Niewiele czasu pozostało do wyborów a rozmawiając z ludźmi często pojawiała się prośba o przedstawienie programu PJN. Nie wszyscy mają czas śledzić na bieżąco informacje w TV. Wiele osób jest jeszcze niezdecydowanych co do wyboru ugrupowania na jakie zagłosują, a wiele deklaruje poparcie dla nowych małych partii. Wychodząc naprzeciw tym co chcą zapoznać się z głównymi założeniami osób skupionych w PJN przedstawiam główne postulaty programowe ugrupowania Polska Jest Najważniejsza i namawia do świadomego udziału w wyborach.
10 postulatów programowych PJN
1. Prorodzinne podatki: podatek PIT 19% z podwójną kwotą wolną od podatku (z 3 do 6 tys. – kwota wolna od podatku na ilość osób w rodzinie). W efekcie programu polityki prorodzinnej do każdej rodziny powinno trafić dodatkowo przynajmniej 400 złotych ma każde dziecko w rodzinie i 200 zł na dodatkowe cele edukacyjne. Rodzice, a nie urzędnicy, decydują, jak wydawać środki w rodzinie.
2. Budżet zadaniowy: (oznacza to oszczędności, zwiększenie efektywności i przekierowanie środków na politykę prorodzinną oraz rozwój, zaplanowanie wydatków na najbliższych kilka lat) - zagwarantowanie w każdorocznym budżecie co najmniej 30 mld. złotych na budowę dróg i modernizację linii kolejowych. Polacy muszą poznać prawdę o stanie budżetu.
3. Niższe koszty funkcjonowania państwa: obniżenie kosztów administracji państwowej, likwidacja zbyt kosztownych funduszy celowych i przywilejów branżowych, likwidacja nadmiaru politycznych stanowisk w administracji, ograniczenie ilości samochodów służbowych itp., zmniejszenie zatrudnienia o 3% w administracji publicznej w każdym roku przez 5 lat (w sumie o 15%), ograniczenie o połowę liczby posłów, bezpośrednie wybory starostów i marszałków.
4. Bezpieczna szkoła – „nie” dla wysyłania 6-latków do szkół, zwiększenie dostępności przedszkoli, obniżenie opłat za publiczne przedszkola do maks. 300 PLN, powrót do systemu kształcenia w podstawówkach klas 1-8, 4-letnich liceów i 5-letnich techników (likwidacja gimnazjów), poprawa sytuacji materialnej nauczycieli.
5. Stawka na naukę i przedsiębiorczość młodego pokolenia: drugi kierunek studiów bezpłatny, stypendia naukowe za średnią powyżej 4 (rosnące – w miarę większej średniej), uruchomienie, poprzez odpowiednie porozumienia uczelni wyższych z administracją i przedsiębiorcami – programów stażowych i praktyk dla absolwentów wyższych uczelni, co ułatwi wejście na rynek pracy, a także, nowe ułatwienia dla zakładających pierwszy biznes.
6. Skuteczna pomoc dla chorych: Jest ona ważniejsza, niż rozważanie – czy zrobi to szpital publiczny czy prywatny. Większa konkurencja w służbie zdrowia – zwrot części składki za odpłatne leczenie. „Służba zdrowia” to wezwanie do ochrony życia i zdrowia, a nie miejsce do ideologicznych sporów.
7. Tańszy bilet, szybki i czysty pociąg: rozsądna prywatyzacja PKP, poprzedzona konsolidacją spółek kolejowych. Czyli: tory państwowe, przewoźnicy prywatni lekarstwem na postępujący z każdym rokiem bałagan na kolei. Pakiet kontrolny skarb państwa powinien utrzymać w strategicznych spółkach jak: Lotos, PGE, PGNiG, PKO BP. PLK i Lasy Państwowe – wyłączone z prywatyzacji.
8. Równe szanse dla polskich rolników w Unii Europejskiej, poprzez odpowiedni system dopłat. Nowy program rozwoju obszarów wiejskich i mniejszych miast stawiający na aktywizację inicjatyw edukacyjnych na wsi oraz program rozwoju i promocji mniejszych ośrodków turystycznych.
9. Uczciwe i sprawne sądownictwo: m.in. przyspieszenie postępowań sądowych, powszechne wybory ławników przy okazji wyborów samorządowych, wprowadzenie krótkich terminów na rozstrzyganie spraw gospodarczych i administracyjnych.
10. Przyjazne państwo: Państwo nie ingeruje bezsensownie w proces wychowawczy czy działalność gospodarczą, ale odpowiada na kłopoty obywateli, których sami nie mogą rozwiązać. Dwa przykłady: (1) „Bezpieczna hipoteka kredytobiorcy” –wprowadzenie możliwości skorzystania z pomocy dla osób, które z uwagi na zawirowania na światowych rynkach, mogą mieć problem ze spłatą kredytów (np. okresowa spłata kredytów we frankach po 2.75, różnicę między tym kursem a obecną ceną na rynku kredytobiorca pokrywałby po zakończeniu roku 2015),(2) szybka i skuteczna pomoc dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych (powodzi, gradobić, trąb powietrznych), powołanie funduszu pomocy poszkodowanym w klęskach żywiołowych.
Wszystkich naszych czytelników zachęcamy do udziału w prawyborach organizowanych przez portal NaszTomaszow.pl. Możecie głosować na swoich kandydatów oraz partie polityczne. Z uwagi na fakt, że chcemy uniknąć rejestrowania tak zwanych "martwych dusz" na naszym Forum wprowadizliśmy możliwość głosowania bez konieczności logowania. Kandydaci na listach umieszczeni są według liczby uzyskanych głosów. Im więcej głosów oddanych na osobę tym znajduje się ona wyżej na liście. Sonda to także doskonały sposób na promocję kandydatów, do którego serdecznie zachęcamy.
Napisz komentarz
Komentarze