Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:21
Reklama
Reklama

Wszystkich Świętych w Chinach

Chiny to mieszanka Buddyzmu, Taoizmu i, przede wszystkim, lokalnych wierzeń ludowych. Palenie kadzidełek, mających zapewnić powodzenie tak żywym, jak i zmarłym jest tylko niewielkim elementem kontaktu ze światem pozagrobowym.

Środek jesieni czy koniec lata? Według staroceltyckich wierzeń, koniec października i początek listopada to czas, w którym świat fizyczny i metafizyczny znajdują się najbliżej siebie. Jest to czas przemian. Czas, kiedy kolorowe, powoli zmienia się w szare i zadymione, co może powodować niepokój.

 

Podczas gdy w krajach katolickich, wznoszone są modły za zmarłych, a rodziny spotykają się na cmentarzach by później, ciesząc się z dni wolnych, spotkać się znowu przy suto zastawionych stołach, w Chinach, panuje atmosfera dnia codziennego (czyli je się w biegu i co popadnie). 

 

Oficjalną religią współczesnych Chin jest brak religii - no, może poza czczeniem złotego cielca (poważnie rzecz ujmując, ze względu na gwałtowny rozwój Chin w ostanich latach, pieniądz jest obecnie, w tym kraju głównym tematem rozmów i, dla niektórych, celem samym w sobie). To jednak otwarty i tolerancyjny, pod względem religijnym, kraj. Choć większość osób, uważa się za Ateistów, Buddyzm, Taoizm i, przede wszystkim, wierzenia ludowe, nadal odgrywają tu znaczącą rolę. Sytuacja wygląda podobnie jak w Iranie, młodzi irańczycy, przeważnie nie uznają islamu, ale wpływy religii Mahometa, widoczne są gołym okiem w kulturze i światopoglądzie perskiej młodzieży.

 

W folklorze chińskim, znaczną rolę odgrywają przodkowie. Wierzy się, że zmarli członkowie rodzin mogą mieć wpływ na powodzenie tych żyjących. Należy zatem zrobić w szystko by zapewnić im dobre warunki w życiu pozagrobowym. W wielu domach, przodkom, organizuje się Każdy czas na oddanie im czci jest odpowiedni - przed ważnym wydarzeniem, jako dziękczynienie lub...... jeden z czasów przemian, przez które można rozumieć również przemiany zachodzące w naturze. Obecnie, w Chinach, można wymienić conajmniej trzy wielkie święta oddające cześć duchom zmarłych. Ze względu na fakt, że w Azji Wschodniej, do oznaczania tradycyjnych świąt, używa się kalendarza słoneczno-księzycowego, zwanego kalendarzem chińskim, daty tych świąt są ruchome. 

 

MIESIĄC DUCHÓW

 

Podobnie jak na zachodzie, według wschodnich wierzeń, koniec lata/początek wczesnej jesieni, uważany jest za czas gdy bramy do wszystkich wymiarów pozostają otwarte. Przez cały siódmy miesiąc kalendarza słoneczno-księżycowego, duchy przechodzą do świata żywych, nawiedzając ich domy. W tym czasie, odprawiane są rytuały mające zmniejszyć cierpienia zabłąkanych dusz. Składane są ofiary w postaci jedzenia, palone są wąskie i długie kadzidełka, papierowe przedmioty ukształtowane w ubrania i rzeczy codziennego użytku, jak i arkusze tzw. "złotego papieru", czyli pieniądzy dla duchów, które można podzielić na kilka kategorii:

 

- gotówka (miedź) - ofiarowana "młodym" duchom, oraz duchom osób nieznanych - łącznie z tymi zapomnianymi - tak na wszelki wypadek, żeby nie zakłócały spokoju ofiarodawcom.

 

- srebro - ofiarowane duchom przodków oraz duchom lokalnych bóstw

 

- złoto - ofiarowane zarówno duchom przodków, jak i duchom wyższych bóstw.

 

Ciepło ognia, unosi powietrze do góry, co zgodnie z logiką, ma ułatwić przenikanie przedmiotów do świata pozaziemskiego. Duchy, którym nic nie ofiarowano, mogą się zdenerwować i przez kolejny rok nawiedzać rodzinę i ściągać na nią złe uroki.

 

Podczas Miesiąca Duchów, przy stołach zostawia się puste miejsce dla zmarłych członków rodzin, którym podobnie jak reszcie domowników, podaje się posiłek - często bardziej uroczysty niż powszedni.

 

Na piętnasty dzień Miesiąca Duchów, przypada Święto Duchów, którego obchody, zaczynają się wieczorem dnia je poprzedzającego. Organizowane są występy na żywo artystów, podczas których pierwsze rzędy pozostają puste - łatwo się domyślić, dla kogo są one zarezerwowane.

 

Wieczorami, buddyjscy mnisi odprawiają rytualne modlitwy za dusze zmarłych, a przed domami zapalane są kadzidełka, mające zapewnić pomyślność, zarówno tym po drugiej stronie, jak i tym żywym. Zgodnie z wierzeniami, najwięcej duchów, przechodzi z jednego wymiaru do drugiego właśnie po zachodzie słońca. 

 

Pod koniec miesiąca, W niektórych częściach Chin, do rzek, wrzuca się miniaturowe, papierowe łódeczki lub lampiony, mające wskazywać zagubionym duszom właściwy kierunek jak wydostać się ze świata doczesnego. Chińczycy, bowiem, nie chcą być na codzień kłopotani przez zagubione dusze zmarłych.



ŚWIĘTO CHUNG YUENG (dosłownie: Święto Dwóch Dziewiątek)

 

Jak łatwo się domyślić, nazwa ma związek z numerologią. Podwójna dziewiątka, oznacza dziewiąty dzień, dziewiątego miesiąca kalendarza chińskiego.  W 2011 roku, Święto Dwóch Dziewiątek przypadło na 5 października.

 

Według Yijing (Księgi Przemian), cyfra dziewięć, ma zbyt wiele pierwiastka yang (czyli energii, witalności, męstwa). Data, która zawiera w sobie dwie dziewiątki, może być zatem potencjalnie niebezpieczna, a Chińczycy są bardzo czuli na punkcie dat.

 

Podczas święta Chung Yeung, oddanie hołdu zmarłym przodkom, jest tylko jedną z wielu czynności, mającej odgonić złe uroki, obok spożywania wina chryzantemowego, czy herbaty z chryzantem. Rodziny, spotykają się na cmentarzach w celu uczczenia pamięci przodków.

 

ŚWIĘTO QINGMING

 

Święto wypada wczesną wiosną. Dokładniej, jest to piętnasty dzień po równonocy wiosennej. W odróżnieniu od tradycji zachodniej, jest to czas, gdy szare zmienia się w kolorowe - czas odrodzenia.

 

Rodziny zmarłych skupiają się na cmentarzach by oddać cześć przodkom poprzez sprzątanie nagrobków, palenie kadzidełek, palenie papierowych symboli przedmiotów użytku codziennego, a także, organizowanie wielkich przyjęć. Zdarzają się, nawet przypadki, gdy chińska rodzina, najzwyczajniej w świecie, robi sobie przy grobie grilla. Popularne, choć niezalecane jest również odpalanie petard (niezalecane, bo chińczycy mają skłonności do przesady i, raz odpalone fajerwerki potrafią wybuchać przez długie godziny). Qingming jest jednym z ważniejszych świąt oddających cześć przodkom. Qingming ma również znaczenie w chińskiej kulturze herbaty - zielona herbata zebrana przed świętem Qingming ma bardziej subtelny aromat, przez co jest uważana za bardziej prestiżową i, w efekcie, droższą.

 

Podczas świąt Qingming i Chung Yuen, żywi odwiedzają zmarłych na cmentarzach. Podczas miesiąca duchów, zaś, zgodnie z wierzeniami, to zmarli, wpadają z odwiedzinami do żywych by towarzyszyć im w codziennych czynnościach.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

. 27.10.2023 19:02
bardzo i sie przydało

Opinie
Kongres Sportu Powszechnego na PGE Narodowym - Inwestycja w Zdrowe Społeczeństwo W minionym tygodniu, 12 grudnia 2024 r.  w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy odbył się Kongres Sportu Powszechnego, organizowany przez Fundację Orły Sportu w ramach programu Aktywna Szkoła, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Partnera Strategicznego - ORLEN S.A.Data dodania artykułu: 18.12.2024 12:53 e-Doręczenia obowiązkowe już w 2025 r. Już od 1 kwietnia wszystkie firmy wpisane do KRS będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń. Urzędy oraz zawody zaufania publicznego (m.in. adwokaci, radcy prawni, notariusze) mają jeszcze mniej czasu, bo niecały miesiąc, ponieważ ten obowiązek obejmie je już od 1 stycznia 2025 r.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:04 Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu Ponad 53% średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że dba o to, by ich kultura organizacyjna znacząco sprzyjała zdrowiu pracowników. Wynika to z deklaracji kadry zarządzającej zdrowiem i dobrostanem w tych firmach, zebranych w ogólnopolskim badaniu Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, zakończonym w listopadzie br. Reprezentatywna próba badawcza liczyła 1032 organizacje i odzwierciedlała ich strukturę branżową, kategorię wielkości zatrudnienia oraz lokalizację w podziale wojewódzkim.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:01
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama