Spotkanie poprowadził Marcin Wójtowicz, a na język niemiecki tłumaczyła Marzanna Łągiewska.Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się między innymi: Agnieszka Pol - przedstawiciel Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Joanna Skrzydlewska - członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Arkadiusz Gajewski - radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Mirosław Kukliński - starosta Powiatu Tomaszowskiego, Artur Pawlak - wójt gminy Ujazd i Piotr Zimny - przewodniczący Rady Gminy Ujazd.
- Wkrótce minie 10 lat od wmurowania kamienia węgielnego pod istniejącą linię produkcji szkła float. Wtedy tylko nieliczni wierzyli w nasz sukces. Przez ten czas udało nam się zdobyć znaczącą i stabilną pozycję na rynku szkła w Polsce i Europie. Wartość naszej inwestycji, to około 150 milionów Euro Dzięki rozbudowie powstanie ok 150 nowych miejsc pracy i przynajmniej drugie tyle w firmach z nami współpracujących. Planowana data uruchomienia produkcji, to pierwszy kwartał 2019 roku. Dzisiejsza uroczystość stanowi pierwszy etap projektu Zeus, bo taką roboczą nazwę nosi ten projekt - powiedział Piotr Noga, dyrektor generalny Huty Szkła "Euroglas", dziękując osobom, które przyczyniły się do umożliwienia rozpoczęcia inwestycji. Wśród nich przede wszystkim lokalnym władzom samorzadowym na czele z wójtem Arturem Pawlakiem.
Akt erekcyjny nowej inwestycji podpisali: Piotr Noga, Fabian Zwick - prezes Zarządu w Grupie Glas Trösch, do której to grupy należy Euroglas w Niewiadowie, Arkadiusz Muś, prezes zarządu grupy Press-Glas., Joanna Skrzydlewska, Marek Jacek Michalak - dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Mirosław Kukliński, Marek Michalik - prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Grzegorz Chudzik - członek Zarządu Warbud SA, Artur Pawlak i ks. kan. Bogumił Bylinka, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Ujeździe. Po podpisaniu dokument, razem z miejscową gazetą z dnia uroczystości i banknotami został umieszczony w specjalnej tubie, która na oczach uczestników została zamknięta i zamurowana. Osoby, które podpisały akt również go własnoręcznie zamurowały.
- Euroglas jest bardzo dobrym przykładem współpracy samorządu z przedsiębiorcami. Efektem jest między innymi rozbudowa firmy. Jest jedną z największych tego typu inwestycji w województwie łódzkim. W imieniu mieszkańców gminy Ujazd, którym ta inwestycja również będzie służyć, pragnę bardzo serdecznie podziękować za współpracę dyrektorowi Piotrowi Nodze. To jest Pański ogromny sukces. Ja cieszę się, że razem z moim zespołem mogłem Pana wspierać - mówił wójt Ujazdu, Artur Pawlak, wręczając symboliczną statuetkę dyrektorowi Euroglassu.
W hucie szkła, która rozpoczęła produkcję w 2010 roku znalazło zatrudnienie 300 osób. Spółka Euroglas zbudowała w Ujeździe najnowocześniejszą w Europie linię do wytwarzania szkła płaskiego. Inwestycja warta była 723 mln zł. Sama pierwsza linia produkcyjna liczy blisko kilometr, a magazyn to hala o powierzchni 6 hektarów. W Ujeździe wzniesiono też największy na świecie piec do wytopu szkła o pojemności 1000 ton masy szklanej i wydajności 1000 ton na dzień.
Euroglas otrzymał zezwolenie na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w połowie 2008 roku. Inwestor miał wysokie wymagania. Potrzebne były: 53-hektarowa działka, płaski teren, czyste powietrze, bocznica kolejowa oraz blisko położone złoża surowca. W pozyskaniu inwestora pomógł Urząd Marszałkowski w Łodzi, który wyłożył pieniądze na remont prowadzonych do huty dróg wojewódzkich.
Huta szkła w Ujeździe jest czwartą fabryką szwajcarskiego holdingu Glas Trösch. Zakład prowadzony jest wspólnie z partnerem, producentem szyb zespolonych -polską firmą Press-Glas S.A.
- Są to inwestycje, jakich nasz region potrzebuje najbardziej. Wciąż zapominamy, że miasto Tomaszów Mazowiecki, to przede wszystkim miasto, które powstało na bazie rodzącego się przemysłu. Nieprzypadkowo o tym wspominam, ponieważ hrabia Ostrowski, wielki wizjoner i patriota, który był założycielem miasta, będącego obecnie stolicą naszego powiatu, był także właścicielem dóbr ujezdzkich. One także, a przede wszystkim Niewiadów mają długie przemysłowe tradycje. Niewiadów to miejsce kojarzące się wielu osobom z przyczepami kempingowymi, ale to także nowoczesne technologie i wizytówka nie tylko gminy ale całego powiatu. Cieszy mnie, że gmina Ujazd się tak prężnie rozwija i że osobiście udało mi się też w jakimś stopniu przyczynić do realizacji niektórych z lokalnych inwestycji - mówi Arkadiusz Gajewski, radny sejmiku województwa łódzkiego.
Napisz komentarz
Komentarze