalem przejmuje "ośrodek decyzyjny" w postaci Mariusza Węgrzynowskiego oraz Adrian Witczak, którego w spółce reprezentuje prokurent Glimasiński. Otwarte zostaje pytanie: kto następny: dyrektor - główna księgowa Alina Jodłowska? Z całą pewnością zostaną dyrektorzy, którzy sami nie wiedzą co w spółce robią. Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Wczorajsza sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zawierała co prawda tylko jeden punkt merytoryczny, ale dyskusja (jeśli można ją tak nazwać) trwa ponad 3 godziny. Jak opisać, to co się działo, by oddzielić własne opinie od prezentacji zdarzeń? Jest to w moim przypadku niezwykle trudne ponieważ sam byłem aktywnym ich uczestnikiem. Dlatego czytelnicy będą mieli możliwość przeczytania dwóch tekstów. Jeden z subiektywną oceną, w formie felietonu, mojego autorstwa. Drugi współpracującej z portalem dziennikarki. Gotowi?
Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Od kilku lat głośno krytykowana jest polityka kadrowa Starosty Mariusza Węgrzynowskiego. Mówi się nawet, że przerost zatrudnienia sięga ok 100 osób przy równoczesnym niedoborze profesjonalnej kadry urzędniczej wyspecjalizowanej w zakresie budownictwa, geodezji, gospodarowania nieruchomościami itd. Piotr Kagankiewicz szacuje, że nadmierne wydatki sięgają nawet czterech milionów złotych. Kolejne umowy miały być podpisywane z początkiem tego roku, a więc kolejne setki tysięcy złotych. Zatrudnienie znajdują członkowie rodzin polityków PiS. Dla przykładu do Wydziału Promocji trafiła córka wójta gminy Będków, Dariusza Misztala, podobnie jak Mariusz Węgrzynowski działacza PiS oraz bliskiej osoby Antoniego Macierewicza. Wójt w ubiegłej kadencji zatrudniał z kolei radnych przyjaznych Staroście. Informacja o tym, co robi konkretnie dany pracownik, okazała się być najbardziej strzeżoną przez wójta tajemnicą. Promocja pęka w szwach. Pracuje w niej kilka osób więcej niż 10 lat temu. Czy jakieś efekty działania można uznać za spektakularne? Chyba tak. Należą do nich niespotykane nigdzie indziej zakupy dewocjonaliów Umorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie w 2016 roku wszczęła śledztwo w sprawie Bartłomieja Misiewicza, byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej i szefa gabinetu politycznego szefa MON Antoniego Macierewicza. Sprawa dotyczyła tego, że 30 sierpnia tamtego roku w bełchatowskim starostwie podopieczny Antoniego Macierewicza miał obiecywać dobrze płatną pracę powiatowym radnym Platformy Obywatelskiej, w zamian za ich poparcie w głosowaniu nad powołaniem wicestarosty bełchatowskiego.
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama