Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:12
Reklama
Reklama

Strefa się kończy

Organem uprawnionym do wyrażenia zgody na zbycie majątku należącego do Tomaszowa Mazowieckiego jest Rada Miejska, która reprezentuje w sposób faktyczny właściciela, jakim jest samorząd. Prezydent Miasta wykonuje jedynie czynności techniczne związane ze sprzedażą. Należą do nich: przygotowanie i przeprowadzenie przetargu oraz podpisanie aktu notarialnego. Podejmowane przez radnych uchwały zezwalające na sprzedaż rzadko kiedy są szerzej dyskutowane. Emocje pojawiają się dopiero, gdy w kontekście planowanej sprzedaży pojawiają się konkretne nazwiska potencjalnych nabywców. Z merytoryką dyskusji nie ma to oczywiście nic wspólnego. Brakuje fachowej wiedzy i przygotowania. Dlatego decyzje, jakie zapadają nie mają najmniejszego związku z jakąkolwiek (choćby mglistą) koncepcją gospodarczego rozwoju miasta. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej zadecydowano o zbyciu kilku nieruchomości, w tym jednej objętej Specjalną Strefą Ekonomiczną i jednej, która ma nią zostać objęta wkrótce. Radni pytań nie zadawali mimo, że pozbywają się w ten sposób atrakcyjnych terenów inwestycyjnych

Tereny położone przy drodze krajowej numer 8, do których doprowadzono w ostatnim czasie ulicę, stanowiącą przedłużenie Orzeszkowej i równocześnie połączenie z popularną „gierkówką” stanowiły przez długi czas nieużytki rolne. Ze względu na brak w mieście terenów inwestycyjnych, mozolnie, działka po działce zaczął skupować je kilka lat temu, będący wówczas prezydentem miasta Mirosław Kukliński. Była to jedna z najsensowniejszych decyzji, podjętych w latach 2002-2006. Od samego początku było wiadomym, że po scaleniu i doprowadzeniu odpowiedniej infrastruktury technicznej stanowić one będą łakomy kąsek dla potencjalnych inwestorów.



- To było oczywiste, dlatego między innymi zabiegaliśmy o fundusze na budowę przedłużenia ulicy Orzeszkowej - mówi poprzedni wiceprezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, Grzegorz Haraśny. - Już 2-3 lata temu było spore zainteresowanie tymi gruntami. Moim zdaniem nie należało się spieszyć, bo tak atrakcyjnych terenów inwestycyjnych nie mamy u nas nadmiaru a wręcz przeciwnie jest w tym względzie niedostatek. Oczywiście można skupić kolejne grunty ale trzeba pamiętać, że przy dużym rozdrobnieniu właścicielskim jest to proces żmudny i obliczony na wiele lat. Tu nie da się nikogo wywłaszczyć, ponieważ prawo własności podlega ochronie prawnej a wywłaszczenie możliwe jest tylko w przypadku inwestycji o znaczeniu publicznym. Dlatego każdy list intencyjny należy wnikliwie analizować pod kątem wielkości zatrudnienia ale również profilu planowanej działalności. Przykład na to, co może się stać z miastem, w którym stworzono tzw. monokulturę gospodarczą, nastawioną tylko na jeden profil produkcji już boleśnie odczuliśmy na własnej skórze. W Tomaszowie potrzebna jest duża dywersyfikacja i przede wszystkim przedsiębiorstwa, zajmujące się produkcją. Sprzedaż kilku hektarów pod magazyny logistyczne, gdzie zatrudnionych zostanie kilkanaście osób to absurd i marnotrawstwo i łatanie dziury budżetowej. Nie należy się na to godzić i dziwić się należy, że radni Rady Miejskiej nie zadawali fundamentalnych w sprawie sprzedaży terenów inwestycyjnych w objętych Specjalną Strefą Ekonomiczną.


Rzeczywiście, milczenie radnych jest w tym przypadku symboliczne. Nie jest natomiast niczym nowym w przypadku tomaszowskiego samorządu. Nic w tym dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę, wśród 23 samorządowców zdecydowanie dominują osoby, na co dzień konsumujące budżet, jako nauczyciele i urzędnicy i nie mające najmniejszego pojęcia o mechanizmach zachodzących w gospodarce. Zapytani przez nas o to czemu nie dyskutowali na temat sprzedaży terenów w strefie, wzruszają jedynie ramionami. Widać, że rozwój gospodarczy miasta, warunkujący jego istnienie, średnio ich raczej interesuje. Przypadkowo spotkany na ulicy „szary” obywatel Tomaszowa Mazowieckiego prowadząc dyskusję na temat sprzedaży gruntów inwestycyjnych zapytałby: ile osób znajdzie prace i jaki rodzaj działalności będzie na nich prowadzony.





Grzegorz Haraśny uważa, że ze sprzedażą należało poczekać. Jego zdaniem sukces ekonomiczny z punktu widzenia miasta jest co najmniej wątpliwy. Tym bardziej, że pojawiają się również nowe szanse na pozyskanie nowych inwestorów ze wschodu, czyli z Chin, o czym świadczy m.in. wizyta premiera tego kraju w Polsce.


- Z tego co wiem, to samorząd województwa łódzkiego nawiązał ożywione kontakty z Chinami - dodaje Haraśny. -Powinny one poskutkować inwestycjami w Łodzi i na terenach wchodzących w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Niestety Tomaszów inwestorom nie będzie miał już czego zaoferować.


Tomaszowska podstrefa przy ulicy Orzeszkowej obejmowała swoim obszarem 12 hektarów gruntów. 5,5 postanowiono wystawić na sprzedaż w grudniu ubiegłego roku, pozostałe 6,5 hektara trafi pod młotek teraz. Zapotrzebowanie na kolejne 1,5 hektara ma zaspokoić rozszerzenie strefy, o którym w najbliższym czasie zdecydować ma Rada Ministrów.


Nieco inaczej pochodzą do tematu inwestorów władze Łowicza. Niedawno spóła UOS zakupiła tam na terenie podstrefy działkę o pow. 12,4 ha, na której planowane jest wybudowanie bazy logistyczno-magazynowej z zapleczem administracyjnym. To co wyróżnia firmę spośród inwestorów, jacy trafiają do Tomaszowa to profil prowadzonej działalności. Spółka zajmuje się bowiem usługami instalowania, montażu, remontów i przeglądów urządzeń sejsmicznych, wiertniczych, urządzeń używanych do badań geofizycznych, wierceń poszukiwawczych i eksploatacyjnych oraz szczelinowania hydraulicznego. Oferuje pełen zakres prac związanych z poszukiwaniem i udostępnianiem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej, w tym usługi dla firm posiadających koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego. Zgodnie z zezwoleniem wydanym przez ŁSSE firma zamierza do końca 2013 roku zainwestować w Łowiczu co najmniej 35 mln zł oraz zatrudnić co najmniej 120 pracowników.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama