W spotkaniu uczestniczyło wielu zacnych gości, a wśród nich między innymi: Poseł na Sejm RP Marcin Witko, Naczelnik OBEP IPN Łódź dr Joanna Żelazko, koordynator prac Klubów Historycznych im. „Grota” Roweckiego w okręgu łódzko - kaliskim Antoni Galiński, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Leszek Tomczyk, przewodnicząca Komisji Oświaty Wacława Bąk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, wiceprzewodniczący Komisji Oświaty Tomasz Zdonek, dyrektor Archiwum Państwowego w Tomaszowie Maz. dr Andrzej Wróbel, radni Rady Powiatu, miłośnicy historii, nauczyciele i młodzież ze wszystkich tomaszowskich gimnazjów. Spotkanie prowadzili: wiceprezydent Tomaszowa Maz. Waldemar Wendrowski oraz przewodniczący tomaszowskiego Klubu Radosław Pająk.
Marta Miklewska, uczennica Gimnazjum nr 7 recytacją wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Na rozwiązanie Armii Krajowej” przywitała wszystkich zgromadzonych. Najważniejszym punktem spotkania był wykład Profesora Eislera „Powojenne losy żołnierzy Armii Krajowej”. Profesor dużo uwagi poświęcił na sprawy związane z kodeksem honorowym środowiska Armii Krajowej, które wierne było swoim ideałom i walczyło o nie, nie kalkulując bilansu strat i zysków. Odnosząc się do często toczącej się dyskusji czy powstanie warszawskie miało sens, podkreślił, że nie powinniśmy w czasach, kiedy żyją Jego uczestnicy, wydawać na ten temat ocen, tylko z szacunkiem kultywować pamięć tych wydarzeń i ich bohaterów. Nie sposób nie zgodzić się z sugestią Profesora Eislera. Podsumowując spotkanie i dziękując Profesorowi Eislerowi za bardzo ciekawy i inspirujący do myślenia wykład wiceprezydent miasta Waldemar Wendrowski wyraził ubolewanie, że w programie nauczania jest coraz mniej historii, a szczególnie historii XX wieku. Opinia ta spotkała się z dużym zrozumieniem i poparciem ze strony gości, jak i zgromadzonej młodzieży.
Tomaszowski Klub „Grota” Roweckiego, w tym roku, kiedy przypada 70- rocznica przekształcenia ZWZ w AK starał się niejednokrotnie poruszać problematykę działalności konspiracyjnej w czasie II wojny światowej. Wyrazem tego było nie tylko spotkanie z Profesorem Eislerem, ale również dwa wcześniejsze spotkania z żołnierzami AK: kapitanem Mirosławem Kopą „Mironem”, major dr Haliną Bazylewicz – Kępińską „Korą” oraz konkurs tematyczny skierowany do uczniów tomaszowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych „Armia Krajowa – Żołnierze Wolności”, nad którym patronat honorowy objęli: Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy AK, Prezydent Miasta Tomaszowa Maz.
Istotnym faktem jest to, że tomaszowski Klub „Grota” Roweckiego, działa przy Młodzieżowym Domu Kultury, którego patronem od ubiegłego roku jest jeden z Żołnierzy Wyklętych Rotmistrz Witold Pilecki. Dlatego w sierpniu organizowana jest wycieczka do Oświęcimia do muzeum Auschwitz, gdzie jako dobrowolny więzień i twórca siatki konspiracyjnej przebywał rotmistrz Pilecki i skąd zdołał uciec, aby walczyć o wolną Polskę.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze