1979: na świat przychodzi AGATA WĘGRZYNOWSKA, a Pink Floydzi wydają album "The Wall". Każde z tych wydarzeń w jakiś sposób wpisuje się w historię świata: AGATA wkrótce zapisze swoje pierwsze słowo, a "The Wall" pokryje się platyną. I to aż 23 razy.
1983: Terry Pratchett wydaje "Kolor magii". AGATA jeszcze nie wie, jak bardzo jej się ta książka spodoba. Na to musi jeszcze chwilę poczekać.
1991: AGATA zaczytuje się C.S. Lewisem, Singerem i wieloma innymi oraz wydaje "Tropka", pierwszą gazetę szkolną w historii Szkoły Podstawowej nr 11 (dane niepotwierdzone). Walczy o nowe kosze na śmieci i przeprowadza wywiady ze wszystkimi świętymi.
1994: dokładnie w dniu urodzin AGATY polska telewizja pokazuje pierwszy odcinek "Mody na sukces". To straszne. Poza tym AGATA idzie do liceum (klasa językowa, I LO) i dołącza do Pracowni Teatrick, działającej przy tomaszowskim MDK. Spiritus movens całości, Grzegorz Sławiński, każe jej udawać myślący kamień. Oraz powierza rolę femme fatale w spektaklu "Kukułeczka kuka...". Regularne próby, wyjazdy na festiwale, fajne rozmowy - to wszystko AGATĘ buduje i uwrażliwia. A Kurt Cobain, w tak zwanym międzyczasie, całkiem celnie strzela sobie w łeb.
1996: AGATA zdaje do klasy International Baccalaureate (z maturą międzynarodową), otwartej przy XXXIII LO w Warszawie. Przeprowadza się do stolicy i z żalem kończy przygodę w MDK.
1998: Ryszard Kapuściński (który wiele lat później da AGACIE błogosławieństwo pisarskie) wydaje "Heban", a AGATA idzie na studia, brawurowo wybierając ekonomię na UW. Nieznośnie jej się potem studia dłużą, ale dyplom broni przed czasem i to na piątkę.
2003: AGATA dołącza do zespołu dziennikarzy PAP.
Rok później (2004) przeprowadza wywiady (m.in. Romanem Polańskim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem), jeździ na międzynarodowe premiery i festiwale, prowadzi konferencje, robi relacje z wydarzeń muzycznych oraz wrażenie na amerykańskim producencie Jerrym Bruckheimerze ("Piraci z Karaibów"), który namawia ją na studia w Stanach. Tymczasem Mark Zuckerberg zakłada Facebooka, ale AGATY do znajomych nie zaprasza. Przynajmniej na razie. Na rynek trafia eksperymentalny dodatek literacki do nowo powstałej gazety "Fakt". AGATA publikuje tam kilka opowiadań, zarabiając przy okazji na meble do nowego mieszkania.
2006: AGATA odchodzi z PAP i dołącza do zespołu scenariuszowego stacji TVN, dla której pisze szereg scenariuszy adaptowanych (m.in. do serialu "Niania"). Z niecierpliwością czeka na kolejną powieść Kurta Vonneguta na miarę "Kociej kołyski", ale to nie nadchodzi. Rok później wielki pisarz umiera.
2007-8: w świat idzie wieść, że AGATA naprawdę dobrze pisze. Producent filmowy SPI zamawia u niej kilka scenariuszy, w tym adaptację trylogii Andrzeja Pilipiuka.
2009: w kwietniu Prószyński wydaje debiutancką książkę AGATY, "ABY DO PEŁNI". AGATA wydaje ją pod pseudonimem HARRISON, dochodząc prawdopodobnie do wniosku, że w jej drzewie genealogicznym jest miejsce dla George'a Harrisona lub, od biedy, Harrisona Forda. W tym samym roku kończą się zdjęcia do filmu "Od pełni do pełni" z Andrzejem Nejmanem i Katarzyną Glinką w rolach głównych, inspirowanego książką. Poza tym AGATA wychodzi za mąż i zmienia nazwisko. Od teraz jej książek (i przebogatej reszty) będzie trzeba szukać pod "m". M jak MALESIŃSKA.
2010: Polsat emituje ostatni odcinek serialu "Samo Życie". AGATA odcinków napisała prawie sto i czuje sentyment.
2011: marzec. Na rynek trafia druga książka AGATY, "MALOKKIO", a Telewizja Polska przymierza się do produkcji serialu, opartego (m.in.) na jej scenariuszu. Wszystko dokładnie 44 lata po pierwszym, pełnym wydaniu "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa. Czemu te fakty zostały zestawione, nie wiadomo. Ale kto artyście zabroni?
Napisz komentarz
Komentarze