Jako pierwszy z pomysłem ratowania Grot wyszedł w 2005 roku ówczesny prezydent Mirosław Kukliński, który zlecił nawet jednej z wyższych uczelni przygotowanie ekspertyz. Próba wprowadzenia inwestycji pod koniec kadencji do budżetu spotkała się ze sprzeciwem Rady Miejskiej, w tym obecnego prezydenta Rafała Zagozdona. I być może to właśnie legło u podstaw niechęci do pomysłu inwestowania w „nagórzycki” obiekt. O to, by mimo wszystko Groty ratować, zabiegał w ciągu tych czterech lat właściwie tylko jeden człowiek. Był nim wiceprezydent Grzegorz Haraśny. Upór przyniósł efekty i tydzień temu podpisano umowę na finansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej.]
Inwestycja zatytułowana jest „Zabezpieczenie i Adaptacja Wyrobisk Grot Nagórzyckich w Tomaszowie Mazowieckim na Podziemną Trasę Turystyczną”. Sfinansowana będzie ze środków Unii Europejskiej pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Jej wartość to 4 387 975,87 zł z czego aż 3 290 981,90 zł co stanowi (85 %) pochodzić będzie ze wspomnianego wyżej programu.
Zgodnie z projektem prace budowlano adaptacyjne ruszyć powinny w czerwcu br. i potrwają do czerwca przyszłego roku.
- Groty dzięki pieniądzom unijnym zostaną w przyszłym roku oddane do użytku – mówi Grzegorz Haraśny. – Mieszkańcy Tomaszowa, ale przecież nie tyko oni, otrzymają do użytkowania trasy turystyczne.
Projekt przewiduje powstanie podziemnego szlaku turystycznego. Podziemna trasa turystyczna „Groty Nagórzyckie” w Tomaszowie Mazowieckim będzie pierwszym tego typu obiektem w rejonie centralnej Polski. Wykonane zabezpieczenia pozwolą na bezpieczne zwiedzanie tych wyrobisk.
Pomijając szczegóły techniczne warto wspomnieć, że w ramach inwestycji przeprowadzonych zostanie szereg prac o charakterze „górniczym”. Zostaną zabezpieczone stropy, pogłębione korytarze i zainstalowane oświetlenie. Wszystko po to aby mogła powstać trasa turystyczna o łącznej długości 159 metrów. Trasę stanowić będą dwa prawie równoległe chodniki.
Groty stracą nieco swój pierwotny charakter, jednak z drugiej strony zyskają inne walory, dzięki którym, jak twierdzi wiceprezydent będą one równie, jeśli nie bardziej atrakcyjne niż poprzednio
W projekcie ujęto dwa wejścia. Jedno od strony ulicy Pod Grotami, drugie w miejscu obecnego zawału w postaci szybu o głębokości 13,50 m. Tędy zwiedzający będą wychodzić z trasy podziemnej.
Napisz komentarz
Komentarze