[reklama2]
Dlaczego zdjęcie jest takie ważne?
Odpowiedź na to pytanie jest najprostsza z możliwych. I jak każda z najprostszych prawd wymaga jedynie uświadomienia. Większość osób (podobno 100 procent mężczyzn) jest tzw. wzrokowcami. Ponadto percepcja słowa pisanego jest ograniczona. W godzinach wieczornych, kiedy mamy czas skupić się nad przeglądaniem ofert, większość z nas jest zmęczona i nie ma ani siły ani ochoty czytać nawet najbardziej barwnych i emocjonujących opisów. Są one jedynie częścią wszechobecnego chaosu informacyjnego. Stąd biorą się np. częste „niedoczytania” regulaminów i dokumentów, które raczej przebiegamy wzrokiem niż z uwagą studiujemy. Dlatego większość potencjalnych nabywców przede wszystkim ogląda fotografie, do dodatkowych informacji sięgając dopiero wtedy, kiedy coś zwróci ich uwagę. Jakby tego było mało, to na dzień dzisiejszy jesteśmy już tak wygodni, że całkowicie pomijamy oferty pozbawione fotografii. Dlatego też ogłaszanie ofert sprzedaży domów i mieszkań w gazetach papierowych stanowi nie tylko anachronizm ale niepotrzebny całkowicie wydatek (lista ogłoszeń w serwisie NaszTomaszów.pl).
Przemyślana wizytówka
Samo wykonanie zdjęć (np. za pomocą wmontowanego w telefonu aparatu) nie wystarczy aby osiągnąć zamierzony efekt. Pamiętać należy, że nasze ogłoszeniem będzie jednym z setek albo tysięcy jemu podobnych. Na liście wyszukiwarki pojawiają się domy i mieszkania niektóre bardziej lub mniej atrakcyjne od oferowanego przez nas. Fotografie, którą zamierzamy opublikować należy dokładnie przemyśleć, podobnie jak zdjęcie główne, będące wizytówką naszego ogłoszenia. Nie ma większego sensu akcentowanie fragmentów kuchni lub toalety. Ponieważ jednak szukamy wygody i przestrzeni, dobrym pomysłem jest podkreślenie walorów salonu lub sypialni. Fotografie muszą wywoływać pozytywne skojarzenia i emocje. Spróbujcie stworzyć ciekawy klimat.
Kilka dobrych rad
Domorośli amatorzy fotografii nie zawsze doświetlają fotografie. Zdjęcia wychodzą ciemne i nie przyciągają uwagi nabywcy. Nie poświęci on kilku sekund swojego czasu, ofertę pominie i przejdzie do kolejnej. Nakładanie przyciemniającego efektu w programie graficznym nie jest najlepszym pomysłem. Jasne i wyraźne wzbudza zainteresowanie. Nie należy robić zdjęć wieczorem i po południu, gdy światło rzuca cienie. Podobnie należy odstąpić od fotografowania, kiedy niebo jest zachmurzone. Tajemnica dobrych zdjęć leży we właściwym operowaniu światłem.
Równie ważny jest kolor zdjęcia. Można tu skorzystać z pomocy Photoshopa, oczywiście nie przesadzając z efektami. Chodzi raczej o to by fotografie rozjaśnić lub przyciemnić lub delikatnie nasycić barwą. Robiąc zdjęcia można użyć rekwizytów o mocnych i wyrazistych kolorach np. w postaci poduszek lub narzut na kanapy. Kontrastujące barwy sprawiają, że zdjęcie zwraca uwagę.
Diabeł tkwi w szczegółach
Właściwe kadrowanie zdjęcia to podstawa. Robiąc zdjęcia umeblowanych mieszkań, musimy pamiętać o celu jaki chcemy osiągnąć. Skoncentrowanie się na elementach wnętrza jest co najmniej niewłaściwe. Najważniejsza jest a nie osobiste elementy stanowiące sposób jej zagospodarowania. Przecież nowy właściciele i tak stworzyć chce wnętrze odpowiadające jego stylowi bycia, właściwe dla jego charakteru. Skupmy się więc na wielkości okien, balkonach i układzie oraz funkcjonalności pomieszczeń.
Warto też sfotografować widok z okna, aby podkreślić bliskość szkoły, przedszkola, placu zabaw lub sklepu. Widok z okna nie może jednak stanowić wizytówki ogłoszenia.
Napisz komentarz
Komentarze