- Jest inaczej- mówi Adam Rostowski, jeden z pierwszych odwiedzających obiekt. -To co ja pamiętam, raczej są wrażenia emocjonalne niż wizualne. To, co zobaczyłem dzisiaj, to Groty w pełnej okazałości. Szkoda tylko, że już nikt nie będzie mógł się tu bawić w podchody. Lubiliśmy też chować się wewnątrz i straszyć nasze koleżanki. Groty to było też moje ulubione miejsce na wagary.
Groty, w sezonie zimowym, można zwiedzać przez cały tydzień w godzinach 10.00 - 16.00. Ze względów bezpieczeństwa, spacer 150 metrową trasą możliwy jest tylko pod opieką przewodnika i według zaplanowanego scenariusza. Zwiedzającym towarzyszą nie tylko efekty wizualne ale także dźwiękowe. Słyszymy płynącą wodę, uderzenia kilofów i nawoływania robotników. Całość uzupełnia opowieść przewodnika oraz specjalne prezentery, przedstawiające historię i znaczenie społeczno gospodarcze najnowszej atrakcji turystycznej nie tylko miasta ale całego Powiatu Tomaszowskiego.
- Przez pierwsze trzy miesiące wstęp do Grot Nagórzyckich będzie bezpłatny - mówi Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego. - Chcielibyśmy aby w tym czasie odwiedziło nas jak najwięcej mieszkańców naszego miasta.
Podziemna trasa turystyczna „Groty Nagórzyckie” w Tomaszowie Mazowieckim jest pierwszym tego typu obiektem w rejonie centralnej Polski
Pewien niepokój budzi wciąż poziom wilgotności wewnątrz korytarza, oszacowany na ok. 70%. Dodatkowo sytuację pogarsza użyte do wykonania korytarza drewno, które najwyraźniej zostało w niedostatecznym stopniu wysuszone. Dlatego na wielu stemplach widoczne są ślady pleśni.
Groty Nagórzyckie są częścią produktu turystycznego określanego mianem "Tomaszowskiej Okrąglicy". Poza nimi stanowią go też Rezerwat Niebieskie Źródła oraz Skansen Rzeki Pilicy.
Napisz komentarz
Komentarze