Tradycyjnie mamy dla Was dwie pojedyncze wejściówki ufundowane przez Kierownika Artystycznego imprezy Pana Jana Niedźwieckiego. Aby je zdobyć należy wysłać sms o treści "nt" na numer 73601 (3zł +VAT) i poczekać na pytanie konkursowe, które wyślemy do Was w niedzielę 27 listopada. Dwie osoby, które najszybciej udzielą krótkiej odwiedzi "tak/nie" wybiorą się na ten fantastyczny koncert.
Żaden wokalista na świecie nie jest w stanie zastąpić Freddiego Mercury’ego, ale zespół filharmoników, dziewiętnastu chórzystów i świetny aktor spróbują.
30 listopada 2011 roku o godz. 19.00 w Wytwórni odbędzie się premiera projektu „Queen symfonicznie”. Muzyka zespołu Freddiego Mercury’ego zabrzmi w wykonaniu orkiestry Alla Vienna, chóru Vivid Singers i Kamila Maćkowiaka, aktora Teatru Jaracza.
„Queen symfonicznie” to wydarzenie z pogranicza gatunków, łączące symfoniczne pierwiastki muzyki zespołu Queen z rockowym potencjałem orkiestry salonowej i majestatycznego, 16-osobowego chóru. Koncert podzielony zostanie na dwie części. W pierwszej, „klasycznej”, zabrzmią utwory zróżnicowane stylistycznie, w wybiórczy sposób odzwierciedlające dyskografię zespołu - od pierwszych płyt z lat siedemdziesiątych aż po utwór „Let Me Live” z płyty wydanej w 1995 roku. Będą to premierowe opracowania, przygotowane specjalnie na tę okazję przez Jana Niedźwieckiego, lidera zespołu Alla Vienna, na co dzień kontrabasistę Filharmonii Łódzkiej. Prowadzący koncert - Piotr Bielawski, szef Redakcji Muzycznej Radia Łódź - wprowadzi widzów w świat zespołu Queen. Tej części projektu towarzyszyć będzie nastrojowe oświetlenie i klasyczne nagłośnienie.
Druga część koncertu poruszy mury Wytwórni show w stylu zespołu Queen. Największe hity grupy zabrzmią w rockowych aranżacjach: gitara basowa zamiast kontrabasu, dynamiczne nagłośnienie, kolorowe światła... A na deser - po „Bohemian Rapsody” (będzie to unikalne wykonanie – cała rapsodia na żywo. Nawet podczas koncertów Queen część operowa odtwarzana była z taśmy), na scenie pojawi się sam… Freddie Mercury (w tej roli Kamil Maćkowiakz Teatru Jaracza w Łodzi) wykonując utwory „We Will Rock You” oraz „We Are The Champions”.
Data koncertu przypada kilka dni po 20. rocznicy śmierci Freddiego Mercury’ego – wokalisty Queen, który bez ogródek w jednym z wywiadów oznajmił: „Pieprzyć rock’n’rolla, przerzucam się na operę”. – Symfoniczne pierwiastki muzyki Queen intrygowały mnie już od wczesnej młodości – mówi Jan Niedźwiecki, lider kameralnej orkiestry Alla Vienna, kontrabasista Filharmonii Łódzkiej. – Możliwość wydobycia ich dla szerszej publiczności traktuję jako rodzaj artystycznego hołdu dla mojego nieklasycznego idola – podkreśla.
Alla Vienna to orkiestra złożona z siedmiu instrumentalistów, dysponujących bogatym dorobkiem artystycznym i estradowym, związanych z Filharmonią Łódzką im. A. Rubinsteina i Filharmonią Świętokrzyską. Występuje pod dyrekcją zastępcy koncertmistrza Filharmonii Łódzkiej – Marty Niedźwieckiej.
Zespół początkowo występował jako orkiestra salonowa i tak też budował swój program. Po kilku miesiącach wspólnego muzykowania postanowili poszerzyć repertuar, realizując barwne projekty muzyczne, wykonując muzykę różnych epok, stylów i gatunków; robiąc to w sposób nowatorski i niepowtarzalny. Płyną w czasie ich koncertów Straussowskie „fale Dunaju”, rozgrzewają publiczność musicalowymi hitami, a obecnie przygotowali – dla upamiętnienia 20. rocznicy śmierci Freddiego Mercury’ego – koncert złożony z przebojów grupy Queen.
Vivid Singers
Mieszany Chór Kameralny „Vivid Singers” powstał w lutym 2005 roku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrygenta Dawida Bera i 17. młodych muzyków, których połączyła wspólna pasja i zamiłowanie do śpiewu. Ich różnorodny, nieustannie rozszerzany repertuar obejmuje głównie muzykę chóralną a cappella wielu epok - od renesansu po kompozycje XX i XXI-wieczne oraz pieśni negro spirituals i opracowania standardów muzyki rozrywkowej.
Wiosną 2010 roku chór obchodził Jubileusz 5-lecia istnienia, które uświetnił cyklem koncertów, będących podsumowaniem dotychczasowej działalności. W kwietniu 2011 r. wykonał „Requiem G. Faure” podczas Koncertu Pasyjnego w Kościele O.O. Jezuitów w Łodzi, a w maju 2011 r., wraz z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, dokonał prawykonania kompozycji Krzysztofa Grzeszczaka „Locus Inaestimabilis”, napisanej z okazji 850-lecia Kolegiaty w Tumie.
Kamil Maćkowiak urodzony 20 listopada 1979 r. w Bydgoszczy, na stałe mieszkający w Łodzi. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku, uzyskując dyplom Tancerza Scen Polskich (1998 r.), oraz Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi ( 2003 r.). Od drugiego roku studiów związany z łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza. Ma na swoim koncie udział w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Współpracował z Jerzym Stuhrem przy realizacji filmu „Korowód”, w którym zagrał jedną z głównych ról - studenta Bartka Wilkosza
Od września 2010 r. jest prezesem Fundacji Kamila Maćkowiaka, którą założył z myślą o stworzeniu i prowadzeniu stałej Sceny Teatralnej Łodzi. Jak sam podkreśla, interesuje go robienie teatru ambitnego, sztuki pozostającej w dialogu z widzem. Obecnie pracuje nad nowym multimedialnym show.
Piotr Bielawski Od 25 lat związany zawodowo z radiem i muzyką. Najpierw, tworząc audycje w Studenckim Radiu „Żak” Politechniki Łódzkiej, a od roku 1991 w Radiu Łódź, w którym obecnie zajmuje stanowisko kierownika muzycznego. Jest autorem wielu audycji, w tym serii „Jazzy Monady”, prezentując muzykę nie tylko jazzową. Często jest to twórczość nie dając się sklasyfikować, odpowiadająca szerokim zainteresowaniom autora, wyszukującego w muzyce współczesnej i minionej rzeczy ciekawych i wartościowych. Jest organizatorem wielu koncertów i wydarzeń muzycznych w Studiu Radia Łódź, a także wieczorów muzycznych w łódzkich klubach.
Napisz komentarz
Komentarze