[reklama2]
Historia MDK rozpoczęła się 1 września 1951 roku, kiedy to powstał Państwowy Dom Harcerza imienia Ludwika Waryńskiego. Konieczność powołania do życia spowodowana była szybkim wzrostem demograficznym miasta i rozwojem przemysłu.
Placówka miała stać się miejscem zapewniającym pożyteczne i ciekawe spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież, których rodzice często byli zapracowani.
W 1957 roku nastąpiła reorganizacja i pojawiła się nowa nazwa Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, który w 1971 roku stał się Młodzieżowym Domem Kultury.
W 1989 roku Ludwik Waryński z wiadomych przyczyn historycznych przestał być patronem placówki.
W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem podjęto działania, aby placówka ponownie miała swojego patrona.
W 1999 roku MDK stał się gospodarzem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego malowniczo położonego w kompleksie leśno - parkowym nad rzeką Pilicą.
Nieopodal schroniska znajduje się należąca do placówki przystań kajakowa, która w wyniku kompleksowego remontu stanie się jedną z wizytówek nadpilicznych terenów.
„Emdek” jest także gospodarzem przystani jachtowej w Swolszewicach Małych nad Zalewem Sulejowskim, która szczególnie dobrze znana jest i ceniona przez żeglarzy.
Od 2009 roku placówce podlegają także tereny po dawnej „budowlance” z wielofunkcyjną halą sportową, która została wzbogacona o najwyższą ściankę wspinaczkową w naszym mieście.
W 2007 roku Młodzieżowy Dom Kultury został zreorganizowany w Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Tomaszowie Maz., którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe.
Jesienią 2010 roku MDK był gospodarzem trzydniowego XVII Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego, który do Tomaszowa przyciągnął ponad 100 dyrektorów placówek z całej Polski oraz przedstawicieli władz oświatowych z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wśród obecnych dominował pogląd, że Tomaszów i jego okolice to bardzo ciekawe i urocze miejsca, do których w przyszłości z wielką przyjemnością będą chcieli wracać.
Już od 45 lat wizytówką „emdeku” jest konkurs piosenki dziecięcej „Tomaszowska Wiosna”. Od 15 lat biorą w nim udział w osoby niepełnosprawne, dla których przygotowane są specjalne kategorie konkursowe.
Lista laureatów konkursu, jak i uczestników zajęć w „emdeku” jest bogata w nazwiska znane w całej Polsce: aktorzy Iza Kuna, Joanna Trzepiecińska, Cezary Pazura, Zbigniew Zamachowski; piosenkarze Bogusław Mec, Anna Józefina Lubieniecka (Varius Manx), solistka Teatru Wielkiego w Łodzi Grażyna Ciupińska, dziennikarz Tomasz Olbratowski i inni.
Bogate i sprawne działanie domu kultury możliwe było dzięki dyrektorom, którzy profesjonalnie kierowali placówką. Ich lista przedstawia się następująco: Jerzy Sosnowski (1951- 1952), Antoni Skrzydlewski (1952), Antoni Woskowski (1952- 1965), Bogdan Sobański (1965- 1989 i 1990- 1991), Imelda Małagocka (1989- 1990), Janina Adaszkiewicz (1991), Tadeusz Kotela (1991- 2007). Od 2007 roku dyrektorem ciągle rozwijającej się placówki jest Tomasz Zdonek.
Obecnie w „emdeku” funkcjonuje 17 pracowni i sekcji, rokrocznie w zajęciach uczestniczy ponad 600 osób. Placówka organizuje liczne konkursy, warsztaty, wystawy, spotkania, imprezy o charakterze ogólnopolskim i lokalnym oraz letni i zimowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży w postaci obozów sportowych, kolonii i półkolonii.
W tym roku kalendarzowym na przełomie września i października odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 60 - lecia oraz zostanie wydana pamiątkowa publikacja związana z działalnością MDK-u.
Napisz komentarz
Komentarze