- MDK w Tomaszowie Maz. od początku swojej działalności odgrywał ogromna rolę w życiu codziennym miasta. To właśnie tutaj rzesze młodych ludzi spędzały swój wolny czas, uczestnicząc w licznych zajęciach rozwijających ich potencjał kulturalny, intelektualny i fizyczny. Dzięki państwa palcówce powstał jeden z najstarszych w Polsce, znany w całym kraju konkurs piosenki dziecięcej „Tomaszowska Wiosna”, którego laureatami byli w przeszłości znani i lubiani obecnie aktorzy, piosenkarze i ludzie kultury.- mówił na spotkaniu w Tomaszowie, Marek Michalak i trudno się z jego słowami nie zgodzić
Kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu placówki, były wydarzenia z końca września, kiedy to nadano jej patrona, którym została postać w historii naszego kraju niezwykła, czyli rotmistrz Witold Pilecki. W tym samym czasie zorganizowano też uroczysty koncert podsumowujący historię MDK. W roli konferansjerów wystąpili dwaj dyrektorzy: obecny - Tomasz Zdonek oraz wieloletni dyrektor, którego można określić mianem „specjalisty od emdeku”, czyli pan Bogdan Sobański.
W mijającym roku przy MDK rozpoczął działalność Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, na którego inauguracyjnym posiedzeniu gościł sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzeja Kunerta, kierownictwo Instytutu Pamięci Narodowej oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Klub jest naturalną konsekwencją działalności, jaką prowadzimy u nas od kilku lat a która ma na celu propagowanie wśród młodzieży (ale nie tylko) najnowszej historii naszego kraju - mówi dyrektor Tomasz Zdonek. - Współpracujemy z wieloma instytucjami w tym z Instytutem Pamięci Narodowej. Duże zasługi ma tutaj wicedyrektor Radosław Pająk.
Działalność MDK ukierunkowana jest przede wszystkim na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży z powiatu tomaszowskiego. Rokrocznie na zajęciach sportowych, artystycznych i naukowych wychowankowie mają możliwość podnosić się nie poziom swoich umiejętności i wiedzy.
W 2011 roku MDK przeprowadził szereg konkursów (konkursy o charakterze sportowym: kajakarstwo, koszykówka, trójbój siłowy, wspinaczka, o charakterze artystycznym: plastyczne i fotograficzne, naukowym: języka angielskiego, historyczne, dotyczący Parlamentu Europejskiego), w których można było zdobyć ciekawe nagrody. Jednym z nich byłą wycieczka do Brukseli.
„Dom harcerza” (bo tak się kiedyś o MDK mówiło) tętni życiem. Recitale, wystawy o tematyce historycznej, prezentacje książek. Placówka organizuje również wycieczki nie tylko dla dzieci i młodzieży. W sierpniu na przykład Tomaszowianie mieli okazję odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz cmentarza na Powązkach.
- Nasi wychowankowie biorą udział w licznych konkursach, festiwalach, przeglądach twórczości oraz zawodach sportowych na arenie miasta, powiatu, kraju ale i Europy, często odnosząc sukcesy- mówi Tomasz Zdonek. - Warto wspomnieć, ze w grudniu koło historyczne zostało laureatem konkursu organizowanego przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce Euroscola i 16 marca 2012 roku 24 uczniów z „emdeku” będzie reprezentowało nasz kraj na wspólnych, młodzieżowych obradach w Strasburgu.
MDK cieszy się swoimi tradycjami. W tym roku już po raz 45 był gospodarzem Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej „Tomaszowska Wiosna”. Tym razem festiwal zaszczyciła znana aktorka, z pochodzenia Tomaszowianka, Izabela Kuna, która dla laureatów przeprowadziła bardzo ciekawe warsztaty aktorsko- wokalne.
Warto też wspomnieć o innych imprezach organizowanych przez MDK. W czerwcu odbyły się dwie bardzo udane imprezy. Jedna z nich miała zasięg ogólnopolski mowa oczywiście o Konkursie i Pikniku Modelarskim, który zgromadził wielu modelarzy z całego kraju, prezentujących budzące ogólny podziw i uznanie różnego typu modele.
- Nasza pracownia modelarska funkcjonuje już od wielu lat - opowiada dyrektor. - Odnosiliśmy i odnosimy wiele sukcesów na konkursach i mistrzostwach różnych szczebli. Postanowiliśmy jeden z nich zorganizować w Tomaszowie.
Na dzień dzisiejszy „emdek” to nie tylko usytuowany w centrum miasta przy ulicy Mościckiego budynek, ale również hala sportowa dawnej budowlanki, gdzie funkcjonuje dobrze wyposażona siłownia oraz ścianka wspinaczkowa oraz odnowione i wyremontowane: przystań kajakowa oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe nad Pilicą przy ulicy PCK oraz przystań żeglarska w Swolszewicach Małych.
- Istotną inicjatywą, jaką podjęliśmy w roku jubileuszu było przygotowanie okolicznościowej publikacji, która zarówno przybliża historię, przywraca wspomnienia oraz informuje o teraźniejszości „emdeku” - dodaje Zdonek. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z kończącego się 2011 roku i liczymy, że kolejny będzie równie owocny, czego sobie serdecznie życzymy.
Napisz komentarz
Komentarze