Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 14:13
Reklama

Zdaniem posła: 13 grudnia – Pamiętamy!

Trzydzieści lat temu rozpoczął się jeden z najtragiczniejszych okresów w historii powojennej Polski a nawet w historii Polski w ogóle. Trzydzieści sześć lat po zakończeniu II wojny światowej nasz kraj po raz kolejny znalazł się w stanie wojny. Nie było tym razem agresora, nie było najeźdźcy ani wroga zewnętrznego. Wbrew powszechnie utartej opinii nie było także żadnego zagrożenia interwencją militarną ze strony Związku Radzieckiego. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzając o północy 13 grudnia 1981 r. stan wojenny w Polsce podzieliła faktycznie społeczeństwo na dwie strony barykady, na tych którzy strzelają i tych do których strzelają. I co najważniejsze, zarówno strzelający jak i ofiary byli Polakami. Po raz kolejny od czasu Wielkiej Wojny do brata strzelał brat. Tym razem jednak w zupełnie innych, jakże dramatycznych realiach geopolitycznych.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Trwający 586 dni stan wojenny nie był żadnym mniejszym złem czy smutną koniecznością powziętą dla dobra i ratowania Ojczyzny, jak bardzo często zwykli określać go jego autorzy i zwolennicy. A tych nawet teraz, w wolnej Polsce jest jeszcze bardzo wielu. Przygotowany i w najdrobniejszych szczegółach zaplanowany kilkanaście miesięcy wcześniej przez dowództwo polityczno wojskowe PRL, miał na celu tylko jedno – definitywnie i jak najszybciej rozprawić się z opozycją polityczną. „Solidarność” była wrogiem numer jeden. Wrogiem było polskie społeczeństwo domagające się wolności i pełnej suwerenności swojej Ojczyzny.

Reklama

 

Raz na zawsze między bajki należy włożyć, z uporem maniaka powtarzane teorie o grożącej nam ze wschodu krwawej interwencji zbrojnej, której stan wojenny wspaniałomyślnie zapobiegł. Dziś wiemy to już bezdyskusyjnie i z całą pewnością, że zagrożenie takie nie istniało, nawet po mimo usilnych próśb Wojciecha Jaruzelskiego o takową interwencję. To wiedza potwierdzona przez dokumenty historyczne. Wiedza, do której trzeba tylko chcieć dotrzeć i poznać. To wreszcie fakty, których cały czas jeszcze ogromna część naszego społeczeństwa zdaje się po prostu nie zauważać.

 

Stan wojenny to wreszcie zaprzepaszczona dekada lat osiemdziesiątych. To całe dziesięć lat ekonomicznego kryzysu i uwstecznienia, którego cały czas jeszcze nie udało nam się w pełni nadrobić. Pamiętamy!

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

16.12.2011 14:02
Jaruzelski ma krew na rękach. ZDRAJCA ! ! ! http://www.youtube.com/watch?v...re=related

Racja 15.12.2011 21:58
Masz rację sytuacja jaka panuje w naszym mieście,a nawet kraju jest nieciekawa.Tylko się załamać.Również POzdrawiam

"12" 14.12.2011 23:09
Nie jestem rozgoryczona upadkiem PRL-u , lecz pseudo-wolnością, wszędobylską obłudą ,i ogólnie nieciekawą sytuacją. POZDRAWIAM

Duży, wcale nie rozgoryczony upadkiem PRL-u! 14.12.2011 22:48
Pewnie ze 60 !!! Ciekawość zaspokojona?

Malamaleńka wielce rozgoryczona 14.12.2011 22:12
Autor artykułu pisze : " a tych ,teraz w wolnej Polsce jest wielu". Jestem właśnie jedną z nich.No i cóż z tego ,że były puste półki - teraz są pełne ,ale coraz więcej ludzi nie może sobie pozwolić na kupnp najbardziej potrzebnych artykułów ,leków itp. W tej "zniewolonej" Polsce była większa stabilizacja i pewność jutra niż w tej "wolnej".Najgorszy leser nie pracował , a teraz mamy dość pokaźną rzeszę bezrobotnych - i nie są to ludzie leniwi/w większości przypadków/.Teraz człowiek człowiekowi nie ufa , nie szanuje , ba jeden drugiego w przysłowiowej łyżce wody by utopił.Dzieje się coraz gorzej w naszym kraju i nie jest to zło od czasów PO , ale było już źle za rządów PIS-u .A tak nawiasem mówiąc - jestem bardzo ciekawa ile lat miał autor artykułu,gdy był wprowadzony stan wojenny.

