Spektakl jest efektem warsztatów aktorskich, scenograficzno-kostiumowych, muzycznych oraz dziennikarskich, w których uczestniczy 55 dzieci i młodzieży. Tematem przedstawienia będzie problem tolerancji. Punktem wyjścia są opowieści dzieci, gry i zabawy podwórkowe przekładane na język teatru oraz dramat Liliany Bardijewskiej pt. "Zielony Wędrowiec".
Uczestnicy pracują od 29 lipca pod opieką instruktorów i pedagogów:
Grupa aktorska: Karolina Suchodolska, Mateusz Tymura, Małgorzata Kobalczyk
Grupa scenograficzno-kostiumowa: Emilia Adamiszyn, Magdalena Sęk
Grupa muzyczna: Magdalena Cysewska
Grupa dziennikarsko-promocyjna: Elżbieta Chrulska, Mikołaj Walenczykowski, Marzena Dzienisiewicz
Czytanie bajek i opowiadań: Elżbieta Ołubek i Barbara Skawińska (słuchaczki Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku)
Prowadzenie ćwiczeń arteterapeutycznych: Aleksandra Rajska
Koordynacja: Anna Nowak
„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w swojej miejscowości. Między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miastach i miasteczkach w całej Polsce odbywają się teatralne półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy przygotowują spektakl pod opieką profesjonalnych artystów. Dwutygodniowe warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. „Lato w teatrze” jest programem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Od trzech lat Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach programu „Lato w teatrze”, realizuje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Każda edycja „Lata w teatrze” jest inna: w 2011 tematem naczelnym był problem walki ze złem i elementy teatru formy, w 2012 skupiliśmy się nad tym, by zainteresować uczestników historią Tomaszowa Mazowieckiego oraz skłonić do postrzegania miejsca zamieszkania jako przestrzeni pobudzającej kreatywność.
W tym roku tematem naczelnym jest problem tolerancji, ukazanie sposobów wykorzystania multimediów i przestrzeni naturalnej w działaniach teatralnych, a także zapoznanie uczestników z funkcjonowaniem koloru w kulturze. Uczestnicy pracują od 29 lipca do 13 sierpnia po 6 godzin dziennie, w grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej oraz dziennikarsko-promocyjnej.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Projekt jest realizowany we współpracy z następującymi podmiotami: Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „TRZCINA”, Ośrodek Kultury „TKACZ”, Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Społeczność Chrześcijańska „TOMY”, oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych tARTak z Torunia.
Napisz komentarz
Komentarze