Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

MDK ma 60 lat

W 2011 roku przypada 60-rocznica powstania Młodzieżowego Domu Kultury w Tomaszowie Maz., który dla kilku pokoleń tomaszowian był miejscem, gdzie mogli rozwijać swoje talenty, poszerzać zainteresowania i wiedzę, kształtować nowe umiejętności. Tak dzieje się również obecnie, a popularny „emdek” przyciąga liczne grono dzieci i młodzieży, której oferuje zajęcia sportowe, językowe, intelektualne, manualne, artystyczne.

[reklama2]

Historia MDK rozpoczęła się 1 września 1951 roku, kiedy to powstał Państwowy Dom Harcerza imienia Ludwika Waryńskiego. Konieczność powołania do życia spowodowana była szybkim wzrostem demograficznym miasta i rozwojem przemysłu.

 

Placówka miała stać się miejscem zapewniającym pożyteczne i ciekawe spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież, których rodzice często byli zapracowani.

 

W 1957 roku nastąpiła reorganizacja i pojawiła się nowa nazwa Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, który w 1971 roku stał się Młodzieżowym Domem Kultury.

 

W 1989 roku Ludwik Waryński z wiadomych przyczyn historycznych przestał być patronem placówki.

 

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem podjęto działania, aby placówka ponownie miała swojego patrona.

 

W 1999 roku MDK stał się gospodarzem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego malowniczo położonego w kompleksie leśno - parkowym nad rzeką Pilicą.

 

Nieopodal schroniska znajduje się należąca do placówki przystań kajakowa, która w wyniku kompleksowego remontu stanie się jedną z wizytówek nadpilicznych terenów.

 

„Emdek” jest także gospodarzem przystani jachtowej w Swolszewicach Małych nad Zalewem Sulejowskim, która szczególnie dobrze znana jest i ceniona przez żeglarzy.

 

Od 2009 roku placówce podlegają także tereny po dawnej „budowlance” z wielofunkcyjną halą sportową, która została wzbogacona o najwyższą ściankę wspinaczkową w naszym mieście.

 

W 2007 roku Młodzieżowy Dom Kultury został zreorganizowany w Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Tomaszowie Maz., którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe.

 

Jesienią 2010 roku MDK był gospodarzem trzydniowego XVII Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego, który do Tomaszowa przyciągnął ponad 100 dyrektorów placówek z całej Polski oraz przedstawicieli władz oświatowych z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Wśród obecnych dominował pogląd, że Tomaszów i jego okolice to bardzo ciekawe i urocze miejsca, do których w przyszłości z wielką przyjemnością będą chcieli wracać.

 

Już od 45 lat wizytówką „emdeku” jest konkurs piosenki dziecięcej „Tomaszowska Wiosna”. Od 15 lat biorą w nim udział w osoby niepełnosprawne, dla których przygotowane są specjalne kategorie konkursowe.

 

Lista laureatów konkursu, jak i uczestników zajęć w „emdeku” jest bogata w nazwiska znane w całej Polsce: aktorzy Iza Kuna, Joanna Trzepiecińska, Cezary Pazura, Zbigniew Zamachowski; piosenkarze Bogusław Mec, Anna Józefina Lubieniecka (Varius Manx), solistka Teatru Wielkiego w Łodzi Grażyna Ciupińska, dziennikarz Tomasz Olbratowski  i inni.

 

Bogate i sprawne działanie domu kultury możliwe było dzięki dyrektorom, którzy profesjonalnie kierowali placówką. Ich lista przedstawia się następująco: Jerzy Sosnowski (1951- 1952), Antoni Skrzydlewski (1952), Antoni Woskowski (1952- 1965),  Bogdan Sobański (1965- 1989 i 1990- 1991), Imelda Małagocka (1989- 1990),  Janina Adaszkiewicz (1991), Tadeusz Kotela (1991- 2007). Od 2007 roku dyrektorem ciągle rozwijającej                      się placówki jest Tomasz Zdonek.

 

Obecnie w „emdeku” funkcjonuje 17 pracowni i sekcji, rokrocznie w zajęciach uczestniczy ponad 600 osób. Placówka organizuje liczne konkursy, warsztaty, wystawy, spotkania, imprezy o charakterze ogólnopolskim i lokalnym oraz letni i zimowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży w postaci obozów sportowych, kolonii i półkolonii.

 

W tym roku kalendarzowym na przełomie września i października odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 60 - lecia oraz zostanie wydana pamiątkowa publikacja związana z działalnością MDK-u.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mama 01.02.2011 13:13
Nie mam dobrego zdania o MDK.Moje dziecko chciało tam chodzić na zajęcia muzyczne,ale wielokrotnie były one odwoływane i nikt nie wiedzial czy PAN będzie i kiedy.Do tego niekompetentne i niemiłe panie w sekretariacie,też kiepsko zorientowane.Nie polecam.

dawny uczestnik 01.02.2011 00:26
Zgadzam się z Pana opinią. Lata świetności tej placówki minęły. Dla pracowników tzw."godzinowych" jest to po prostu dodatkowe źródło dochodów . Natomiast młodzi wykształceni ludzi poszukują pracy i jej nie mają. I to im należałoby dać szansę pracy w tej placówce. Byłoby to z korzyścią dla placówki, a wówczas i rekwencja na zajęciach uległaby poprawie. Przecież , jak sama nazwa mówi - MDK - to placowka przeznaczona dla dzieci i młodzieży i to ich sukcesami należy się chwalić, a nie /jak to sie zdarza/ "seniorów".

Starszy Pan 31.01.2011 11:31
Niestety ,MDK dobre lata ma już za sobą...Odeszli wspaniali pracownicy,oddani dyrektorzy.Chodzę tam czasami z wnukiem i widze puste korytarze.Szkoda,że obecny dyrektor nie robi nic aby ta niegdyś tętniąca życiem placowka znów takową się stała. Moim zdaniem MDK już umarł śmiercią naturalną .Szkoda,wielka szkoda.Ukłony dla Pana Sobańskiego,bo to był dyrektor z prawdziwego zdarzenia.

radza 30.01.2011 19:11
Oj magiczne miejsce żeglarstwo Pan Jeżak (wcześniej 69 WTDH) no i muzyka Zieliński i Lis sala na samej górze normalnie drugi dom.

Szymek 1982 30.01.2011 09:48
MDK to super sprawa, ja uczęszczałem jednocześnie do kółka plastycznego, żeglarskiego i filmowego. Serdecznie pozdrawiam Panów Jeżaka, Kotelę, i Bernackiego. Super czasy, super wczasy ferie i zimowiska. MDK to jedna z najlepszych rzeczy w Tomaszowie

Smieszny 29.01.2011 21:49
MDk spedzilem tam bardzo duzo czasu,jako dziecko. Dzis mam 54 lata mieszkam za granica Kraju, ale milo wspominam pania Mycke ktora prowadzila kolko zologiczne na ktore uczeszczalem. Pozdrawiam smieszny.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama