Jeden z tych punktów został zlokalizowany właśnie w tomaszowskim skansenie. Na podstawie porozumienia zawartego z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi nadpilicka placówka udostępniła na ten cel niedawno pozyskaną i pieczołowicie odrestaurowaną zabytkową wartownię. Ten drewniany, urokliwy budyneczek został postawiony w latach 20-tych ubiegłego wieku przy jednej z bram do rezydencji prezydentów RP w Spale. Po II wojnie światowej został przeniesiony do Tomaszowa, by dożywać swoich lat jako pomieszczenie dla rozdzielni prądu na nieistniejącej już przystani byłego „Wistomu”. Ocalony przed zniszczeniem trafił do skansenu, by ostatecznie posłużyć do ulokowania użyczonych mu nieodpłatnie w ramach wspomnianego projektu nowoczesnych urządzeń multimedialnych i monitorujących.
Większość z tego wyposażenia trafiła do skansenowego punktu dwa tygodnie temu. Na odznaczający się najwyższą klasą zestaw złożyły się m.in. urządzenie wielofunkcyjne (kopiarka, drukarka i skaner), drukarka kolorowa, komputer stacjonarny i laptop z dostępem do internetu, telefon internetowy, a także ładowarka z możliwością jednoczesnego podłączenia telefonów komórkowych aż 12 różnych marek. Korzystający z tego punktu będzie mógł również podpiąć do internetu swój własny komputer. Tak bogaty i nowoczesny zestaw umożliwi turyście dokładne poznanie całego szlaku i znajdujących się na nim atrakcji w celu odpowiedniego zaplanowania podróży i wydrukowania osobnego folderu. W najbliższym czasie tomaszowski punkt wzbogaci się także o urządzenia GPS umożliwiające dzięki nawigacji satelitarnej zlokalizowanie jeźdźca i konia na szlaku.
Po skompletowaniu całego wyposażenia i niezbędnym przeszkoleniu pracowników Skansen Rzeki Pilicy udostępni na początku lipca swój „koński” punkt informacyjny turystom – nie tylko konnym. Będzie on czynny w godzinach pracy skansenu, również w soboty i niedziele. A przed bramą skansenu już czeka koniowiąz…
Napisz komentarz
Komentarze