gda 14.12.2011 20:48
Mnie też wtedy nie było (byłem w Gdańsku)! Przyjechałem na pozwolenie na święta i zdziwiłem się, że nie widać było żadnego potralu ani ZOMO ani ROMO, żadnych czołgów czy trnsporterów, gzodzina policyjna zaczynała się o 22 (w Gdańsku o 20) i nikt sobie z niej nic nie robił. A w Gdańsku już 16 grudnia wrzało od samego południa, jak ludzie szli pod Pomnik Stoczniowców składać kwiaty. Zresztą pierwszy ale nie ostatni raz. Przez te kilka miesięcy częściej czuło się gazy łzawiące niż bryzę znad zatoki.

stary 14.12.2011 12:12
czemu nie ma zdjęć z XII 1981 r z Tomaszowa Maz ze stojącymi na Pl. Kościuszki transorterami i czołgami. Czemu posiłkuje się redaktor zdjęciami z innych miast? Jeżli tak bardzo był groźny dla spokoju publicznego Tomaszów to w okolicach miasta powinno stacjonować z 5000 żołnierzy , a co 200 m powinien płonąć rozpalony koksownik dla grzejących się żołnierzy. A może Tomaszów jak zawsze był zapyziałą pipidówką , a działacze "s" pochowali się w tym dniu jak gryzonie w norach. Kto mi opisze ten dzień , bo mnie wtedy tutaj nie było.

Zdaniem posła 13.12.2011 23:50
czy szanowny Pan poseł mógłby się podpisać

13.12.2011 23:12
do moherek77 nie sądzisz ze lepiej sobie samemu poszukać w necie to co sie chce i kiedy sie chce niż być karmionym tym co podaje tvn, wyborcza i tvp. http://www.youtube.com/watch?v...JrOt3wPcxE - nocna zmiana , całośc dostepna na YT kolega własnie wraca z manifestacji z warczawy tu link http://www.youtube.com/watch?v...r_embedded policja dostała 300 zł podwyzki, zeby nie wahala sie używac pałek http://vod.gazetapolska.pl/837...uzelskiego otwórzcie oczy, nie dajmy sie w konia robić

AK-47 13.12.2011 22:56
mocherek77.Nie musisz wierzyć we wszystko co można znaleźć w internecie może nawet nie powinieneś......nie musisz wierzyc w cokolwiek.Tak sie składa, że w dorosłe życie wchodziłem gdy słowo internet było słowem nie znanym.A słowo komputer kojarzyło się z technologią kosmiczną. Zdobycie książki któraby nie była indoktrynowana bolszewicką propagandą graniczyło z cudem!Zwłaszcza książek tych ktore omawiały najnowszą historię polski. Dlatego internet traktuję jako wielkie ułatwienie które jednak nie zwalnia mnie z obowiązku czytania książek.A net to na dobry początek.....PS. Nie do końca jest prawdą, że Rosja nie udostępniła dokumentów......ale w to nie musisz wierzyć

pucybut 13.12.2011 21:56
moherek77 mie dziw się AK-47 - on się dopiero uczy, że czarne to nie zielone, a zielone nie zawsze musi być koniczynką czterolistną!

moherek77 13.12.2011 21:28
No jakbyśmy chcieli wierzyć we wszystko co moźna znaleźć w internecie...

pucybut 13.12.2011 21:05
"Trzydzieści lat temu rozpoczął się jeden z najtragiczniejszych okresów w historii powojennej Polski " i trwa do dzisiaj! Ciekawym kto potrafi wykazać przykłady poprawy? Czy może to, że rągłym stole możemy swobodnie podróżować - jak mamy za co, możemy dzieci wysyłać na obozy i kolonie - jak mamy za co, możemy kupować coraz lepsze rzeczy - jak mamy za co, możemy głosować ja chcemy - i co z tego jak później nasi wybrańcy zmieniają szatyt partyjne szyderczo śmiejąc się w twarz swoich wyborców.Dawniej dzieci jeździły na kolonie, zimowiska, całe rodziny na wczasy, mieliśmy więcej czasu dla rodziny i znajomych. A teraz czy ktoś z Was potrafi wymienić z imienia i nazwiska sąsiadów ze swojej i sąsiedniej klatki? Nie było mieszkań - teraz są tylko że coraz więcej stoi pustych. Korupcja i nepotyzm są zdecydowanie większe niż kiedyś. Trudno było zuważyć osoby plądrujące śmietniki - co teraz widzimy codziennie. I co z tego, że jest więcej dóbr w sklepach, kiedy coraz mniej ludzi na nie stać. Zatracamy się żeby mieć, czasami aby przeżyć. Mamona jest wszechobecna. Konia z rzędem temu, kto wykarze, że ten system, który był przed okrągłym stołem nie ewaluował w kierunku dobrobytu chińskiego, gdzie wszystkich stać na mieszkanie, dzieci w szkołach mają bezpłatne podręczniki, a wszyscy mieszkańcy szeroką i darmową opiekę zdrowotną. Tam też była bieda społeczna. A postęp cywilizacyjny powiecie? I tak by dotarł tk jak raddio czy telewizja! A ta cał wolność i demokracja - zapytacie. Jesteśmy jak ryby z tym małym wyjątkiem, że co cztery lata mamy głos, który i tak niewiele zmienia poza wprowadzaniem nowych antagonizmów.

kiki 13.12.2011 18:51
Za wszystkie zbrodnie stanu wojny jaruzela z bezbronną ludnością powiesić generała i jego reżimowych sługusów Moskwy. Zdrajcom Ojczyzny na pohybel !!!

AK-47 13.12.2011 17:35
I pewnie nie udostępni bo to mogłoby skompromitować Towarzysza Generała!Ale właśnie dzisiaj pokazano dokumenty NATO które to potwierdzają.A poza tym drogi interlokutorze można to znaleźć w internecie.Jak widać po ostatnich wydarzeniach w Rosji internet to potęga! Trzeba tylko chcieć i wiedzieć czego szukać......

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Czas przywrócić pamięć o założycielu naszego miasta! - pisze na swoim profilu internetowym, Dariusz Kwapisiewicz z firmy Brand Media, którego fotografie od wielu lat dokumentują wszystkie najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Maksimus_KeksimusTreść komentarza: Poprawcie proszę w ankiecie ulice 'Piłsudzkiego'Źródło komentarza: Ważna ankieta na temat Tomaszowa MazowieckiegoAutor komentarza: ortografia to rzecz świętaTreść komentarza: słownik!!!!Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: realistaTreść komentarza: Pytanie tylko po co? takie zmiany nie odbędą się bezkosztowo, serio miasto ma kase na takie fanaberie? Może warto te ewentualne wydatki przeznaczyć na nowe nasadzenia, po rewitalizacji park " przejaśniał" czyt. został bardzzo przerzedzony... nazwa aktualna jest ok nie widzę powodu by zmieniać i wydawać pieniądze .Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: Nie jestem na "Ty" z żadnym wymienionym przez Ciebie jak też nie jestem na "Ty" z żadnym z prawej strony. Chodzi mi o mechanizm który nadal funkcjonuje a który być może blokuje budowę CPK i może zablokować poprowadzenie obwodnicy. Szanowny Ajdejano chcąc zmiejszyć Twój dysonans powiem tak: Gdy ci z prawej zaczną blokować budowę CPK lub budowę obwodnicy w wersji północnej a więc w tej wersji za którą jak się domyślam optujesz będę miał podobne podejrzenia do tych z trzyliterowej partii z koniczynką w herbie.... A czytelnikom podsyłam link do filmu który warto obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=xODZHNNQ6iI&t=18sŹródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: XxxTreść komentarza: Ja bym powiedział, że wszystko bo ta droga nie łączy się z TENT a to był warunek konieczny do uzyskania dofinansowania. To pytanie kto to i jak oceniał?Źródło komentarza: Nowy blok coraz bliżejAutor komentarza: PoPiSTreść komentarza: No niektórzy to się już podpinają pod czyjeś sukcesy a jeszcze na dodatek sugerują, że jakieś panie miały na to wpływ. Cóż nie ma to jak podpinać się pod cudze sukcesy kiedy nie ma się własnych ale w tej rodzinie to chleb powszedni. Brawo ZHP.Źródło komentarza: Będą ratowane zabytki.
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama