1. Najwyższa Izba Kontroli przesłała do Rady Miasta Tomaszowa Mazowieckiego wystąpienie pokontrolne, czyli dokument przedstawiający wyniki kontroli w Urzędzie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego w zakresie gospodarowania przestrzenią miejską w Tomaszowie Mazowieckim w latach 2005-2009.
Przypomnę, że o przeprowadzenie tej kontroli zwracali się do NIK tomaszowscy radni za pośrednictwem Pana Janusza Wojciechowskiego Posła do Parlamentu Europejskiego, byłego prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
2. Ustalenia kontroli są bulwersujące. Nieczęsto NIK ocenia kontrolowane instytucje w sposób tak jednoznacznie negatywny. Najwyższa Izba Kontroli negatywnie pod względem legalności i rzetelności ocenia działania organów Miasta Tomaszowa Mazowieckiego w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. .
Ustalenia kontroli wskazują, że nielegalne i nierzetelne działania władz miasta Tomaszowa miały miejsce zarówno za kadencji poprzedniego Prezydenta miasta pana Mirosława Kuklinskiego, jak i za kadencji obecnego prezydenta pana Zagozdona.
3. Kontrola potwierdziła, że 5 października 2005 roku miał miejsce skandaliczny fakt, kiedy to Rada Miasta uchwaliła studium oraz plan miejscowy wbrew wcześniejszemu wyrokowi Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego i wbrew własnej wcześniejszej uchwale wskazującej na konieczność dokonania zmian w planie.
Zwraca uwagę przytoczone w wystąpieniu zdanie z uzasadnienia wyroku WSA w Łodzi, który oceniając powyższa uchwałę z 5 października 2005 roku stwierdził, że Rada zachowała się w sposób, który wymyka się wszelkim racjonalnym ocenom.
Za ten nielegalny plan Miasto - jak ustaliła NIK - zapłaciło pracowni projektowej ponad 185 tysięcy złotych..
4. Inne bulwersujące ustalenie dotyczy sprawy lokalizacji obiektu firmy Star City, o powierzchni sprzedaży do 36 tys. m kw. Decyzje o warunkach zabudowy podejmował p. wiceprezydent Haraśny.
Pierwsza jego decyzja była podjęta dniu 29 lutego 2008 roku i została ona uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, jako sprzeczna z prawem, gdyż wówczas obowiązujące studium i plan miejscowy nie przewidywały lokalizacji takich obiektów w Tomaszowie. Mimo to p. wiceprezydent G. Haraśny podjął kolejną decyzję o warunkach zabudowy w dniu 12 stycznia 2009 roku, zezwalając w ten sposób bezprawnie na lokalizacje tego obiektu.
Z ustaleń kontroli wynika, że w tym samym czasie, to jest w 2008 roku Prezydent Miasta nie wydał warunków zabudowy dla budowy dwóch obiektów wielkopowierzchniowych, motywując to brakiem planu miejscowego i wskazując, że taka lokalizacja przy braku planu byłaby nieważna z mocy prawa.
Czyli władze miasta dobrze wiedziały jakie jest prawo i w odniesieniu do spółki Star City świadomie postępowały wbrew przepisom prawa. NIK wytknęła nierówne traktowanie inwestorów.
5. I wreszcie najbardziej bulwersujące ustalenie - wydanie decyzji o warunkach zabudowy i w konsekwencji lokalizacja osiedla w dolinie Wolbórki przez firmę EZBUD-INTERSTER, należącą do pana Zenona Łaskiego, przewodniczącego Rady Miasta. .
NIK ustaliła, p. wiceprezydent Haraśny najpierw odmówił spółce lokalizacji inwestycji mieszkalnictwa wielorodzinnego, uznając, że teren jest niewłaściwy dla takiego budownictwa, gdyż jest to naturalna dolina rzeki Wolbórki, która nie może podlegać zmianom stosunków wodnych. Taka decyzja została wydana 31 października 2007 roku.
W rok później, 4 grudnia 2008 roku dolina Wolbórki tak się zmieniła, ze już można było w niej lokować budownictwo mieszkalne i z upoważnienia Prezydenta Miasta p. Włodzimierz Malczewski Naczelnik Wydziału Rozwoju Przestrzennego wydał decyzje lokalizującą budowę osiedla mieszkaniowego w dolinie Wolbórki.
NIK wykazała, ze ta decyzja była sprzeczna z prawem.
6. Kontrola wykazała szereg innych nieprawidłowości, szczegółowo opisanych w wystąpieniu.
Uważam, że tak drastyczne nieprawidłowości, tak rażące łamanie elementarnych zasad prawa przy lokalizacji inwestycji, podejmowane na korzyść wybranych inwestorów, budzi daleko idące podejrzenia., nadużywania stanowisk służbowych dla prywatnych korzyści. Mówiąc wprost - to co opisała NIK to są fakty budzące podejrzenie korupcji.
Nadmieniam, że ustalenia NIK w pełni uzasadniają zasadność mojego wniosku do prokuratury w sprawie tych samych nieprawidłowości. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Radomsku.
Opisane w wystąpieniu NIK nieprawidłowości kompromitują władze miasta i wystawiają im jak najgorsze świadectwo. Pozostaje mieć nadzieję, ze mieszkańcy Tomaszowa wyciągną z tego wnioski w wyborach za kilka miesięcy.
Napisz komentarz
Komentarze