Rozpoczęła się ona otwarciem wystawy pt. „Spalskie Jamboree 1935” poświęconej Jubileuszowemu Zlotowi ZHP w Spale. Zaprezentowano na niej liczne artykuły prasowe, zdjęcia, pocztówki, wydawnictwa oraz pamiątki zlotowe. Eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów pilickiego skansenu, ale nie zabrakło również kilku depozytów, które użyczyli: Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, Maksymilian Słoniewski z Warszawy oraz Mirosław Bernacki z Tomaszowa Maz. Warto podkreślić, że zgromadzona w Skansenie kolekcja jest jedną z najciekawszych w Polsce, zarówno ze względu na ilość, jak i unikatowość eksponatów.
Oglądając wystawę można się dowiedzieć jak olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym był ów Zlot. W Spale na obu brzegach Pilicy rozłożyło się świetnie zorganizowane miasteczko harcerskie. Zlot odbywał się w dniach 11-25 lipca 1935 roku z okazji 25-lecia harcerstwa polskiego, a patronował mu prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Ignacy Mościcki.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy w pilickim skansenie nie zabrakło również przedstawicielki rodu Mościckich. Była nią prof. Hanna Mościcka-Grzesiak – stryjeczna wnuczka prezydenta Mościckiego. Uroczystości rocznicowe uświetnili swoją obecnością także przedstawiciele gminy Inowłódz oraz funkcjonującej w Spale Lokalnej Organizacji Turystycznej. Nie zabrakło też przedstawicieli kolejnego pokolenia polskich harcerzy, których reprezentowali członkowie Hufca ZHP w Tomaszowie Mazowieckim.
Harcerze z tego hufca przygotowali drugą część rocznicowych obchodów. Była nią inscenizacja obrazująca pokrótce jeden dzień z życia obozowego na spalskim Zlocie, którą poprowadzili Kamil Borkowski oraz Marcin Mizerski. Zaproszeni goście z zainteresowaniem obejrzeli scenki prezentujące zajęcia harcerzy – przygotowywanie miejsca noclegu, zbiórki, meldunki oraz zmianę warty. Ponieważ na spalski zlot zjechali harcerze i skauci z całej Europy, również i na inscenizacji nie zabrakło przedstawiciela zagranicznej drużyny – jeden z harcerzy wcielił się w rolę szkockiego skauta, który zaprezentował się widowni w… szkockiej spódniczce, zwanej kiltem.
Publiczność również poczuła harcerskiego ducha, ponieważ została zaproszona do wspólnego zaśpiewania hymnu ZHP – „Wszystko co nasze Polsce oddamy…”, które nastąpiło po uprzednim, bardzo uroczystym wciągnięciu flagi na maszt. Na zakończenie wszyscy utworzyli krąg i przekazali sobie poprzez uścisk dłoni tzw. iskierkę przyjaźni.
Dodatkową atrakcją niedzielnego spotkania była uproszczona kopia spalskiego żubra, który był symbolem tamtejszego zlotu. Podobna replika znajdowała się również na terenie zlotowego obozowiska w 1935 roku. Tak jak i wtedy, również obecnie z przyjemnością fotografowali się z tym sympatycznym żubrem zarówno harcerze, jak i wszyscy chętni.
Skansen Rzeki Pilicy serdecznie dziękuje członkom tomaszowskiego Hufca ZHP, którzy opracowali scenariusz oraz przeprowadzili inscenizację nawiązującą do Jubileuszowego Zlotu Harcerstwa Polskiego w Spale oraz przygotowali obozowisko, w którym się ona odbyła. Zapraszamy do obejrzenia nowo otwartej wystawy. Będzie ona czynna do końca roku.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze