[reklama2]
Trasy pierwszych rajdów przebiegały w okolicach Przedborza, a w kolejnych latach piechurzy poznawali tereny nadpilickie przesuwając się w dół tej rzeki. Uczestnicy ostatnich rajdów wędrowali wzdłuż tomaszowskiego odcinka rzeki, wyruszając ze Smardzewic bądź Borek. Tym razem rajdowicze dotarli autokarami do Inowłodza, a stamtąd już na własnych nogach wędrowali brzegiem Pilicy przez Gasek aż do Spały. Trasa wyniosła 10 km, a jej pokonanie utrudniała niezbyt sprzyjająca tego dnia aura, przede wszystkim przelotne deszcze.
Wszyscy jednak bez marudzenia i z uśmiechem na twarzy dotarli do nadpilickiej Spały, w której czekał już na uczestników rajdu dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy – Andrzej Kobalczyk. W jego towarzystwie dzieci i młodzież zwiedziły ta urokliwą miejscowość. Rajdowicze dotarli między innymi do Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich, gdzie prezentowana jest przygotowana przez pilicki skansen wystawa historyczna zatytułowana „Młynarze – Carowie – Prezydenci”, upamiętniająca Jubileusz 500-lecia Spały. Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia przy spalskim żubrze.
W godzinach popołudniowych na uczestników rajdu czekał już gościnny Skansen Rzeki Pilicy. Tradycyjnie stał się on miejscem posiłku zmęczonych piechurów, na których czekały tutaj słodkie bułeczki ufundowane jak co roku przez p. Tomasza Mazurka, właściciela cukierni "Mazurek" w Tomaszowie. Po posiłku przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy miłośników pieszych wędrówek. Jednym ze stałych punktów Rajdów „Brzegiem Pilicy” jest konkurs wiedzy na temat tej rzeki. Najlepszym w tej konkurencji okazał się Grzegorz Jaworski z Gimnazjum w Przedborzu, drugie miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej w Pertykozach – Bartłomiej Wijata, natomiast na trzeciej pozycji uplasowali się z takim samym wynikiem uczniowie z Białaczowa - Wiktor Sielski ze Szkoły Podstawowej oraz Malwina Zielińska z Gimnazjum. Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Skansen Rzeki Pilicy.
Co roku Rajd „Brzegiem Pilicy” gromadzi bardzo wielu amatorów turystyki pieszej. Tym razem było ich 166, a wśród nich uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z Żarnowa, Białaczowa, Aleksandrowa, Szczercowa, Dąbrowy nad Czarną, Miedznej Drewnianej, Pertykoz, Skotnik i Przedborza. Odliczyły się też dwie osoby z województwa świętokrzyskiego z miejscowości Gowarczów. Ponieważ termin nadpilickiego rajdu przypadł pomiędzy Dniem Matki, a Dniem Dziecka, wzięły w nim udział mamy ze swoimi pociechami. Specjalnie dla nich przygotowano konkurs, który jest nowym elementem Rajdów „Brzegiem Pilicy”. Polegał on na zadawaniu podczas wędrówki tych samych pytań mamie i dziecku, dotyczących znajomości siebie nawzajem. Punktowane były odpowiedzi pokrywające się. W tym quizie bezkonkurencyjne okazały się Anna i Andżelika Wójcik oraz Justyna i Edyta Nicoś.Każdy uczestnik rajdu otrzymał okolicznościowy znaczek, a w pamięci zachowa wspaniałe wspomnienia i pewnie z niecierpliwością będzie czekał na przyszłoroczny Rajd „Brzegiem Pilicy”.
Napisz komentarz
Komentarze