Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Teatralia na finiszu

Zakończył się już Przegląd Teatrów Amatorskich, który po raz siódmy zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w ramach projektu „Tomaszowskie Teatralia – czyli artystyczne zdarzenia sceniczne”

[reklama2]

Tomaszowskie Święto Teatru w tym roku odbywało się 19 i 20 listopada, tradycyjnie w sali widowiskowo – kinowej „Włókniarz”. Uczestniczyły w nim zespoły reprezentujące szkoły podstawowe, gimnazjalne, średnie i ośrodki kultury z Tomaszowa Mazowieckiego oraz z terenu powiatu tomaszowskiego.

 

W przeglądzie wzięły udział aż 24 amatorskie zespoły teatralne, co pokazuje, że nasze miasto teatrem „żyje”.  Wśród nich: 13 - w kategorii „szkół podstawowych”, 5 - w kategorii „szkół gimnazjalnych”, 4 - w kategorii „szkół średnich”, 2 – w kategorii „teatrów dorosłych”.

 

- Celem przeglądu było prezentowanie i popularyzacja dorobku artystycznego teatrów amatorskich, konfrontacja dokonań artystycznych, a przede wszystkiminspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej i wychowawczej w zespole- mówią organizatorzy przedsięwzięcia. - Ważnym elementem jest teżedukacja teatralna dzieci, młodzieży i dorosłych,  wykazanie zasady równych szans, oraz integracja środowisk twórczych regionu.

 

 

Występy młodszych i starszych artystów oceniała komisja w składzie której znaleźli się:Ewelina Ciszewska - aktorka, mim, choreograf, reżyser teatralny. Aktorka Teatru Formy. Absolwentka i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu; Ireneusz Maciejewski  - aktor, mim, performer i reżyser teatralny. Twórca niezależny. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku; Paweł Pawlik – aktor, muzyk, instruktor. Absolwent Reżyserii Teatru Lalek oraz Podyplomowych studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Kulturoznawstwa (Uniwersytet Wrocławski).

 

 

Komisja Artystyczna po obejrzeniu prezentacji konkursowych dokonała oceny i przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

 

w kategorii szkół podstawowych:

 

Złota Maska        - SITOWE

Szkoła Podstawowa w Inowłodzu

 

 

Srebrna Maska - SZERY MERY             

Szkoła Podstawowa nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim

 

Srebrna Maska - OJ TAM, OJ TAM        

Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim

 

Brązowa Maska - HORROREK               

Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim

 

 

Wyróżnienia

 

- MISZ-MASZ                

Dzielnicowy Ośrodek Kultury  w Tomaszowie Mazowieckim

- TO CI DOPIERO         

Szkoła Podstawowa nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim

- ULINKI                           

Szkoła Podstawowa nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim

 

 

Wyróżnienie za scenografię

- SZNURÓWKA 2         

Klub Wojskowy Nowy Glinnik

 

Wyróżnienie za ogólny wyraz estetyczny

- MUSIC SHOW          

Ośrodek Kultury TKACZ

 

W kategorii szkół podstawowych komisja artystyczna przyznała nagrody i wyróżnienia indywidualn:

 

 

nagroda aktorska  

- dla Dawida Goszcza z zespołu SZERY MERY

 

wyróżnienia aktorskie

- dla Mai Kunieckiej  z zespołu HORROREK

- dla Natalii Nowakowskiej z zespołu SZERY MERY

- dla Julii Siudzińskiej z zespołu SZERY MERY

 

 

w kategorii szkół gimnazjalnych:

 

Złota Maska - MOVE&DANCE      

Ośrodek Kultury Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim

Srebrna Maska - POD SŁOŃCEM

Publiczne Gimnazjum w Popielawach

Brązowa Maska - Grupa Teatralna INNI 

Gimnazjum nr 6 im. Ks. Jana Twardowskiego w Tomaszowie Mazowieckim

 

W kategorii szkół gimnazjalnych komisja artystyczna przyznała wyróżnienia indywidualne za kreacje aktorskie:

- dla Małgorzaty Stach z zespołu ZIELONY KOT

- dla Ewy Daroch z zespołu MASKA

 

 

w kategorii szkół średnich:

 

Złota Maska - Monodram WYZNANIE

w wykonaniu Marleny Burian

 

Srebrna Maska - TEATR MŁODYCH IM. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO W LUBOCHNI

Gminny Ośrodek Kultury w Lubochni

 

 

Brązowa Maska - Monodram OFICYNA

w wykonaniu Aleksandry Wąs II Liceum Ogólnokształcące  w Tomaszowie Mazowieckim

W kategorii szkół średnich komisja artystyczna przyznała nagrodę indywidualną

za kreację aktorską - dla Marleny Burian

 

 

w kategorii teatrów dorosłych:

 

Złota Maska  - ZAPOMINAJKI                   

Grupa teatralna Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Miejskiego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Mazowieckim

 

Brązowa Maska - MŁODZIEŻOWY TEATR DO SPRAW CIĘŻKICH oraz GRUPA   POETYCKO - MUZYCZNA  „NA TRZEŹWO”

Abstynenckie Stowarzyszenie Klubu Wzajemnej Pomocy „ALA” oraz Stowarzyszenie Azyl  w Tomaszowie Mazowieckim

 

 

W tej kategorii komisja artystyczna przyznała nagrody i wyróżnienia indywidualne za kreacje aktorskie  nagroda aktorska

- dla Janusza Dziubałtowskiego z zespołuMŁODZIEŻOWY TEATR DO SPRAW CIĘŻKICH

 

wyróżnienie aktorskie

- dla  Kazimierza Mateckiego  z zespołu ZAPOMINAJKI

 

Nagroda za całokształt pracy nad spektaklem– przyznana przez p. Lucynę Jakubczyk, prowadzącą konsultacje teatralne przygotowujące do przeglądu - dla grupy teatralnej INNI z Gimnazjum

nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim za otwartość na krytykę, odwagę w prowadzeniu licznych zmian, całościowe zreorganizowanie dotychczasowych doświadczeń w pracy nad spektaklem, odkrywanie i konstruowanie innego sposobu tworzenia, zmiany nastawienia do pracy z pamięciowego na kreacyjny, stworzenie nowej rzeczywistości.

Przegląd Teatrów Amatorskich oraz wydarzenia towarzyszące „VII Tomaszowskim Teatraliom” zostały sfinansowane ze środków Miejskiego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Mazowieckim  i  pozyskanych przez Ośrodek.

 

Zadanie realizowane było w ramach projektu GALERIA WYOBRAŹNI 2 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Fundatorem nagród w konkursie było Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim. Wśród patronów medialnych był po raz kolejny portal NaszTomaszów.pl 

 

Komisja Artystyczna „VII TOMASZOWSKICH TEATRALÓW – czyli artystycznych zdarzeń scenicznych” pragnie gorąco podziękować wszystkim wykonawcom, instruktorom i opiekunom a także organizatorom za zaangażowanie w przygotowanie przeglądu. Pragniemy podkreślić wysoki poziom teatraliów, który wskazuje na dobrą kondycję amatorskiego ruchu teatralnego w Państwa środowisku społeczno – kulturalnym. Zespoły były dobrze przygotowane do prezentacji a aktorzy zaangażowani.

 

Jednocześnie chcielibyśmy zachęcić do odważniejszych i głębszych poszukiwań nowych form prezentacji, które przełamywałyby schematyzm w ujmowaniu tematu czy konstruowaniu spektakli a także otwarłyby drogę do eksperymentów. VII edycja przeglądu świadczy o dużym potencjale amatorskiego ruchu artystycznego w Tomaszowie Mazowieckim toteż pragniemy bardzo zachęcić wyróżnione zespoły do regularnego,  jak najczęstszego prezentowania swoich przedstawień szerszej widowni. Stwarza to bowiem szansę wykorzystania ogromnego potencjału do realizacji idei społecznego teatru repertuarowego. Skutkować może to dalszą popularyzacją teatru a także stymulowaniem potrzeb aktywnego uczestnictwa w kulturze w całej społeczności.

 

Chcieliśmy pogratulować wszystkim uczestnikom i organizatorom tomaszowskiego święta teatru.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama