Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Szkoła do likwidacji

Na najbliższej Sesji Rady Gminy Inowłódz zapaść ma decyzja dotycząca likwidacji szkoły podstawowej w Królowej Woli. O zamknięciu placówki oświatowej jak zwykle decydują względy ekonomiczne. Tak uzasadniał projekt uchwały inicjacyjnej w grudniu minionego roku wójt Zenon Chojnacki, który tę niepopularną decyzję podjął niespełna rok po objęciu funkcji po Cezarym Krawczyku. Jak argumentowano gminy nie stać na utrzymanie trzech szkół podstawowych.

 

Blisko 100 uczniów przejąć ma szkoła w Inowłodzu. Tam też zatrudnienie mają znaleźć nauczyciele.  Zaproponowano też aby budynek wydzierżawiono katolickiej fundacji, która uruchomiłaby w Królowej Woli Akademicki Korpus Kadetów (poziom Gimnazjum). Podobny funkcjonuje w Lipinach koło Odrzywołu. Katolickie gimnazjum mogłoby stworzyć jednak konkurencję dla szkoły w Inowłodzu i doprowadzić do upadku kolejnej placówki podległej gminie. Inną propozycją jest uruchomienie w tym miejscu prywatnej szkoły podstawowej, zarządzanej przez Stowarzyszenie.  I ten wariant na dzień dzisiejszy wydaje się bliższy realizacji.

 

Decyzje o likwidacji szkół nie przysparzają popularności władzom we wszystkich zakątkach Polski. Podobnie jest w Inowłodzu, w  którym Zenon Chojnacki pokonał w wyborach Bogdana Kąckiego jedynie o 64 głosy. Wyraźny podział widoczny był również wśród radnych, kiedy przyjmowali uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji szkoły stosunek głosów 7:8 mówi sam za siebie.


 Przeciwnicy likwidacji szkoły argumentują, że nie można zarządzania oświatą sprowadzać do prostego rachunku ekonomicznego, że nie chodzi o eksponowane w księgowości „winien” i „ma”,  że największą wartością są jednak dzieci.

 

Mimo, że w przypadku przeznaczonej do likwidacji placówki., mamy do czynienia z małą, wiejską szkołą, to jakość kształcenia nie odbiega tu poziomem od szkół w Tomaszowie Mazowieckiem, a można powiedzieć, że właśnie ze względu na rodzinny klimat panujący w szkole, bywa on nieraz nieco wyższy. Dlatego uczniowie odnoszą liczne sukcesy w różnego rodzaju konkursach.

 

Szkoła powstała z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego i stara się podtrzymywać tradycje szkoły prezydenckiej. Dlatego też dyrekcja nawiązała kilka lat temu współpracę z kancelarią prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który otworzył pracownię komputerową ufundowaną przez firmę IBM.

 

 Szkoła działa niezwykle aktywnie.  Jest między innymi organizatorem Międzygminnego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Na Małej Scenie”, w czasie, którego dzieci prezentują przedstawienia o charakterze profilaktycznym.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xyz 07.04.2012 21:13
Co masz do chłopów – wszak pan Starosta przynależy do partii inteligenckiej, co więcej bez wątpienia jest chłopem, ma wąsy i jaja. A czy przypadkiem za edukację nie odpowiada stolarz z PiS – też chłop z wąsami, chłop jak byk dorodny.

Minister Edukacji Narodowej 07.04.2012 13:08
Nie mówimy o kartoflach, tylko o żywych ludziach, o dzieciach. To nie jest przedsiębiorstwo ale edukacja, którą należy traktować jak inwestycję w przyszłe pokolenia. Inne myślenie, to myślenie kretyna, który nauczył się dodawać i odejmować ale obce mu są zagadnienia rachunku prawdopodobieństwa i logiki. Popatrz na starostę pochodzącego z Lubochni. Niby chłop po studiach ale tylko chłop. Likwiduje budowlankę a teraz se wymyślił budowę kolejnego pomnika w szkole na strefowej zamiast w II LO, które ma renomę i co najważniejsze nie leży na peryferiach. Dodawał i odejmował i co z tego wyszło? Jedynie słoma z butów.

KCh 07.04.2012 12:47
Do 9: A czy problemem nie może być to że w takich placówkach utrzymanie ucznia może być zdecydowanie większe?

Janio 06.04.2012 23:08
Do 7: bo to forum nie jest od robienia i drukowania zestawiń, tylko od sygnalizowania różnych problemów.

lucia 06.04.2012 11:32
Zamiast w ruiny zamku powinni zainwestowac w szkoly.

KCh 06.04.2012 11:06
Dlaczego w tym artykule nie ma zestawień ile kosztuje 1 uczeń w Inowódzu a ile w Królowej Woli?

Idzi 06.04.2012 09:03
Pamiętam jak w czasie kampanii wszyscy kandydaci chórem zapewniali, że żadnej szkoły nie zlikwidują. Proponuję wariograf na następną kampanię.

kiki 06.04.2012 08:46
Kilka lat temu udało się szkołę "Mościckiego" uratować uda się i tym razem,bo w przeciwnym razie ten,który to zrobi będzie się musiał wynieść na Kamczatkę.Już wcześniej chciano to zrobić i szkołę przekształcić w "centrum kwacha i jagiela"...i co ?...nici wyszły z tego.Ówcześni radni gminy zagłosowali tak jak społeczeństwo gminy zapragnęło by placówka oświaty i kultury ocalała. Placówka KULTURY o szczególnej tradycji i historii dla mieszkańcow Królowej Woli i RP i Polaków !!!

Janio 06.04.2012 04:25
Do Jani: Pani Janeczko - a kto będzie finansował tę społeczną szkołę ? Walczcie w Królowej Woli o tę szkołę ! To nie tylko szkoła - to również tradycja.

noo 05.04.2012 22:58
nooo tak wywalic wszystkich łacznie z dziecmi a pozniej zatrudnic swoich!!ott cala prawda!!!

Jania 05.04.2012 22:07
Witam. Chciałam napisać małe wyjaśnienie; ta druga propozycja to nie szkoła prywatna tylko społeczna (bezpłatna) prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjazna Wieś tzn. zmienia się tylko organ prowadzący szkołę

obrońca 05.04.2012 21:58
bardzo szkda tak pięknie zadbanego obiektu jeżeli morzna tą decyzje zmienić to jestem za pozostawienie w obecnym stanie

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama