Miała ona na celu wymianę poglądów zaproszonych gości na temat tych działań i zapoznanie ich z młodzieżą. Przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych i nauczyciele odpowiadali na pytania prowadzących oraz obserwatorów debaty. Dyskutowali również między sobą, aby wytyczyć wspólne cele na przyszłość. Podczas debaty została wykorzystana prezentacja multimedialna dokumentująca minione akcje sprzątania Świata i Pilicy oraz sonda uliczna ukazująca niestety niski poziom wiedzy ekologicznej dorosłych. Dużo lepiej wypadły dzieci.
Tytułem wstępu prowadzące przedstawiły problem zanieczyszczenia naszego miasta oraz przedsięwzięcia propagujące ochronę środowiska organizowane na jego terenie.
Jako pierwsza zabrała głos pani mgr inż. Joanna Pluta, Inspektor Wydziału Inżyniera Miasta- koordynator akcji ekologicznych m.in. Sprzątanie Świata, EkoPozytywni. Przedstawiła dane dotyczące działań na terenie miasta (likwidacja dzikich wysypisk, zbiórka elektrośmieci, starych opon i lekarstw) oraz akcji ekologicznych w szkołach i przedszkolach. Padły pytania związane z odbiorem śmieci po 1 lipca i informacji na ten temat dla mieszkańców. Uczestnicy otrzymali również ulotki propagujące segregację śmieci i dowiedzieli się, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja, czyli spalanie śmieci w domach przez mieszkańców miasta.
Dyrektor mgr Cezary Żegota, Radny Miejski-w swej wypowiedzi nawiązał do tradycji ekologicznych szkoły i odniósł się do Raportu z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla miasta w latach 2010-2012. Zwrócił istotną uwagę na brak rozwiązań w w/w raporcie dotyczących problemu zanieczyszczeń wód gruntowych i Pilicy. Jako jedne z wielu przyczyny wymienił brak kanalizacji dzielnic (Białobrzegi, Ludwików) i degradację Zalewu Sulejowskiego.
Efektem tego stanu jest obecnie brak kąpieliska spełniającego standardy unijne. Potwierdził konieczność poruszenia tej sprawy na posiedzeniach Rady Miasta.
Mgr Magdalena Zając, koordynator akcji sprzątania świata w III LO- odnosząc się do poprzednich akcji zwróciła uwagę na rodzaj wyrzucanych śmieci. Obecnie, to w większości odpadki szklane i papierowe, choć na początku zdarzały się też tapczany czy nawet lodówki. Podkreśliła też rolę integracji zespołu klasowego podczas podobnych akcji, które będą z pewnością kontynuowane na terenie szkoły.
Wszyscy debatujący zgodzili się, że edukacja ekologiczna rozpoczyna się w domu i to rodzice w procesie socjalizacji pierwotnej mają na nią olbrzymi wpływ.
Pan Andrzej Ambroziak, prezes KS "Amber", koordynator akcji sprzątania rzeki Pilicy-przedstawił jej genezę oraz przebieg od 2008 roku. Podkreślił rolę i zaangażowanie wolontariuszy (m.in.PROeM, III LO). Z jego wypowiedzi jasno wynikało, że winnymi za obecny stan rzeki i jej brzegów nie są wielkie zakłady przemysłowe, lecz gospodarstwa rolne i „zwykli ludzie”, którzy wypoczywając sami je zaśmiecają.
Potwierdził to również pan Łukasz Rak, OSP Ludwików- uczestnik i promotor akcji oczyszczania dna Pilicy przez płetwonurków. Obaj gorąco zachęcali do udziału w tegorocznej akcji „Czysta i bezpieczna Pilica od źródeł do ujścia”, która jest planowana na 26-27 kwietnia. W tym terminie zostanie również zorganizowana konferencja, mająca na celu zwrócenie uwagi władz i mieszkańców na sprawę zanieczyszczeń rzeki.
Z podobną propozycją wystąpiła pani mgr Renata Kurkarewicz, promotor klasy o profilu ekologicznym w III LO, zapraszając gimnazjalistów do udziału w konkursie organizowanym we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. Inauguracja tego przedsięwzięcia ma się odbyć 5 czerwca w Światowy Dzień Środowiska. Na koniec przedstawiciele Straży Miejskiej działający jako patrol ekologiczny omówili procedury likwidacji dzikich wysypisk.
Podsumowując, w dalszym ciągu jest niezbędna kontynuacja akcji uświadamiających mieszkańców miasta. Nie ulega wątpliwości, że najważniejsza jest zmiana mentalności ludzi, którzy przyczyniają się do degradacji środowiska. Wtedy działania proekologiczne będą efektywne, a pozytywne skutki odczują wszyscy mieszkańcy Tomaszowa Maz. i jego okolic.
Napisz komentarz
Komentarze