Jak korzystać?
Aby skorzystać z dostępu do internetu należy posiadać przenośne urządzenie wyposażone bezprzewodową kartę sieciową wi-fi (komputer przenośny, tablet, telefon komórkowy). Po uruchomieniu urządzenia należy wyszukać dostępne sieci bezprzewodowe. Spośród nich należy wybrać "miejski_internet" i połączyć się. Podczas łączenia nie są wymagane żadne hasła, kody itp.
Po połączeniu się i uzyskaniu adresu sieciowego należy otworzyć przeglądarkę internetową i w okno adresu wpisać adres dowolnej strony internetowej. Połączenie zostanie automatycznie przekierowane na stronę logowania. Tutaj wyświetli się wygenerowany kod, który należy wpisać we wskazane okienko. Pozostaje jedynie zaakceptować regulamin sieci komputerowej i połączyć się z Internetem.
Polecamy: Tomaszów będzie mieć darmowy internet
Ograniczenia w świadczeniu usługi
Po upływie 45 minut dostęp do internetu zostanie wstrzymany. Kolejnego logowania do sieci będzie można dokonać po upływie 15 minut. W sieci "miejski internet" obowiązuje miesięczny limit transferu danych na poziomie 750MB, oraz ograniczenie prędkości do 512kbit/s. Dostęp do sieci uzyskuje się po zaakceptowaniu regulaminu.
Przeczytaj także: Kilkanaście lat zaniechań
Trochę statystyk
Dane dotyczą okresu 15 grudnia - 7 kwietnia.
Liczba zarejestrowanych użytkowników w systemie - 707
Ilość wykonanych połączeń przez tych użytkowników - 1844
Łączny czas połączeń - 549 godzin
Średnio w tym okresie użytkownik pobrał - 37 MB danych
Średnio w tym okresie użytkownik wysłał - 0,7 MB danych
Średni czas trwania pojedynczego połączenia to 18 minut.
Statystyczny użytkownik połączył się w tym czasie - 2,6 raza.
Dziennie nawiązywane są średnio 22 połączenia.
Liczba nawiązywanych połączeń w miesiącach:
Styczeń - 363 połączenia
Luty - 401 połączeń
Marzec - 582 połączeń
Więcej na temat: Przygotowali koncepcję, będzie darmowy Internet
Mimo wyraźnego progresu liczba osób korzystających z systemu nie wydaje się oszałamiająca. Koszt jego instalacji to 14900 złotych a miesięczny abonament wynosi 1230 zlotych. Umowę z firmą Speed Transfer podpisano na 24 miesiące, więc łączny koszt funkcjonowania 2/3 miejskich hot spotów w tym czasie wyniesie 44 420 złotych brutto.
Instalowanie stref bezpłatnego dostępu do sieci internetowej budziło od początku sporo emocji. Możecie o nich przeczytać tutaj: Bezpłatny Internet - dyskusja trwa
Arkadiusz Gajewski - radny Rady Miejskiej, przedsiębiorca - pomysłodawca koncepcji internetu socjalnego
Uważam, że biorąc pod uwagę, iż to zaledwie dwa hotspoty, okres poza sezonem turystycznym - ZIMA oraz przy braku jakiejkolwiek informacji publicznej o istniejących 2 hotspotach bezpłatnego, miejskiego internetu w Tomaszowie, to przedstawione statystyki należy ocenić jako umiarkowanie pozytywne.
Przy ciepłej pogodzie, szerokiej informacji o tej usłudze oraz przy lokalizacji spotów w atrakyjnych turystycznie miejscach jak parki, Plac Kościuszki po remoncie czy Groty, Nienieskie Źróddła etc... te statystyki mogą być zdecydowanie lepsze.
Niezależnie od tego ile osób faktycznie korzystało w I kwartale z 2 Hot Spotów to Tomaszów, jak wiele innych miast, musi stawać się atrakcyjnym miejscem dla turystów i własnych mieszkańców. Nie ma odwrotu od tych tendencji.
Ceny usług i sprzetu spadają, ilość urządzeń jak choćby smartphony rośnie wykładniczo. Powinniśmy mieć w Tomaszowie co najmniej 10-15 punktów dostępowych z darmowym internetem WiFi.
Powinniśmy też uruchomić program promowania bezpłatnego internetu Aero2 wśród naszych mieszkańców, szczególnie wśród uboższej młodzieży. Tak proponowała, konkretnie i niedrogo w zeszłym roku komisja doraźna Rady Miasta, której przewodniczyłem.
Może potrzebujemy innych władz, a może obecny Prezydent jednak się do naszych propozycji kiedyś przekona. O poważnych projektach i inwestowaniu w lokalną infrastrukturę teleinformacyjną za pieniądze z UE chyba nie mamy póki co marzyć.
Zostaje wielki żal, że wiele innych miast potrafi przycignąć i wykorzystać np 80% środków na projekty tego typu, a u nas w Tomaszowie poza kilkoma krytykowanymi za te idee radnymi nie ma niestety zainteresowania i zrozumienia lokalnych władz miasta i powiatu.
Bezpłatne miejskie sieci internetowe stały się standardem. Instalują je duże aglomeracje miejskie, miasta, miasteczka i całkiem małe wioski. Do ich tworzenia konieczna jest zgoda Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
W najbliższym czasie ponad 400 tys. zł zapłaci Łódź za uruchomienie swojej sieci WiFi. Koszt rocznej obsługi każdej lokalizacji to blisko 4,5 tysiąca złotych. Zacznie ona działać w połowie lipca na ulicy Piotrkowskiej, a także na głównych placach i w parkach.
Wykonanie 15 podstawowych lokalizacji hot-spotów oraz osiem dodatkowych będzie kosztować stolice województwa ponad 416 tysięcy złotych. Wi-Fi pojawi się na ul. Piotrkowskiej na odcinku od al. Piłsudskiego do placu Wolności, a także na placach: Wolności, Niepodległości i Dąbrowskiego. Bezpłatny dostęp do internetu będzie możliwy także w parkach: Staromiejskim i im. Mickiewicza, przy Stawach Jana, Arturówku oraz w Ogrodzie Botanicznym i ZOO.
Ciekawa informacją jest fakt, że uruchomienie bezpłatnej miejskiej sieci WiFi to jedno z zadań, które są realizowane w ramach łódzkiego budżetu obywatelskiego w 2014 roku. Oznacza to, że o inwestycji zadecydowali mieszkańcy miasta.
Warto przeczytać: Internet nie dla każdego
Jeszcze inaczej i bardziej kompleksowo do internetowej tematyki podeszły władze Sieradza. Przygotowano tam bardzo poważną inwestycję wartą ponad 6 milionów złotych. Tyle ma kosztować budowa miejskiej sieci światłowodowej. Do połowy przyszłego roku powstać mają 23 kilometry światłowodów, które połączą ponad 30 różnych instytucji działających w mieście. 85 procent tego przedsięwzięcia sfinansowane zostanie ze środków Unii Europejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze