Jako pierwszy punkt merytoryczny obrad dzisiejszej sesji Rady Miejskiej przyjęto ślubowanie nowego radnego, którym został Krzysztof Batorski, kandydujący z list Forum Samorządowo – Ludowego. Wcześniej z pełnienia funkcji radnego zrezygnowali Rafał Zagozdon w związku z wyborem na funkcję prezydenta miasta, Waldemar Wendrowski pełniący funkcję wiceprezydenta oraz Ryszard Grudziński, wiceprezes podległej miastu spółki wodno – kanalizacyjnej. Trudno w tym miejscu nie zadać pytania o charakterze retorycznym, po co kandydować na funkcję, skoro się nie ma zamiaru jej pełnić.
Krzysztof Batorski znany jest z tego, że pełni funkcję rzecznika prasowego tomaszowskiej Państwowej Straży Pożarnej i został wybrany najlepszym strażakiem w województwie łódzkim w Roku 2010. Teraz będzie mógł się wykazać w działalności w Komisjach Rewizyjnej oraz Spraw Społecznych i Rodziny.
Kolejny punkt obrad to obsadzenie wakujących funkcji wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. Powołano komisję skrutacyjną składzie Tomasz Wawro, Krzysztof Barański, Łukasz Rzęczykowski i Jacek Kowalewski. W czasie 10 minutowej przerwy, która trwała minut ponad 30 komisja się ukonstytuowała i przystąpiono do wyboru wiceprzewodniczących, co się dokonało, z tym że nie do końca… Zgłoszono kandydatów i ogłoszono kolejną przerwę. Tym razem 10 minut trwało zaledwie 1080 sekund.
Kiedy wszyscy myśleli, że skończyły się już dwumiesięczne wewnątrz i międzypartyjne negocjacje i spekulacje i kiedy wydawało się, że radni Platformy doszli wreszcie do porozumienia, gdy po zgłoszonych wcześniej dwóch kandydatach równocześnie (Cezary Żegota i Arkadiusz Gajewski) postanowiono rekomendować radną Krystynę Wilk, panowie z niebiesko - pomarańczowej formacji po raz kolejny zostali zaskoczeni. Mimo, iż swoje ambicje schowali w kieszenie garniturowych spodni spotkało ich rozczarowanie ponieważ radna niespodziewanie zrezygnowała z kandydowania na tę funkcję. - Odnoszę wrażenie, że te wybory wiceprzewodniczących jakoś odbiegają od formuły demokratycznej, w związku z czym wycofuję swoją kandydaturę– powiedziała radna. Tym samym wybrano tylko jednego wiceprzewodniczącego, z ramienia Forum Samorządowo – Ludowego, którym został Jerzy Kowalczyk. Sprawa wiceprzewodniczącego z Platformy Obywatelskiej pozostaje otwarta.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że rezygnacja radnej wymusiła kolejną 5 minutową przerwę, która trwała o dziwo jedynie minutę dłużej.
Radni po raz kolejny przyjęli uchwałę dotyczącą tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sportu. Poprzednia wersja została uchylona przez służby prawne wojewody, jako niezgodna z obowiązującym prawem.
Radni wybrali swojego przedstawiciela do składu Komisji Kwalifikacyjnej lokatorów do wynajmu mieszkań będących w zasobach Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Na tę, jakby nie było istotną dla kilkuset oczekujących na mieszkanie rodzin, funkcję komisja Gospodarki Komunalnej pod przewodnictwem Marcina Witko zarekomendowała radnego Ryszarda Goździka.
Rada rozpatrzyła też dwie skargi, jakie wpłynęły do Komisji Rewizyjnej. Pierwsza z nich dotyczyła nieprzyznania lokalu mieszkalnego. Skargę złożył pan Krzysztof Bator. Zgodnie z zacytowaną opinią prawną przygotowaną przez radcę prawnego Beatę Janik, sprawę przekazano Prezydentowi Miasta, jako organowi właściwemu do jej rozpatrzenia.
Druga skarga dotyczyła rzekomych zaniechań dyrektor przedszkola numer 12. Chodzi o brak reakcji na niewłaściwe zachowanie jednej z przedszkolanek, która zdaniem skarżącego miała szarpać i krzyczeć na dzieci uczęszczające do w/w przedszkola. Skarżący podnosi w swoim m.in., że dyrektor Aleksandra Kowalczyk nie zapewnia w sposób odpowiedni bezpieczeństwa dzieci. Radni zapoznali się ze skargą i nie podzieli wątpliwości w niej zawartej. Uznali tym samym, że jest ona niezasadna.
Kolejny punkt dotyczył uchwalenia wysokości wynagrodzenia dla prezydenta Rafała Zagozdona. Zgodnie z przedstawioną uchwałą wynosić ono będzie 12.365 złotych brutto. Wszystkie komisje Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.
Wysokość wynagrodzenia próbował kontestować Jacek Kowalewski, który wrócił do „wpadki” z odrzuconym wnioskiem o dofinansowanie Programu Rewitalizacji. – Dlatego zgłaszałem wniosek o udzielenie informacji na temat programu rewitalizacji, którzy Państwo odrzucili na początku sesji. – mówił radny podkreślając, że uchwalane wynagrodzenie jest w górnej z możliwych wysokości.
- Oceną pracy prezydenta miasta były ostatnie wybory – powiedział Ryszard Goździk, zapominając, że informacja o odrzuceniu planu pojawiła się dopiero po wyborach..
- Chcę panu przypomnieć, że 4 lata temu pan prezydent dostał 12 tysięcy głosów a tym razem tylko 8, więc niech pan nie mydli oczu mieszkańcom miasta – odpowiedział Kowalewski
Ostatecznie za uchwałą zagłosowali radni PiS, SLD i Forum Samorządowo – Ludowego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że raz przyjęty w drodze uchwały poziom wynagrodzenia Prezydenta Miasta nie może ulec ograniczeniu ani zmniejszeniu przez cały okres trwania kadencji.
Rada przyjęła plan pracy na 2011 rok a także plan kontroli Komisji Rewizyjnej. Skontrolowane zostaną m.in. Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Żłobek, Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Zakład Komunikacji, Urząd Stanu Cywilnego, wydziałach Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta.
Wojewoda uchylił też osiem uchwał dotyczących powołania komisji problemowych Rady Miejskiej. W rozstrzygnięciu nadzorczym służby prawne wojewody wskazały, że w ich treści brakuje zakresu przedmiotowego prac poszczególnych gremiów. Wiceprzewodniczący Kumek tłumaczył, że uchwały o podobnej treści przyjmowane były dotychczas, ponieważ zakres działania Komisji zawarty jest w Statucie Miasta. Radni naprawili błędy przyjmując je powtórnie.
Zmieniono skład Kapituły Honorowej do spraw nadania lub pozbawienia tytułu „Zasłużony dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego”. Członkami obok prezydenta Rafała Zagozdona zostali Stanisław Stańdo, Wacława Bąk, Stanisława Lis, Krystyna Wilk, Jerzy Kowalczyk.
Omawiając sprawozdanie z działalności prezydenta w okresie między sesjami zabrał głos Marcin Witko pytając o wyposażenie przekazane Straży Miejskiej oraz o rozstrzygnięcia przetargów na oczyszczanie miasta.
Prezydent odesłał radnego na stronę Biuletynu Informacji Publicznej, gdzie znaleźć można szczegółowe informacje na temat rozstrzygniętych przetargów.
W interpelacjach głos zabrał Ryszard Goździk, który pytał o niedokończony budynek na zapleczu dawnego klubu kultury Przyjaźń
Marcina Witko zainteresował monitoring - Ile w Tomaszowie jest kamer, ile działa i gdzie są rozmieszczone oraz czy istnieją plany rozbudowy systemu monitoringu Miejskiego - zadawał pytania.
Henryk Dworczak zatroszczył sie o parkingi przy Targowisku Miejskim, gdzie w dni targowe nie ma możliwości swobodnego zaparkowania samochodu, co odsyła potencjalnych kupujących do supermarketów.
Wacławie Bąk „znudziło się bycie radną bezradną” i zaapelowała do prezydenta o stworzenia planu walki ze wszechobecnym brudem.
Kazimierz Pietrzyk mówił o ulicy Oskara Lange, zwrócił uwagę na wykop, który zasypano tłuczniem i na fakt, że ulicy nie przywrócono do stanu poprzedniego.
Napisz komentarz
Komentarze