Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Z „Rudym” i „Szarikem” Wielka Orkiestra – po pancerniacku

Przy głośnym akompaniamencie czołgowego silnika i chrzęstu gąsienic przebiegał niedzielny XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tomaszowskim Skansenie Rzeki Pilicy. Tak, jak w dwóch poprzednich edycjach orkiestry Jurka Owsiaka, tak i teraz nadpilicka placówka prowadziła na nią zbiórkę oferując przejażdżki autentycznym czołgiem T-34/85. Maszyna, przekazana przed trzema laty przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie jako depozyt tomaszowskiemu skansenowi i pieczołowicie przez niego odrestaurowana, także teraz świetnie wywiązała się ze swojej roli.

 

 

Niemała w tym zasługa również załogi i obsługi czołgu, którą podczas niedzielnej zbiórki tworzyło 18 członków Stowarzyszenia „Klub Pancernych”, skupiającego fanów kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”. Ci „pancerniacy”, pochodzący z różnych stron kraju, już dwa lata temu nawiązali ścisłą współpracę ze Skansenem Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Podczas składanych tutaj częstych wizyt dokonują oni bieżących napraw ożywionego po latach czołgu, uzyskując w zamian prawo do jakże ekscytujących przejażdżek po skansenowym poligonie.

 

W niedzielę mogli oni połączyć przyjemne z pożytecznym odbywając niespełna 30 kursów z prawie 100 amatorami pancerniackiej przygody. Za te niecodzienne, mocne przeżycia nie szczędzili oni grosza, szybko i szczelnie zapełniając orkiestrową puszkę. Przeciętny wydatek za przejazd wynosił 20 zł, choć nie brakowało w puszce także banknotów 100- i 50-złotowych. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury przez cztery godziny akcji w skansenie nie zabrakło chętnych do przejażdżki czołgiem, a jednocześnie – wspomożenia szczytnego dzieła WOŚP.

 

Oczywiście, największą frajdę z tego mieli najmłodsi, ale także dorośli nie kryli emocji wywołanych czołgową jazdą. Niektórzy długo czekali na taką okazję zdarzającą się raz w roku, przyjeżdżając do tomaszowskiego skansenu także z innych, nawet odległych miast. Z tym większą satysfakcją za drążkami czołgu T-34 zasiadali na zmianę jego kierowcy: Marek Łazarz z Żagania (prezes pancerniackiego klubu) oraz inny klubowicz – Andrzej Misztela z Tomaszowa Mazowieckiego. Łącznie w niedzielę przemierzyli oni stalowym kolosem prawie 11 kilometrów.

 

Z pewnością, oprócz niezwykłych wrażeń oryginalną pamiątką po niedzielnym graniu orkiestry Jurka Owsiaka w tomaszowskim skansenie będą liczne zdjęcia i filmy. Oprócz samego czołgu ich stałym motywem byli wspomniani wcześniej członkowie „Klubu Pancernych”, występujący w pełnym, oryginalnym umundurowaniu i oporządzeniu pancerniackim z lat II wojny światowej. Po raz pierwszy do kompletu dołączył do nich młody pies – owczarek niemiecki, będący własnością jednego z klubowiczów – Adriana Świątka z Mińska Mazowieckiego i przysposabiany przez niego do roli serialowego „Szarika”.

Inną, nową atrakcją była możliwość poprowadzenia czołgu T-34 w miniaturowym wydaniu. Taką szansę dawał wierny, sterowany radiem model takiej maszyny, należący do członka „Klubu Pancernych” – Dawida Rysza z Torunia. Symboliczny poligon do tych manewrów połączonych ze „strzelaniem” stanowiła podłoga skansenowej sali wystaw czasowych.

 

Oczywiście, nie mogło zabraknąć pancerniackich klimatów także podczas oficjalnego przekazywania zebranych w skansenie datków do miejskiego sztabu WOŚP. Na tę uroczystą operację, odbywającą się w sali gimnastycznej ZSP Nr 3 w Tomaszowie Maz., udała się 5-osobowa delegacja wolontariuszy z pilickiego skansenu. Oprócz przedstawiciela tej placówki tworzyli ją członkowie „Klubu Pancernych”: Andrzej Gładysz i Piotr Rysz (obaj z Torunia) oraz Walery i Adam Lachowie z Poznania. Wzbudzili oni niemałą sensację swoim pancerniackim wyglądem, a także meldunkiem złożonym na estradzie.

 

Po dokładnym przeliczeniu dostarczonych przez nich pieniędzy okazało się bowiem, że efektem niedzielnych przejażdżek czołgiem w tomaszowskim skansenie było uzbieranie prawie 2 tysięcy złotych, a więc prawie tyle samo, jak przed rokiem! Dodatkowo tę kwotę powiększyło prawie 500 złotych zebranych w niedzielę od gości skansenu zamiast biletów wstępu. Niewątpliwie, do sukcesu niedzielnej zbiórki przyczyniły się także środki finansowe na zakup paliwa i oleju do czołgu, uzyskane od Ceramiki – Paradyż, głównego sponsora skansenu. Dodajmy, że niedzielnej zbiórce w pilickim skansenie towarzyszyło duże zainteresowanie ze strony mediów. Telewizyjna relacja ukazała się tego samego dniach w wiadomościach TVP Łódź. O przebiegu i rezultatach skansenowej zbiórki informowano także na antenie Radia Łódź i StrefyFM, a także w rozgłośniach i gazetach lokalnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama