W zawodach udział wzięło 157 zawodników wiekuod 5 do 16 lat, dziewczynki i chłopcy. Uczestnicy przyjechali z czterech klubów województwa łódzkiego: z Łodzi, Rawicza, Bełchatowa i Tomaszowa Mazowieckiego. Tomaszowski Klub założyła i prowadzi Marta Mysur, zawodniczka reprezentacji Polski w taekwon-do, która od siedemnastu lat trenuje ten sport walki. Trenuje zawodników i zawodniczki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 przy ulicy Stolarskiej 21/27. Tomaszowska Akademia Taekwon-do liczy ok. 60 członków, którzy już odnoszą sukcesy nie tylko krajowe, ale też międzynarodowe.
W sobotnich zawodach prowdząca zawody podziękowała wielu osobom. Słowa podziękowania skierowała m.in. do wszystkich przyjaciół, którzy pomagają w działaniach Akademii Taekwon-do. Odznaczonych medalami zostało wielu zawodników. Każdy dostał też słodki upominek. Dla wielu dzieci uczestniczących w zawodach były to pierwsze w życiu medale i nagrody
"Taekwon-Do (태권도): sztuka samoobrony, która powstała w Korei w 1955 r. Wymyślona i naukowo opracowana przez gen. Choi Hong Hi.
W dosłownym tłumaczeniu słowo Taekwon-Do oznacza
taekwon-do znakami chińskimi
tae — stopa, noga;
kwon — pięść;
do — droga, sposób.
Taekwon-Do znakami koreańskimi
Nazwa sztuki oddaje ściśle jej treść: poddawanie ciała kontroli umysłu, kształtowanie samego siebie poprzez trening walki.
Powstało współcześnie i w ciągu kilkudziesięciu lat swego istnienia doprowadziło tradycyjny dorobek sztuk walki do technicznej perfekcji uzupełniając go o wiele technik stanowiących “rewolucję”. Stało się to możliwe zarówno dzięki wytrwałości sztabu ekspertów Taekwon-Do, jak również konsekwencji, z jaką każda technika została przeanalizowana w świetle praw biomechaniki i fizjologii ciała ludzkiego, i przekonstruowania tak, by stała z nimi w całkowitej zgodzie. Podstawą Taekwon-Do są: system założeń filozoficzno-moralnych, techniki podstawowe, 24 ściśle określone układy formalne oraz współzawodnictwo sportowe oparte na czterech konkurencjach indywidualnych i drużynowych tj. układach formalnych, walce, technikach specjalnych i testach siły.
Cechami charakterystycznymi dla Taekwon-Do są specyficzne: terminologia i frazeologia, teoria uzyskiwania siły technik, metody treningu, systemy nauczania, moralne zasady i filozofia, technika taekwon-do, system rang i wymagań egzaminacyjnych, ubiór i wyposażenie zawodników, trenerów i instruktorów oraz sędziów.
Taekwon-Do łączy w sobie korzyści zdrowotne — płynące z wieloletniego nieprzerwanego treningu, praktyczne — wynikające ze zdolności obrony przed zagrożeniem oraz oddziaływanie kształtujące psychikę — poprzez aktywny stosunek do siebie i otoczenia, systematyczność i wytrwałość. Specyfiką Taekwon-Do jest nastawienie na wyrobienie równoważnej zdolności posługiwania się w walce uderzeniami rękami i nogami w obronie oraz ataku. Uwidacznia się to w bogactwie i doskonałości technik zarówno ręcznych jak i nożnych." - czytamy na stronie Akademii Taekwon-do o tym sporcie walki.
Napisz komentarz
Komentarze