[reklama2]
Spektakl rozpoczął się od pięknej ludowej narracji muzycznej zespołu „Sami Swoi” z Twardej oraz prezentacji obrzędu sobótkowego zespołu Brzustowianie (to przecież wigilia Św. Jana). Niesamowitą atmosferę przedwojennego kabaretu przywołała przepięknie wykonanymi piosenkami do słów Tuwima (m.in. "La grande valce briante") Kasia Tomczyk. Klimat pieśni i humoru żydowskiego przywiozła z zespołem „Blask” Danuta Stankiewicz.
Młodzieżowy Teatr Trzcina z Tomaszowa Maz. wprowadził wszystkich w stan egzystencjalnej zadumy, refleksją przemijania, krótkim spektaklem światła i ruchu „W dłoni przeznaczenia”. Na koniec dosłownie wszystkich, tj. kilkaset osób porwała do wspólnej zabawy cygańska grupa Terne Roma.
Niemniej ważną częścią imprezy był prowadzony przez Annę Luteracką happening, plastyczny dla dzieci. Zainteresowanie warsztatami ze strony dzieci, które wciągały do udziału w malowaniu kredą swoje mamy, ale też opanowanie w pewnym momencie sceny przez młodzież, która pod kierunkiem Kajetana Luterackiego, wkroczyła na nią w hip-hopowej sztuce, dopełniły jeszcze daleko przed zmierzchem atmosferę ogólnego włączenia się w tuwimowskie klimaty.
Mamy wrażenie, że udało się tym wydarzeniem wzbudzić refleksję znaczenia wielokulturowości naszej spuścizny. Tuwim, ze swą wielowątkową twórczością, jak również sama osobowość poety-otwarta, pełna kolorytu – doskonale się do ilustracji tych odczuć nadaje.
Dziś, korzystając z tak niezwykle ciekawych wątków z życia poety, jego związków z Zakościelem i znaczenia ich w kreowaniu jego twórczości, chcemy przekazywać te wartości współczesnym mieszkańcom, wzbudzać w nich poczucie dumy, i wartości ich małej ojczyzny. I o tym miało być to wydarzenie…
Chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, potrafili przelać swoje pasje i umiejętności w czytelny przekaz spektaklu.
Przede wszystkim chcieliśmy podziękować Zbyszkowi Milczarkowi i Dorocie Bill – Skorupa za ich ogromny wkład w kształt i merytoryczną zawartość, ich niezastąpiony komentarz.
Wójtowi gm. Inowłódz Zenonowi Chojnackiemu, oraz pracownikom Urzędu Gminy za nieocenioną pomoc w organizację przedsięwzięcia.
Annie i Jarosławowi Luterackim za ich artystyczną kreację w przygotowaniu scenografii i doskonały kontakt z młodzieżą w czasie warsztatów plastycznych.
Wszystkim zespołom i wykonawcom, którzy swoimi występami uświetnili, nadali kolorytu i piękna spotkaniu z Tuwimem.
Chcieliśmy serdecznie podziękować Panu Przemysławowi Grabowskiemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Spała oraz Jednostce Wojskowej na Glinniku za pomoc
w zorganizowaniu przestrzeni wokół sceny w postaci wypożyczenia stołów oraz namiotu.
Dziękujemy Redakcji Tomaszowskiego informatora Tygodniowego za objęcie imprezy patronatem medialnym.
Napisz komentarz
Komentarze