Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 09:16
Reklama
Reklama

Debata ekologiczna w III LO

Uczennice III Liceum Ogólnokształcącego Pola Królak i Daria Jurkowska, realizując zadanie rekrutacyjne do tegorocznej XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży zorganizowały 26 marca 2013r. debatę ekologiczną „Lokalny ekorozwój. Ocena efektów akcji ekologicznych na terenie miasta.”

 

Miała ona na celu wymianę poglądów zaproszonych gości na temat tych działań i zapoznanie ich z młodzieżą. Przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych i nauczyciele odpowiadali na pytania prowadzących oraz obserwatorów debaty. Dyskutowali również między sobą, aby wytyczyć wspólne cele na przyszłość. Podczas debaty została wykorzystana prezentacja multimedialna dokumentująca minione akcje sprzątania Świata i Pilicy oraz sonda uliczna ukazująca niestety niski poziom wiedzy ekologicznej dorosłych. Dużo lepiej wypadły dzieci.


Tytułem wstępu prowadzące przedstawiły problem zanieczyszczenia naszego miasta oraz przedsięwzięcia propagujące ochronę środowiska organizowane na jego terenie.
Jako pierwsza zabrała głos pani mgr inż. Joanna Pluta, Inspektor Wydziału Inżyniera Miasta- koordynator akcji ekologicznych m.in. Sprzątanie Świata, EkoPozytywni. Przedstawiła dane dotyczące działań na terenie miasta (likwidacja dzikich wysypisk, zbiórka elektrośmieci, starych opon i lekarstw) oraz akcji ekologicznych w szkołach i przedszkolach. Padły pytania związane z odbiorem śmieci po 1 lipca i informacji na ten temat dla mieszkańców. Uczestnicy otrzymali również ulotki propagujące segregację śmieci i dowiedzieli się, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja, czyli spalanie śmieci w domach przez mieszkańców miasta.


Dyrektor mgr Cezary Żegota, Radny Miejski-w swej wypowiedzi nawiązał do tradycji ekologicznych szkoły i odniósł się do Raportu z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla miasta w latach 2010-2012. Zwrócił istotną uwagę na brak rozwiązań w w/w raporcie dotyczących problemu zanieczyszczeń wód gruntowych i Pilicy. Jako jedne z wielu przyczyny wymienił brak kanalizacji dzielnic (Białobrzegi, Ludwików) i degradację Zalewu Sulejowskiego.


Efektem tego stanu jest obecnie brak kąpieliska spełniającego standardy unijne. Potwierdził konieczność poruszenia tej sprawy na posiedzeniach Rady Miasta.
Mgr Magdalena Zając, koordynator akcji sprzątania świata w III LO- odnosząc się do poprzednich akcji zwróciła uwagę na rodzaj wyrzucanych śmieci. Obecnie, to w większości odpadki szklane i papierowe, choć na początku zdarzały się też tapczany czy nawet lodówki. Podkreśliła też rolę integracji zespołu klasowego podczas podobnych akcji, które będą z pewnością kontynuowane na terenie szkoły.


Wszyscy debatujący zgodzili się, że edukacja ekologiczna rozpoczyna się w domu i to rodzice w procesie socjalizacji pierwotnej mają na nią olbrzymi wpływ.
Pan Andrzej Ambroziak, prezes KS "Amber", koordynator akcji sprzątania rzeki Pilicy-przedstawił jej genezę oraz przebieg od 2008 roku. Podkreślił rolę i zaangażowanie wolontariuszy (m.in.PROeM, III LO). Z jego wypowiedzi jasno wynikało, że winnymi za obecny stan rzeki i jej brzegów nie są wielkie zakłady przemysłowe, lecz gospodarstwa rolne i „zwykli ludzie”, którzy wypoczywając sami je zaśmiecają.


Potwierdził to również pan Łukasz Rak, OSP Ludwików- uczestnik i promotor akcji oczyszczania dna Pilicy przez płetwonurków. Obaj gorąco zachęcali do udziału w tegorocznej akcji „Czysta i bezpieczna Pilica od źródeł do ujścia”, która jest planowana na 26-27 kwietnia. W tym terminie zostanie również zorganizowana konferencja, mająca na celu zwrócenie uwagi władz i mieszkańców na sprawę zanieczyszczeń rzeki.

 

Z podobną propozycją wystąpiła pani mgr Renata Kurkarewicz, promotor klasy o profilu ekologicznym w III LO, zapraszając gimnazjalistów do udziału w konkursie organizowanym we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. Inauguracja tego przedsięwzięcia ma się odbyć 5 czerwca w Światowy Dzień Środowiska. Na koniec przedstawiciele Straży Miejskiej działający jako patrol ekologiczny omówili procedury likwidacji dzikich wysypisk.


Podsumowując, w dalszym ciągu jest niezbędna kontynuacja akcji uświadamiających mieszkańców miasta. Nie ulega wątpliwości, że najważniejsza jest zmiana mentalności ludzi, którzy przyczyniają się do degradacji środowiska. Wtedy działania proekologiczne będą efektywne, a pozytywne skutki odczują wszyscy mieszkańcy Tomaszowa Maz. i jego okolic.
 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ech... 12.04.2013 10:47
Maniek czytaj ze zrozumieniem!

maniek 05.04.2013 08:40
debata o niczym i nic nie wnosząca - stracony czas jak na mój gust, więcej by dla tego środowiska zrobili jak by w tym czasie sprzątali a nie poszli na "pogaduchy, papierocha i strojenie głupich min"

brbr 04.04.2013 08:31
MOI DRODZY takie rzeczy w IIILO! Kto by pomyślał! MOI DRODZY, pozdrawiam wszystkich absolwentów. MOI DRODZY miłego dnia! Renia4evainmajhart!

rwd 03.04.2013 17:55
Zabulą za wywóz śmieci to zaczną palić czym popadnie bo braknie na opał. I będzie po eko.

Reklama
Polecane
Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożej
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama