Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 23:55
Reklama
Reklama

Szkoła do likwidacji

Na najbliższej Sesji Rady Gminy Inowłódz zapaść ma decyzja dotycząca likwidacji szkoły podstawowej w Królowej Woli. O zamknięciu placówki oświatowej jak zwykle decydują względy ekonomiczne. Tak uzasadniał projekt uchwały inicjacyjnej w grudniu minionego roku wójt Zenon Chojnacki, który tę niepopularną decyzję podjął niespełna rok po objęciu funkcji po Cezarym Krawczyku. Jak argumentowano gminy nie stać na utrzymanie trzech szkół podstawowych.

 

Blisko 100 uczniów przejąć ma szkoła w Inowłodzu. Tam też zatrudnienie mają znaleźć nauczyciele.  Zaproponowano też aby budynek wydzierżawiono katolickiej fundacji, która uruchomiłaby w Królowej Woli Akademicki Korpus Kadetów (poziom Gimnazjum). Podobny funkcjonuje w Lipinach koło Odrzywołu. Katolickie gimnazjum mogłoby stworzyć jednak konkurencję dla szkoły w Inowłodzu i doprowadzić do upadku kolejnej placówki podległej gminie. Inną propozycją jest uruchomienie w tym miejscu prywatnej szkoły podstawowej, zarządzanej przez Stowarzyszenie.  I ten wariant na dzień dzisiejszy wydaje się bliższy realizacji.

 

Decyzje o likwidacji szkół nie przysparzają popularności władzom we wszystkich zakątkach Polski. Podobnie jest w Inowłodzu, w  którym Zenon Chojnacki pokonał w wyborach Bogdana Kąckiego jedynie o 64 głosy. Wyraźny podział widoczny był również wśród radnych, kiedy przyjmowali uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji szkoły stosunek głosów 7:8 mówi sam za siebie.


 Przeciwnicy likwidacji szkoły argumentują, że nie można zarządzania oświatą sprowadzać do prostego rachunku ekonomicznego, że nie chodzi o eksponowane w księgowości „winien” i „ma”,  że największą wartością są jednak dzieci.

 

Mimo, że w przypadku przeznaczonej do likwidacji placówki., mamy do czynienia z małą, wiejską szkołą, to jakość kształcenia nie odbiega tu poziomem od szkół w Tomaszowie Mazowieckiem, a można powiedzieć, że właśnie ze względu na rodzinny klimat panujący w szkole, bywa on nieraz nieco wyższy. Dlatego uczniowie odnoszą liczne sukcesy w różnego rodzaju konkursach.

 

Szkoła powstała z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego i stara się podtrzymywać tradycje szkoły prezydenckiej. Dlatego też dyrekcja nawiązała kilka lat temu współpracę z kancelarią prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który otworzył pracownię komputerową ufundowaną przez firmę IBM.

 

 Szkoła działa niezwykle aktywnie.  Jest między innymi organizatorem Międzygminnego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Na Małej Scenie”, w czasie, którego dzieci prezentują przedstawienia o charakterze profilaktycznym.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xyz 07.04.2012 21:13
Co masz do chłopów – wszak pan Starosta przynależy do partii inteligenckiej, co więcej bez wątpienia jest chłopem, ma wąsy i jaja. A czy przypadkiem za edukację nie odpowiada stolarz z PiS – też chłop z wąsami, chłop jak byk dorodny.

Minister Edukacji Narodowej 07.04.2012 13:08
Nie mówimy o kartoflach, tylko o żywych ludziach, o dzieciach. To nie jest przedsiębiorstwo ale edukacja, którą należy traktować jak inwestycję w przyszłe pokolenia. Inne myślenie, to myślenie kretyna, który nauczył się dodawać i odejmować ale obce mu są zagadnienia rachunku prawdopodobieństwa i logiki. Popatrz na starostę pochodzącego z Lubochni. Niby chłop po studiach ale tylko chłop. Likwiduje budowlankę a teraz se wymyślił budowę kolejnego pomnika w szkole na strefowej zamiast w II LO, które ma renomę i co najważniejsze nie leży na peryferiach. Dodawał i odejmował i co z tego wyszło? Jedynie słoma z butów.

KCh 07.04.2012 12:47
Do 9: A czy problemem nie może być to że w takich placówkach utrzymanie ucznia może być zdecydowanie większe?

Janio 06.04.2012 23:08
Do 7: bo to forum nie jest od robienia i drukowania zestawiń, tylko od sygnalizowania różnych problemów.

lucia 06.04.2012 11:32
Zamiast w ruiny zamku powinni zainwestowac w szkoly.

KCh 06.04.2012 11:06
Dlaczego w tym artykule nie ma zestawień ile kosztuje 1 uczeń w Inowódzu a ile w Królowej Woli?

Idzi 06.04.2012 09:03
Pamiętam jak w czasie kampanii wszyscy kandydaci chórem zapewniali, że żadnej szkoły nie zlikwidują. Proponuję wariograf na następną kampanię.

kiki 06.04.2012 08:46
Kilka lat temu udało się szkołę "Mościckiego" uratować uda się i tym razem,bo w przeciwnym razie ten,który to zrobi będzie się musiał wynieść na Kamczatkę.Już wcześniej chciano to zrobić i szkołę przekształcić w "centrum kwacha i jagiela"...i co ?...nici wyszły z tego.Ówcześni radni gminy zagłosowali tak jak społeczeństwo gminy zapragnęło by placówka oświaty i kultury ocalała. Placówka KULTURY o szczególnej tradycji i historii dla mieszkańcow Królowej Woli i RP i Polaków !!!

Janio 06.04.2012 04:25
Do Jani: Pani Janeczko - a kto będzie finansował tę społeczną szkołę ? Walczcie w Królowej Woli o tę szkołę ! To nie tylko szkoła - to również tradycja.

noo 05.04.2012 22:58
nooo tak wywalic wszystkich łacznie z dziecmi a pozniej zatrudnic swoich!!ott cala prawda!!!

Jania 05.04.2012 22:07
Witam. Chciałam napisać małe wyjaśnienie; ta druga propozycja to nie szkoła prywatna tylko społeczna (bezpłatna) prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjazna Wieś tzn. zmienia się tylko organ prowadzący szkołę

obrońca 05.04.2012 21:58
bardzo szkda tak pięknie zadbanego obiektu jeżeli morzna tą decyzje zmienić to jestem za pozostawienie w obecnym stanie

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama