Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:22
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Ten... 60-ty już rok

2011 rok w historii tomaszowskiego „emdeku” był wyjątkowy, zarówno z racji jubileuszu 60- lecia istnienia placówki, ale również ze względu na ilość różnego rodzaju imprez, które zostały zorganizowane. Patronat honorowy nad tymi wydarzeniami objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który na zaproszenie dyrekcji placówki przyjechał na spotkanie do Tomaszowa.

 

- MDK w Tomaszowie Maz. od początku swojej działalności odgrywał ogromna rolę w życiu codziennym miasta. To właśnie tutaj rzesze młodych ludzi spędzały swój wolny czas, uczestnicząc w licznych zajęciach rozwijających ich potencjał kulturalny, intelektualny i fizyczny. Dzięki państwa palcówce powstał jeden z najstarszych w Polsce, znany w całym kraju konkurs piosenki dziecięcej „Tomaszowska Wiosna”, którego laureatami byli w przeszłości znani i lubiani obecnie aktorzy, piosenkarze i ludzie kultury.- mówił na spotkaniu w Tomaszowie, Marek Michalak i trudno się z jego słowami nie zgodzić

 

Kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu placówki, były wydarzenia z końca września, kiedy to nadano jej patrona, którym została postać w historii naszego kraju niezwykła, czyli  rotmistrz Witold Pilecki. W tym samym czasie zorganizowano też uroczysty koncert podsumowujący historię MDK. W roli konferansjerów wystąpili dwaj dyrektorzy: obecny -  Tomasz Zdonek oraz wieloletni dyrektor, którego można określić mianem „specjalisty od emdeku”, czyli pan Bogdan Sobański.

 

W mijającym roku przy MDK rozpoczął działalność Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, na którego inauguracyjnym posiedzeniu gościł sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzeja Kunerta, kierownictwo Instytutu Pamięci Narodowej oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Klub jest naturalną konsekwencją działalności, jaką prowadzimy u nas od kilku lat a która ma na celu propagowanie wśród młodzieży (ale nie tylko) najnowszej historii naszego kraju - mówi dyrektor Tomasz Zdonek. - Współpracujemy z wieloma instytucjami w tym z Instytutem Pamięci Narodowej. Duże zasługi ma tutaj wicedyrektor Radosław Pająk.

 

Działalność MDK ukierunkowana jest przede wszystkim na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży z powiatu tomaszowskiego. Rokrocznie na zajęciach sportowych, artystycznych i naukowych wychowankowie mają możliwość podnosić się nie poziom swoich umiejętności i wiedzy.   

 

W 2011 roku MDK przeprowadził szereg konkursów (konkursy o charakterze sportowym: kajakarstwo, koszykówka, trójbój siłowy, wspinaczka, o charakterze artystycznym: plastyczne i fotograficzne, naukowym: języka angielskiego, historyczne, dotyczący Parlamentu Europejskiego), w których można było zdobyć ciekawe nagrody. Jednym z nich byłą wycieczka do Brukseli.

 

„Dom harcerza” (bo tak się kiedyś o MDK mówiło) tętni życiem. Recitale, wystawy o tematyce historycznej, prezentacje książek.  Placówka organizuje również wycieczki nie tylko dla dzieci i młodzieży. W sierpniu na przykład Tomaszowianie mieli okazję odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz cmentarza na Powązkach.

 

 

- Nasi wychowankowie biorą udział w licznych konkursach, festiwalach, przeglądach twórczości oraz zawodach sportowych na arenie miasta, powiatu, kraju ale i Europy, często odnosząc sukcesy- mówi Tomasz Zdonek. - Warto wspomnieć, ze  w grudniu koło historyczne zostało laureatem konkursu organizowanego przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce Euroscola i 16 marca 2012 roku  24 uczniów z „emdeku” będzie reprezentowało nasz kraj na wspólnych, młodzieżowych obradach w Strasburgu.

 

MDK cieszy się swoimi tradycjami. W tym roku już po raz 45 był gospodarzem Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej „Tomaszowska Wiosna”. Tym razem festiwal zaszczyciła znana aktorka, z pochodzenia Tomaszowianka, Izabela Kuna, która dla laureatów przeprowadziła bardzo ciekawe warsztaty aktorsko- wokalne.

 

Warto też wspomnieć o innych imprezach organizowanych przez MDK. W czerwcu odbyły się dwie bardzo udane imprezy. Jedna z nich miała zasięg ogólnopolski mowa oczywiście  o Konkursie i Pikniku Modelarskim, który zgromadził wielu modelarzy z całego kraju, prezentujących budzące ogólny podziw i uznanie różnego typu modele.

 

- Nasza pracownia modelarska funkcjonuje już od wielu lat - opowiada dyrektor. - Odnosiliśmy i odnosimy wiele sukcesów na konkursach i mistrzostwach różnych szczebli. Postanowiliśmy jeden z nich zorganizować w Tomaszowie. 

 

Na dzień dzisiejszy „emdek” to nie tylko usytuowany w centrum miasta przy ulicy Mościckiego budynek, ale również hala sportowa dawnej budowlanki, gdzie funkcjonuje dobrze wyposażona siłownia oraz ścianka wspinaczkowa oraz odnowione i wyremontowane: przystań kajakowa oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe nad Pilicą przy ulicy PCK oraz przystań żeglarska w Swolszewicach Małych.

 

- Istotną inicjatywą, jaką podjęliśmy w roku jubileuszu było przygotowanie okolicznościowej publikacji, która zarówno przybliża historię, przywraca wspomnienia oraz informuje o teraźniejszości „emdeku” - dodaje Zdonek. -  Jesteśmy bardzo zadowoleni z kończącego się 2011 roku i liczymy, że kolejny będzie równie owocny, czego sobie serdecznie życzymy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama