Zaprezentowanie Skansenu Rzeki Pilicy w tak prestiżowym i odznaczającym się wysokim poziomem edytorskim tytule, to niezwykłe wyróżnienie. Świadczy o trwałym wpisaniu się tej placówki w listę ważnych ośrodków muzealnych w kraju. Dowodzi również o zainteresowaniu jaki pilicki skansen, tworzony w oparciu o nowatorską formułę budzi w środowisku muzealników.
Artykuł zatytułowany „Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Żywa historia nad pilącą rzeką”, autorstwa Andrzeja Kobalczyka – dyrektora placówki, znalazł się w dziale „Muzea i kolekcje”. Tekst ten sięga na wstępie do założeń, według których powstaje Skansen i początków jego tworzenia. Nie brakuje odniesień do historii Pilicy, głównie tej związanej z orylami, zajmującymi się spławianiem Pilicą drewna. Autor wspomina również o widowiskowych wydobyciach z Pilicy pojazdów niemieckich z czasów II wojny światowej. Wątki te są o tyle ważne, że przyczyniły się do powstania pierwszego w Polsce skansenu, poświęconego jednej, konkretnej rzece.
Czytając artykuł, bogato ilustrowany kolorowymi zdjęciami, można zapoznać się z ekspozycjami, które znajdują się w tej pilickiej placówce oraz kolejnością ich powstawania, a także przyczynami dla których, te, a nie inne obiekty trafiają do skansenu nad Pilicą. Dużą część działalności placówki stanowią rekonstrukcje historyczne oraz różnego rodzaju tematyczne imprezy, dlatego temu tematowi autor poświęcił niemałą cześć swego artykułu. Każdy kto przeczyta tekst w „Muzealnictwie” dowie się również o pracach prowadzonych w Skansenie Rzeki Pilicy, które na co dzień są mniej widoczne, takich jak inwentaryzacja zbiorów czy działania konserwatorskie. Artykuł kończą refleksje na temat planów i dalszej działalności pilickiego skansenu.
W 52 numerze „Muzealnictwa” znajduje się wiele innych ciekawych artykułów (ze streszczeniem w jęz. angielskim), poświęconych tematyce branżowej. Liczy on prawie 400 stron, więc zawiera lekturę na wiele dni. Dodajmy, że rocznik ten jest kierowany również do wielu renomowanych muzeów i podobnych instytucji kultury za granicą. Najnowszy numer tego rocznika można nabyć w Skansenie Rzeki Pilicy, do czego gorąco zachęcamy.
Napisz komentarz
Komentarze