Zacząć należy od tego, że nie określono czasookresu, w jakim ma on obowiązywać. Zamiast tego wprowadzono zapis zobowiązujący Zarząd Powiatu do opracowania rocznych harmonogramów wykonania zadań, jakie z niego wynikają. Kiedy należy je zrealizować? W perspektywie 2, 5 a może 10 lat? Tego dokładnie nie wiadomo. Dla przypomnienia, poprzednia uchwała, która straciła już moc prawną, obejmowała swoim czasowym zasięgiem okres czterech lat (2007-2010). Wbrew pozorom nie jest to szczegół o małym znaczeniu, ponieważ część założeń wiąże się z konkretnymi nakładami finansowymi i to nie tylko tymi, pochodzącymi wprost z budżetu Powiatu ale także innych jednostek organizacyjnych i samorządowych. Szeroka perspektywa czasowa pozwala umieścić zadania w planach inwestycyjnych jednostek (np. rozbudowa monitoringu).
Radni podjęli uchwałę i już możemy czuć się bezpieczni. Zobowiązali się nawet usuwać skutki chuligaństwa i wandalizmu. Tym samym każdy, komu porysowano gwoździem karoserię samochodu może udać się do powiatowego samorządu z żądaniem naprawienia szkody. Wybije ci ktoś szybę? Już wiesz do kogo się udać. Zakłady ubezpieczeniowe nie są nam już potrzebne. Kto wie, może warto nawet samemu wyciąć scyzorykiem graffiti na masce własnego samochodu. Lakierowanie sponsoruje Powiat.
Kolejnym zadaniem, jakie wyznacza Rada Powiatu, jest likwidacja dzikich wysypisk śmieci. Oczywiście w jednym miejscu zostaną zlikwidowane, w innym powstaną nowe. Uprzątnięcie śmieci ma ten skutek, że wkrótce pojawiają się w tym samym miejscu z powrotem. Żadna uchwała nic tu nie pomoże. Śmieciarzy należy wyłapywać a ich fotografie publikować w lokalnych mediach.
Następnym celem jest przestrzeganie przepisów ustawy o zakazie palenia tytoniu w miejscach publicznych. Z tym zapisem programu poprawy bezpieczeństwa w powiecie zgadzamy się w pełni. Uważamy, że radni przepisów powinni przestrzegać i dawać dobry przykład ogółowi mieszkańców. Osobiście od kilku lat nie palę ale za każdym razem, gdy wracałem z Sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego moje ubranie po prostu przesiąknięte było papierosowym smrodem.
Radni powiatowi zlikwidują też meliny. Postanowili, że kontrolowane będzie przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia sprzedaży alkoholu. Zastanawiające jest, że żaden z jajogłowych polityków powiatowych nie zapytał ile w ciągu minionego roku zlikwidowano nielegalnych punktów sprzedaży alkoholu. Ich ilość w stosunku do rzeczywiście funkcjonujących jest po prostu śmieszna. Nie ma praktycznie kamienicy w centrum miasta, by ktoś w niej nie zajmował się „handelkiem”. Na gminach jest jeszcze gorzej. W dodatku rzadkie „naloty” wcale nie odstraszają meliniarzy od uprawiania nielegalnego handlu, kiepskiej jakości wódą. Radni nie pytają, nic dziwnego, skoro niedawno słyszałem, że jeden z nich również trudni się tym procederem. Zamiast ścigać tych, którzy sprzedają truciznę łatwiej jest skontrolować przecież zezwolenia w legalnych punktach sprzedaży. Łatwiej i bezpieczniej.
Dobrą wiadomością jest to, że radni postanowili poszerzyć ofertę spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Nie ma konkretów ale zawsze i intencja się liczy przecież.
Będzie też mniej przestępstw. Postanowiono skutecznie ścigać sprawców przestępstw kryminalnych i zwalczać przestępczość pospolitą. Bez odpowiedniej uchwały Rady Powiatu nie byłoby to możliwe. Policjanci nie wiedzieliby po prostu co mają robić. Ścigać nie ścigać i czy warto się przemęczać. Program i uchwała są niezbędne. Jakże by inaczej. Wydaje się jakby wracały czasy, gdy było potrzebnych 5 czapek dla 10 milicjantów. Ja proponuję jedno krzesło dla dwóch radnych. Chociaż lepiej może obdzielić dwóch radnych jedną dietą. Chociaż, by być sprawiedliwym, są też tacy, którzy mają coś do powiedzenia i pracują więcej niż inni. Nie są jedynie pożeraczami samorządowych paluszków i rzetelnie sprawują mandat. Palców jednej dłoni wystarczy, by ich policzyć.
Poprawę bezpieczeństwa komunikacyjnego radni zrealizują poprzez intensyfikację policyjnych patroli, modyfikację skrzyżowań i instalację sygnalizacji świetlnej. Bezpieczeństwo w ruchu zapewni też intensywne ściganie nietrzeźwych kierowców. Tym samym w ciągu najbliższych kilku miesięcy możemy spodziewać się prawdziwego „wysypu” nietrzeźwych rowerzystów chwytanych na wiejskich drogach w niedalekim sąsiedztwie sklepów. Zapomniano, że bezpieczeństwo, to także ulice i chodniki w należytym stanie ale to zostało przecież uwzględnione w raporcie o stanie dróg. A dziura w jezdni jest tak samo niebezpieczna dla rowerzysty co wypite piwo. Wiem o czym piszę, ponieważ kilka lat temu starsze z moich dzieci właśnie na takiej dziurze na ulicy Barlickiego o mało nie straciło życia. Na szczęście skończyło się na wybitym zębie.
W programie pojawia się też rozbudowa systemu monitoringu miejsc zagrożonych. Problem w tym, że takiego zadania nie uwzględnia Wieloletni Plan Inwestycyjny, jacy przyjęli radni miejscy na lata 2008-2013
Radnych odsyłamy do naszej przedostatniej sondy w której nasi czytelnicy wypowidali się na temat bezpieczeństwa w poszczególnych dzielnicach naszego miasta. Wystarczy kliknąc tutaj
Napisz komentarz
Komentarze