Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:14
Reklama
Reklama

Tego się trzeba nauczyć

Jakiś czas temu przymierzano się w Tomaszowie do przygotowania strategii funkcjonowania kultury. W sumie skończyło się na kilku spotkaniach i dokument nie powstał. Właściwie nie ma to większego znaczenia. Dużo ważniejsze, że można było podyskutować o problemach, szansach i zagrożeniach i podzielić się pomysłami. Ma to dużo większe znaczenie niż tworzenie kolejnego (półkownika) z konieczności i niejako na siłę a następnie. Kultura wszak to delikatna materia a nie jest z nią u nas najlepiej, mimo wysiłków i starań osób w nią bezpośrednio zaangażowanych.

 

Tomaszów nie jest w tym względzie wyjątkiem. Większość miast nie ma spisanych planów rozwoju kultury. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez kwartalnik „Res Publica Nowa” miejska polityka kulturalna jest najczęściej zorientowana na budowanie marketingowego wizerunku oraz infrastruktury kulturalnej.

 

Wydawnictwo przez rok analizowało prawie 70 miast, w których zamieszkuje ponad 12 milionów Polaków. Przeprowadzano wywiady i studiowano uchwały samorządów obejmujące zagadnienia związane z szeroko rozumianą kulturą. W ten sposób powstał raport, którego autorzy zwracają uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat aż o 171 procent wzrosły nakłady związane z inwestycjami w infrastrukturę jednostek kultury, w tym remont i budowę nowych obiektów. Stało się tak za sprawą dużej dostępności środków unijnych.

 

W tym samym czasie jednak wydatki na działalność bieżącą wzrosły zaledwie o 40%. Według kwartalnika wzrost spowodowany był głównie wydatkami związanymi z utrzymywaniem nowych obiektów. Oznacza to, że polską kulturę czeka w krótkim okresie czasu czeka nie rozwiązanie ale pogłębienie kryzysu.  

 

- Tak wielkie środki przeznaczane na inwestycje z jednej strony rozwiązują istniejące ogromne braki infrastrukturalne, z drugiej jednak narażają miejską kulturę na poważny kryzys w nadchodzącej przyszłości - ostrzegają autorzy raportu. - Koszty utrzymania nowych obiektów, a często także mieszczących się w nich nowych instytucji kultury mogą sprawić, że na realizację planów dotyczących wzmocnienia roli kultury w funkcjonowaniu i rozwoju miast zabraknie pieniędzy.

 

Trudno się z tym nie zgodzić ale wydaje się, że problem to nie tylko brak pieniędzy ale przede wszystkim niedobór właściwej edukacji i tworzenia wzorców zachowań oraz wyrabiania nawyków. Od lat obserwuję w Tomaszowie narzekanie na to, że nic się u nas nie dzieje. Tymczasem jeśli już się coś zaczyna dziać, to mało kto w wydarzeniu uczestniczy. Widać to wyraźnie po statystykach portalu. Informacje poświęcone kulturze generują do kilkuset odsłon, podczas gdy kilkaset kilogramów pogiętej blachy potrafi wytworzyć ich kilkadziesiąt tysięcy.

 

Oczywiście współczesność została zdominowana przez media elektroniczne oraz Internet. Za ich pomocą ludzie także w jakiś sposób uczestniczą w kulturze. Dobre i to, tyle że nie ma takie podejście nic wspólnego z bezpośrednim przeżywaniem. Oglądanie spektaklu teatralnego na ekranie monitora to nie to samo co uczestniczenie w jego misterium na teatralnej Sali.

 

Bezpośredniego uczestnictwa trzeba się jednak nauczyć. Nikt nie wybierze się na koncert lub spektakl jeśli nie ma takiego nawyku. Nawyki się wyrabia z czasem. Duża w tym rola środowiska, w którym człowiek funkcjonuje, ponieważ mamy naturalną skłonność do dostosowywania się do warunków społecznych, w jakich przychodzi nam żyć.

 

Do domów kultury trafiają utalentowane dzieciaki i młodzież. Rzecz jednak w tym, że są to dzieci, które zostają przyprowadzone przez rodziców lub zaglądają razem z kolegami i koleżankami. Tymczasem pierwsza selekcja powinna odbywać się w szkołach. Także placówki oświatowe powinny wziąć na siebie ciężar edukacji kulturalnej. Nie wiadomo tylko kiedy miałyby to robić, bo obecnie z nauczyciela zrobiono urzędnika, wypełniającego dziesiątki sprawozdań, ankiet i walczącego o awans zawodowy. Na nic poza tym nie starcza już czasu.

 

***

Zachęcamy do aktywnej dyskusji o tomaszowskiej kulturze, z pominięciem wątków personalnych. Wbrew pozorom wiele się u nas w tym względzie dzieje

 

Jeśli lubisz teatr, chcesz otrzymywać od nas zaproszenia, akredytacje i wejściówki na spektakle do łódzkich teatrów napisz na adres portalu [email protected]  

Szukamy stałych współpracowników, którzy chcieliby pisać o teatrze i pobudzać dyskusję dotyczącą kultury

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama