Projekt skarbów znad Pilicy był dofinansowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.
Jest coraz większe zapotrzebowanie na tego typu imprezy – mówi Andrzej Ambroziak, organizator wydarzenia, prezes klubu Amber – ludzie cenią swój wolny czas i chcą spędzać go w sposób aktywny i niebanalny, my staramy się im to ułatwić. Przy okazji realizujemy nasze stałe cele i założenia, czyli promowanie szlaku kajakowego Pilicy i jej pięknych dopływów, a także całego regionu ziemi łódzkiej.
W trakcie cyklu majowych spływów pokonano odcinek Pilicy od Przedborza do Gapinina, oraz fragmenty szlaków jej dorzecza – Czarna Maleniecka, Luciąża, Wolbórka i Drzewiczka. Łącznie przepłyniętych zostało 150 km. Kajakarze zwiedzili najciekawsze miejsca i zabytki Tomaszowa i okolic, m. in. barokowy Dwór Małachowskich i ruiny średniowiecznego zamku w Bąkowej Górze, Regionalne Muzeum w Przedborzu, przedborski kościół gotycki, Opactwo Cystersów w Sulejowie, późnogotycki kościół w Będkowie, Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu, Pożarnicze Centrum Historyczno – Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu, stare młyny, bunkry w Konewce, Kościół Św. Idziego w Inowłodzu, ruiny zamku biskupiego w Drzewicy, tor kajakarstwa górskiego w Drzewicy, Skansen Rzeki Pilicy i Rezerwat Niebieskie Źródła w Tomaszowie.
Etap zwiedzania podsumowywany był cotygodniowym konkursem wiedzy. Warto było wykazać się zaangażowaniem, zwycięzcy bowiem honorowani byli pięknymi trofeami i nagrodami.
Weekendowe wycieczki wypełnione były atrakcjami na lądzie i na wodzie, a uczestnicy mogli cieszyć się niezwykłą różnorodnością imprezy. Oprócz spokojnych chwil spędzonych na zwiedzaniu, trzeba było zmierzyć się z dużą dawką emocji na trudnych szlakach dopływów Pilicy. Pokonanie wyznaczonej trasy było dla większości zadaniem wręcz survivalowym.
Takie niewielkie rzeki jak Luciąża, Czarna Maleniecka, czy Drzewiczka, to często istny tor przeszkód – przyznaje Piotr Kaczmarek – ratownik zabezpieczający spływy kajakowe – przeszkody rzeczne, tzw. zwałki, niewielkie progi, bystrza itp. są prawdziwą atrakcją dla kajakarzy, ale jeśli ktoś nie dysponuje odpowiednimi umiejętnościami, wtedy niezbędna jest obsługa ratowniczo - instruktorska. W zeszłą sobotę na Drzewiczce popłynęło w dwóch grupach ponad 100 kajaków, nieco mniej było tydzień temu na Wolbórce, to możliwe jest chyba tylko na „Skarbach” - dodaje z uśmiechem pan Piotr.
Bez pomocy ratowników i instruktorów większość z nas nigdy nie popłynęłaby takimi szlakami – twierdzi pani Jola z Piotrkowa – jestem pełna uznania i podziwu dla tych młodych ludzi, jednocześnie jestem wdzięczna za możliwość przeżycia niezapomnianej przygody. Mam nadzieję powtórzyć to za rok.
Okazuje się więc, że o ile pływanie Pilicą to zazwyczaj błoga przyjemność, o tyle pokonywanie jej dopływów jest prawdziwym wyzwaniem, zarówno dla amatorów, jak i dla tych, którzy uczą innych pływania takimi szlakami. Według kajakarzy z Ambera, w tym roku na „Skarbach”, oprócz standardowych przeszkód rzecznych, sztucznych i naturalnych, pojawiły się dodatkowe atrakcje, takie jak chociażby „przepływ rurowy” na Wolbórce (na zdjęciu).
To były wspaniałe chwile i piękna przygoda, z którą trudno jest się rozstać – przyznają Państwo Jurkowscy z Tomaszowa – dlatego już zapisaliśmy się do klubu Amber. Zaraziliśmy się kajakowaniem i zamierzamy tę przygodę kontynuować.
Organizator - Klub Sportowy Amber i OW Przystań pragnie podziękować uczestnikom za udział w imprezie i zaprosić wszystkich na kolejną edycję spływów z cyklu Skarby znad Pilicy, która odbędzie się w przyszłym roku.
W czerwcu zapraszamy na Rajd kajakowo-rowerowy na trasie Smardzewice -Tomaszów – Inowłódz "PILICA - Rzeka która łączy". Ogólnopolski Rajd kajakowo-rowerowy w dniu 18-19 czerwca 2011 r. Celem Rajdu jest rozwój produktów turystycznych wpływających na kształtowanie i poprawę turystycznego wizerunku powiatu tomaszowskiego i województwa łódzkiego. Upowszechnianie turystyki, promocja i wzmocnienie szlaku kajakowo – rowerowego na trasie Smardzewice – Tomaszów – Spała – Inowłódz. Wymagany tylko własny rower, pozostały sprzęt zapewniamy. Zgłoszenia [email protected]
Zapraszamy również do naszej bezpłatnej szkółki kajakowej skierowanej do młodzieży, która chce podnieść poziom swoich umiejętności w kajakarstwie nizinnym, zwałkowym i górskim. Celem szkółki jest popularyzacja bezpiecznego rekreacyjnego kajakarstwa opierającego się przede wszystkim na kompetencjach kajakarskich.
Działania szkoleniowe odbywają się na basenie, rzekach, jeziorach i torze górskim. Ponadto są prowadzone warsztaty z kajakowego ratownictwa zespołowego i auto-ratownictwa na wodzie.
Uczestnikom zapewniamy kadrę instruktorską, kompletny sprzęt kajakowy i sprzęt dodatkowy.
Nabór do szkółki trwa.
Wszystkich zainteresowanych zajęciami w naszym towarzystwie zapraszamy do kontaktu
To zadania na najbliższy czas
We wrześniu zapraszamy na V już edycję Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego „Pilica Zachwyca”.
Napisz komentarz
Komentarze