Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Radnemu łatwiej

Zarząd Powiatu Tomaszowskiego rozstrzygnął konkursy na organizację i prowadzenie szkoleń sportowych w 2013 roku. Na ten cel przeznaczono w sumie 120 tysięcy złotych. Wątpliwości budzi fakt, że blisko połowę tej kwoty otrzymały dwa stowarzyszenia, prowadzone przez radnych zasiadających w samorządzie powiatowym.

 

 

Wsparcie finansowe otrzymało od Powiatu łącznie 10 klubów sportowych na kilkanaście złożonych wniosków. Najwięcej pieniędzy trafi do MUKS Dargfil. Stowarzyszenie dostało dotację na szkolenie w dwóch dyscyplinach sportu:  piłce nożnej kobiet oraz siatkówce. W sumie 33 tysiące złotych.


Walcząca o możliwość gry w I lidze, siatkarska drużyna Caro Rzeczyca, wygrywając rozgrywki II ligowe zasilona została 10 tysiącami złotych.

 

Mniejsze kwoty otrzymało kilka innych klubów. 7.000 trafi do WKS Kawaleria na piłkę nożną, a po 5.000 do LKK Start, MUKS Wiking i lekkoatletycznego klubu MKS.

 

Najbardziej kontrowersyjne są dotacje na piłkę ręczną dla UKS Victoria (28.500 zł) oraz koszykówkę dziewcząt dla IUKS Lider (21.500 zł). Emocje budzą głównie ze względu osoby prezesów, będących równocześnie powiatowymi radnymi.  Marek Parada jest wiceprzewodniczącym Rady, a  Sławomir Żegota przewodniczy Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.


Pojawia się oczywiście pytanie dotyczące etyki i zgodności z prawem w przypadku, kiedy radny zarządza stowarzyszeniem, które otrzymuje równocześnie wsparcie finansowe od samorządu, w którego organie stanowiącym zasiada. Zgodnie z ustawą, jeżeli stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej w wykorzystaniem mienia komunalnego, to radny może być jego prezesem nawet wówczas, gdy jest ono dotowane przez jednostki samorządu terytorialnego. Wystarczy jednak, by korzystało ze wsparcia sponsorów, którzy płacą np. za umieszczenie logo własnego logo na ubraniach sportowych, by organ nadzorczy uznał, że taka działalność jest jednak prowadzona.

 

Nie oznacza to jednak, że nawet w przypadku braku prowadzenia działalności gospodarczej, radny nie narusza przepisów ustawowych. W ustawie o samorządzie powiatowym istnieje bowiem art. 25a zakazujący podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu (w przypadku samorządu gminnego jest to art. 24e).

 

Ustawodawca nie przewidział jednak żadnych sankcji za jego naruszenie. Skutki nierespektowania tej normy przejawiają się raczej w płaszczyźnie moralno-etycznej oraz politycznej aniżeli prawnej.

 

Nie ma jednak wątpliwości, że przedstawiciele stowarzyszeń zasiadający w radach gmin oraz powiatów nie są wzorem niezależności. Starają się raczej nie narażać organom wykonawczym (jak prezydent, czy zarząd), które mają bezpośredni wpływ na ocenę wniosków o udzielenie wsparcia finansowego.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
UKS 26.05.2013 20:44
A co to za komisja rozpatruje te wnioski? Czy czasem nie Wydzial Edukacji z Panem Grrzegorzem i Pania Katarzyna na czele?

19.05.2013 00:21
Powinien być zakaz takiego mijankowego zasiadania w radach w stosunku do miejsca zatrudnienia (radny miejski zatrudniony w instytucjach powiatowych, radny powiatowy zatrudniony w instytucjach miejskich) to rodzi patologię i zwiększające się kolesiostwo i układziki!

dyrektorek 18.05.2013 14:59
O panu Paradzie można wiele powiedzieć...

minusik 02.06.2013 14:35
O braciach Żegotach jeszcze więcej nie koniecznie lepiej..Ojciec się chyba w grobie przewraca,bo to był porządny facet.No ja na wyborach nie widzę ich nazwisk

Ajdejano 18.05.2013 12:43
Popatrzcie, popatrzcie! Sławciu Żegota i Parada ? A to ci dopiero "oddani" społeczeństwu samorządowi działacze i zwykli - oddani tylko sobie - krętacze. Kto ich nie zna - ten uwierzyłby, że tacy bezinteresowni i tacy uczciwi ! Parady jeszcze w pewnych samorządowych latach nie było w np. radzie miasta, ale Sławeczek już wtedy (tzn. kilkanaście lat temu) był tzw. miejskim radnym. I nie można było na niego liczyć w róznych ważnych głosowaniach na sesjach rady - jeżeli nie obicało się temu "społecznikowi" jakiejś gratyfikacji: dla klubu szkolnego, który prowadził i temu podobnych okazji. Mimo, że był wtedy w tzw. "koalicji" rządzącej miastem. I on miał w d..... jakieś koalicyjne uzgodnienia. I potrafił ( w przypadku, gdy nic nie miał obiecane) np. spóźnić sie na takie ważne głosowanie, albo wogóle nie przyszedł. Niech szlag trafi takich radnych.

spad 02.06.2013 14:32
A może wreszcie warto PODZIĘKOWAĆ p.Paradzie i panomŻEGOTOM/bo i Czaruś-zaczarowany/za ich pracę w roz...tzn.rządzeniu w b aszym mieście.Dyrektory niech będą dyrektorami!!!Niech wreszcie popracuję za te pensyjki w swoich szkołach.Obsadzili się na różnych stołkach i podstołkach,a tak naprawdę nic swoją praca/?/ we władzch nie reprezentują.

moherek77 17.05.2013 13:18
etyka w polityce? normy etyczne tomaszowskich samorządowców? o czym wy piszecie? kasa i miejsce przy korycie liczy się

prawda 17.05.2013 10:44
nie od dziś wiadomo ze w Tomaszowie wszystko idzie przez łapówki, znajomości. Miasto i okolice są tak skorumpowane, że tak naprawdę nie wiadomo gdzie z tym uderzać. Począwszy od policji po urzędy i inne instytucje. Wszystko to jest tajemnicą poliszynela.

elektryk Heniu. 20.05.2013 17:57
Może macie rację z panami Żegota i Parada, ale dlaczego nie piszecie o Caro dlaczego jest Finansowane ? bo pan Karwat właśnie,bardzo faworyzuje Rzeczycę bo liczy na następne wybory? może się przeliczy.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama