- Na terenie przylegający do Grot zbudowany zostanie także parking dla 10 samochodów, ścieżki komunikacyjne dla turystów oraz zatoczka dla autobusów - informuje pełnomocnik prezydenta miasta ds. komunikacji społecznej Jakub Pietkiewicz. - Mała ilość miejsc parkingowych wynika z niewielkiej powierzchni dostępnego terenu. Przewiduje się ograniczenie ilości nasadzeń oraz ograniczenie gatunków w celu zapewnienia odpowiedniej ekspozycji skarpy oraz właściwej kompozycji obiektu z terenem otaczającym.
Władze miasta podkreślają, że elewacja budynku wykonana zostanie z betonu architektonicznego, co ma stanowić nawiązanie do surowca wydobywanego niegdyś w Grotach oraz faktury ścian i stropu wewnątrz wyrobisk. - Duże powierzchnie elewacji zostaną przeszklone w celu właściwego doświetlenia pomieszczeń wewnątrz oraz zapewnienia widoku na skarpę. Nie istnieje więc obawa, że miejsce straci na swojej atrakcyjności . Założeniem projektantów było, aby budynek, zarówno w formie, jak i detalach nie stanowił konkurencji dla skarpy, która w danym miejscu jest silną dominantą i należy ją właściwie wyeksponować.
W chwili obecnej wciąż trwają prace związane z wykonaniem aranżacji wnętrza oraz oświetlenia trasy. Mają one zostać zakończone do 29 grudnia. - Ze względu na duże zainteresowanie biur podróży, które chciałyby umieścić Groty w programach swoich wycieczek, z udostępnieniem trasy zwiedzającym nie będziemy czekać do momentu wybudowania pawilonu, o którym rozmawialiśmy. Pierwsi zwiedzający będą mogli wejść na trasę już na początku przyszłego roku.
Groty Nagórzyckie stanowią część przygotgowywanego przez miasto produktu turystycznego pod nazwą "Tomaszowskiej Okrąglicy", w skład którego wejdą też: Rezerwat "Niebieskie Źródła" oraz Skansen Rzeki Pilicy.
Napisz komentarz
Komentarze