[reklama2]
Tak krótko, za pomocą rymowanki, organizatorzy przedstawiają główne założenia Muzealnej Akademii Malucha, w skrócie „MAM”. Obejmuje ona cykl zajęć warsztatowych, interdyscyplinarnych, wzbogacanych prezentacjami multimedialnymi, realizowanych metodami aktywnymi, według hasła „ bawiąc – uczyć”, z wykorzystaniem różnorodnych pomocy i materiałów dydaktycznych.
Zajęcia prowadzone są przez pracowników merytorycznych Muzeum oraz zaproszonych gości – specjalistów różnych dziedzin nauki. Misją MAM jest zainteresować, zachwycić, zaszczepić szacunek dla historii, kultury i sztuki, a przede wszystkim dla Muzeum.
Ideą główną Akademii jest promocja Muzeum i zabytków w nim zgromadzonych oraz zachęcanie do częstego odwiedzania nie tylko tomaszowskiej placówki, ale każdego tego typu miejsca, ponieważ w każdym muzeum można znaleźć coś ciekawego i czegoś nowego się dowiedzieć.
Ponadto celem Muzealnej Akademii jest upowszechnianie wiedzy o mieście, regionie, rozwijanie zainteresowań, pobudzanie kreatywności i aktywności społecznej.
Założeniem Akademii są wizyty w Muzeum co najmniej raz w miesiącu (5 – 6 zajęć w semestrze) , czyli uczestniczenie w lekcjach, warsztatach , spotkaniach lub zajęciach terenowych, których terminy uzgadnia opiekun grupy, z wyjątkiem spotkań autorskich, datę tych ostatnich uzgadnia Autor. Zajęcia trwają od 60 do 90 min., każdorazowo są odpłatne – 4 zł./os. Organizator zapewnia pomoce dydaktyczne (papier, odbitki ksero, flamastry). Rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach jako obserwatorzy.
Każdy uczeń w trakcie uroczystej inauguracji I roku, po ślubowaniu, otrzymuje status „Słuchacza MAM”, indeks (rodzaj dzienniczka do wpisywania tematów zajęć, daty i pieczątki potwierdzającej uczestnictwo) oraz identyfikator, który uprawnia słuchacza do bezpłatnego zwiedzania naszej placówki (oprócz zajęć w ramach MAM) - mówią pracownicy tomaszowskiego Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. - Jak przystało na Akademię, rok akademicki podzielony jest u nas na dwa semestry: zimowy i letni. Semestry zaliczane są na podstawie wpisów do indeksu oraz listy obecności.
Program edukacyjny Muzealna Akademia Malucha cieszy się ogromnym zainteresowaniem. I edycja miała miejsce w 2009 roku. Uczestniczyło w niej 20 słuchaczy. Obecnie MAM liczy 436 słuchaczy podzielonych na 18 grup.
5 października w Sali wystaw czasowych tomaszowskiego Muzeum zainaugurowana została IV Edycja programu, podczas której uczniowie po przedstawieniu założeń MAM i ślubowaniu otrzymali status Słuchacza MAM, indeks i identyfikator, a następnie wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. „ M jak… Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego. Tradycja i nowoczesność”.
Dzieci uczęszczające do Akademii I rok przez najbliższe 9 miesięcy będą poznawać zbiory muzealne, wystawy, a także historię, zabytki, osobliwości oraz symbole Tomaszowa.
II i III rok to już bardziej wnikliwe poznawanie specyfiki pracy muzealnika, począwszy od zajęć Muzeum bez tajemnic, po cykl „Zawód muzealnik – etnograf, archeolog, przyrodnik, bibliotekarz”
Napisz komentarz
Komentarze