[reklama2]
- Warsztaty miały na celu, przedstawienie postaci Janusza Korczaka, jego działalności na rzecz dzieci - mówią pomysłodawcy projektu. - Dzieci miały okazję poznać dzieciństwo, młodość i dokonania tego wybitnego pedagoga. Jego pracę, jako lekarza pediatry i dyrektora Domu Sierot w Warszawie, dostrzec jego miłość i zrozumienie dla najmłodszych.
Prowadzący zajęcia opowiadał o tym, jak wyglądał dzień powszedni wychowanków domu sierot sto lat temu, jakie nowatorskie pomysły na wychowanie miał Janusz Korczak.
- Dowiedzieliśmy się co oznaczają takie zagadnienia jak: wychowanie młodszych dzieci przez starsze, możliwość decydowania w najważniejszych sprawach wspólnoty, sąd dziecięcy, czy płatne dyżury dla ochotników - mówią uczestnicy spotkania. - Dzięki pomysłom pedagogicznym pana Korczaka i usprawnieniom które wprowadzał, dzieci, którymi się opiekował, miały możliwość nauczyć się samodzielności, odpowiedzialności, nie tracąc jednocześnie nic z własnego dzieciństwa.
Jarosław Górski omówił również 3 prawa dziecka sformułowane przez Korczaka, były to: prawo dziecka do śmierci; prawo dziecka do bycia tym, kim jest oraz prawo dziecka do dnia dzisiejszego. Prowadzący także zaprezentował i omówił fotografie dokumentujące różne momenty z życia autora Króla Maciusia I, najczęściej w otoczeniu swych podopiecznych i pacjentów.
Organizatorzy mają nadzieję, że przynajmniej część informacji pozostanie w pamięci 88. uczestników warsztatów i na pytanie o Janusza Korczaka będą umieli odpowiedzieć, że był on lekarzem, pisarzem, i pedagogiem, który poświęcił całe swoje życie dzieciom.
Warto przypomnieć, że w tym roku obchodzimy, uchwalony przez Sejm RP „rok korczakowski”. W tym roku przypada 70 rocznica jego śmierci. Zginął w komorze gazowej obozu koncentracyjnego w Treblince, dokąd trafił razem ze swoimi podopiecznymi pochodzenia żydowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze