- Wreszcie słowo stało się ciałem i udało się doprowadzić do prac, które mają na celu uratowanie Grot Nagórzyckich – mówi wiceprezydent Grzegorz Haraśny, którego wielu radnych wskazuje, jako „ojca” tej inwestycji. – W przyszłym roku, mniej więcej o tej porze przyszli turyści będą mogli to miejsce odwiedzić. Już dzisiaj zapraszam także wszystkich Tomaszowian, dla których to miejsce ma wartość sentymentalną i łączy się z wieloma miłymi wspomnieniami. Zapraszam tym mocniej, że po zakończeniu prac do zobaczenia będzie dużo więcej niż to miało miejsce w czasach kiedy Groty stały dla wszystkich otworem. W sposób twórczy wykorzystaliśmy to nieszczęście, które się wydarzyło, czyli zapadlisko. W tym miejscu zostanie zbudowany szyb, który będzie wyjściem na zewnątrz. Do tego miejsca będą prowadziły dwa korytarze, które zostaną zabezpieczone w sposób typowo górniczy.
Na chwilę obecną władze miasta nie mają jeszcze koncepcji zagospodarowania turystycznego tego miejscu. Prace, które się toczą mają charakter typowo techniczny. Budowa 160 metrów bieżących chodnika dla zwiedzających, wejścia, szybu wyjściowego oraz infrastruktury otaczającej Groty Nagórzyckie w tym parkingów. Teren zostanie ogrodzony i zabezpieczony przez wandalami.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przebudowane i udostępnione dla turystów Groty Nagórzyckie trafią pod opiekuńcze skrzydła Skansenu Rzeki Pilicy.
- Wielu organizatorów wycieczek i pilotów do tej pory pyta o Groty - mówi dyrektor Skansenu Andrzej Kobalczyk. – Groty Nagórzyckie mają związek, chociażby poprzez geologie z rzeką Pilicą. To złoże skały piaskowej prowadzi pod rzeką na drugi brzeg do tak zwanych Małych Grot i znanej kopalni piasku kwarcowego. Groty mają też swoją historię sięgającą XVIII wieku, kiedy zaczęto pozyskiwać piasek. Poważniejsza eksploatacja tego złoża zaczęła się w XIX wieku, kiedy powstały huty szkła między innymi Piotrkowie. O turystycznym udostępnianiu tego miejsca myślano już przed wojną.
Andrzej Kobalczyk zaznacza, że ma koncepcję zagospodarowania wnętrza Grot Nagórzyckich w sposób żywy i nieszablonowy z wykorzystaniem efektów świetlnych i dźwiękowych. Dyrektor Skansenu chciałby także w jego promocji wykorzystać legendę o Nagórzyckim Diable. – Myślimy o pokazaniu scen z urobku, czyli pracy górników w tym miejscu. Chyba taki sposób prezentacji grot spodoba się najbardziej - dodaje.
Z renowacji Grot zadowoleni są także mieszkańcy Tomaszowa, dla których miejsce to ma wartość sentymentalną.
Współpraca
Joanna Szczepańska - Strefa FM
Napisz komentarz
Komentarze