[reklama2]
Głównym punktem programu były warsztaty z animacji filmowej poprowadzone przez instruktorki z Muzeum Animacji SE-MA-FOR mieszczącego się w Łodzi-Krystynę Jakubowską i Martynę Karpowicz.
W efekcie ogromnego zaangażowania i intensywnej pracy pod czujnym okiem animatorek, dzieci stworzyły swój własny krótkometrażowy filmik. Długotrwały proces jego powstawania wziął swój początek od narysowania, pokolorowania i powycinania z papieru wymyślonych przez siebie bohaterów.
Następnym krokiem było zanimowanie postaci, czyli wprowadzenie w ruch poprzez nieznaczne ich przesunięcie względem nieruchomego papierowego tła. Każdy układ stanowił odrębną klatkę, która została uwieczniona poprzez zrobienie zdjęcia aparatem cyfrowym połączonym z komputerem.
Aby otrzymać film należało połączyć wszystkie zrobione klatki używając specjalnego programu komputerowego do tzw. animacji poklatkowej. W ten oto sposób dzieci miały okazję połączyć wiedzę teoretyczną na temat poklatkowej techniki realizacji obrazu z działaniami praktycznymi.
"Na jedną sekundę wyświetlanego filmu przypadło 12 klatek. Przy produkcji filmów profesjonalnych używa się 24 klatek na jedną sekundę, tym razem chodziło jednak bardziej o to, by dowiedzieć się jak w ogóle działa animacja i poczuć na własnej skórze, jak tego rodzaju filmy się tworzy"- wyjaśniała prowadząca.
Ta informacja najlepiej obrazuje jak wiele cierpliwości było potrzeba, by w ciągu 2 warsztatowych godzin, krok po kroku, stworzyć zaledwie 10-sekundowy filmik. Jego projekcja odbędzie się w siedzibie DOK-u, podczas wydarzenia finałowego podsumowującego cały projekt.
Jedyne, co możemy zdradzić na ten moment to, że tocząca się w filmie historia nawiązuje do przyjętego przez organizatorów symbolu wędrującej kultury, jakim jest kolorowy, ozdobiony folklorystycznymi elementami wóz konny. Resztę trzeba zobaczyć już osobiście, na własne oczy...
A atrakcji towarzyszących finałowi nie zabraknie. Głównym punktem tego sobotniego popołudnia będzie koncert łódzkiego alternatywnego zespołu folkowego "Dzikie Jabłka", poprzedzony warsztatami instrumentalno-wokalnymi.
Zespół ma już na swoim koncie występy w różnych telewizyjnych programach m.in. w "Must be the music." W swojej twórczości grupa łączy staropolską muzykę z różnych regionów z elementami muzyki afrykańskiej. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję m.in. stworzyć własne linie melodyczne na oryginalnych afrykańskich instrumentach. Przypominamy-25 października, godz.17.00, w Dzielnicowym Ośrodku Kultury na ul. Gminnej 37/39.
Na kilka dni przez finałowym wydarzeniem, nasze miasto objedzie barwny wóz z animatorami DOK-u, którzy obrali ten niekonwencjonalny sposób promowania swoich działań. Muzyczną oprawę zapewni kapela folklorystyczna. Przewidziane są również przystanki na rozmowę i zachęcanie przechodniów do uczestnictwa w zbliżających się wydarzeniach towarzyszącym gali finałowej.
Napisz komentarz
Komentarze