Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 23:29
Reklama

Wyzwolenie Tomaszowa Mazowieckiego 18 stycznia 1945 roku

Dzisiaj przypada 74 rocznica wyzwolenia Tomaszowa od niemieckiej okupacji. Równo 65 lat temu sowieckie czołgi przełamały Linię Pilicy, przepędzając wojska wroga z naszego miasta.

Do obrony Tomaszowa Mazowieckiego przed spodziewaną ofensywą Armii Czerwonej znad Wisły dowództwo niemieckie przywiązywało duża wagę ze względu na strategiczne położenie miasta na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych. Z tego powodu sam Tomaszów wraz z najbliższą okolicą został silnie ufortyfikowany w ramach budowy umocnień na tzw. Linii Pilicy. Prowadzono ją od lata do zimy 1944 roku za pomocą przymusowej pracy m.in. wielu tysięcy Tomaszowian.

Pod koniec 44 roku pozycje w rejonie Tomaszowa zajęła niemiecka 9 armia polowa, dowodzona przez gen. Smilo von Lütwitza. Niemców ulokowanych w rejonie tomaszowskim wsparły oddziały kolaboranckiej armii gen. Andrieja Własowa. Po uderzeniu radzieckiej ofensywy znad Wisły niemieckie dowództwo skierowało nad Pilicę również jednostki 4 i 7 armii wraz z należącymi do nich korpusami pancernymi. Obronę na środkowym odcinku Pilicy wzmocniły dodatkowo inne jednostki niemieckie wycofujące się znad Wisły.

Radziecką ofensywę, rozpoczętą 12 stycznia 1945 roku, wielu historyków wojskowości określa mianem największej operacji Armii Czerwonej II wojny światowej. Do ataku ruszyły m.in. wojska I Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Georgija Żukowa, które w ramach tzw. operacji wiślańsko-odrzańskiej zajęły Warszawę, Radom, Tomaszów Maz., Łódź i Poznań. Podczas styczniowej ofensywy w ramach tego frontu na kierunku środkowym działał 11 Samodzielny Korpus Pancerny pod dowództwem gen. mjr. Iwana Juszczuka, będący w składzie 69 armii, dowodzonej przez gen. płk. Władimira Kołpakczi.

Po zdobyciu Radomia w dniu 16 stycznia korpus ten otrzymał rozkaz kontynuowania natarcia w kierunku zachodnim, sforsowania Pilicy w rejonie Tomaszowa i zdobycia miasta z marszu. Szturmowały tutaj trzy brygady ze składu 11 Korpusu Pancernego. Od strony płd. Tomaszów atakowała 65 Brygada Panc., a od płn. – 20 Brygada Panc. Czołowo na miasto od wschodu uderzyła 36 Brygada Panc.

We wczesnych godzinach rannych 18 stycznia, zwiad radziecki dotarł do brzegów Pilicy koło Tomaszowa. W tym czasie Niemcy wysadzili w powietrze wszystkie mosty drogowe w Tomaszowie oraz w Spale i Sulejowie. Dwie pierwsze brygady radzieckie nie zdołały sforsować Pilicy z marszu. Opór nieprzyjaciela, usadowionego w rozbudowanych umocnieniach na lewym brzegu Pilicy był dobrze przygotowany i skuteczny, a jego artyleria dobrze wstrzelała się w przeciwległy brzeg.

Tylko jednemu z pododdziałów 36 B. Panc., nacierającej od strony Białobrzegów, Brzustowa i Ciebłowic w składzie 8 czołgów, udało się wedrzeć do Tomaszowa po moście kolejowym na Pilicy, tuż przed zniszczeniem go przez Niemców. Radzieckie czołgi wraz z fizylierami dotarły do dworca kolejowego, gdzie po zorganizowaniu obrony okrężnej, przez 6 godzin odpierały ataki przeważających sił wroga, aż do nadejścia głównych sił swojej brygady. Podczas tej walki radzieccy pancerniacy zniszczyli w rejonie dworca dwa niemieckie transporty z wojskiem.

Na skutek silnego ostrzału z dobrze zamaskowanych umocnień na lewym brzegu Pilicy, Rosjanie musieli się wycofać na znaczną odległość do lasów w kierunku Opoczna. Tutaj nastąpiło przegrupowanie oraz wzmocnienie ich sił. Tak np. do skoncentrowanej w rejonie Smardzewic 65 B.Panc. dołączyły jednostki z 36 B.Panc. oraz cała 12 brygada zmotoryzowana artylerii wraz z odwodami. Znacznego wsparcia 11 Korpusowi Pancernemu w walkach o Tomaszów udzieliły jednostki 7 Gwardyjskiego Korpusu Kawalerii. Dużą rolę odegrało również lotnictwo, które skutecznie bombardowało i ostrzeliwało zarówno miejsca przepraw Niemców przez Pilicę, jak też ich stanowiska ogniowe na lewym brzegu rzeki.

Reklama


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nastała 24.01.2019 11:35
wolność i potem wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Super bajka.

Reklama
Markus 22.01.2019 21:36
Szanuję Pana Panie Andrzeju i podziwiam, i pozdrawiam. https://pl.sputniknews.com/polska/201901179605781-Rosja-marszalek-Zukow-oddtajniony-raport-ZSRR-II-Wojna-Swiatowa-wyzwolenie-Polski/ Pamiętajcie, że armata stojąca w parku Rodego jest dowodem pomocy Radzieckiej naszej 14 Brygadzie, Posiada jeszcze Radziekie opony i to jest ostatni dowód na obecność wojsk Radzieckich wyzwalających Tomaszów.

W
w_p 21.01.2019 00:33
Bardzo szanują autora, doceniam ogrom pracy, uwielbiam czytać Jego książki, wiem, że historia rosyjskich carów i radzieckiej armii jest szczególnie przez niego lubiana, niemniej wyzwolenie? Sowieci przepędzili wroga? W sumie wszystko się zgadza, ale teraz w XXI wieku nie przystoi tak samemu z siebie w ten sposób redagować artykuł.

W.Jeziorski 19.01.2019 15:47
Na przedstawionym zdjęcie jest Teodor Wołczyk.

Wyzwolenie 19.01.2019 00:42
z jednej okupacji-niemieckiej i rozpoczęcie następnej-komunistycznej. Zgodnie z prawdą, tego gorzkiego podsumowania losów Polski w 1945 roku zabrakło mi w artykule pana Andrzeja.

adarus 20.01.2019 14:14
Słuszna uwaga. W okolicach Tomaszowa działała antykomunistyczna partyzantka. Polacy często myślą że byli to ludzie którzy po prostu z nienawiści walczyli z władzą ludową. Najczęściej byli to jednak żołnierze AK lub BCh których kolejna amnestia skłoniła do ujawnienia i rozbrojenia. Ubecja czekała kilka tygodni i takich rozbrojonych akowców aresztowała. Byli odbijani z lokalnych posterunków przez uzbrojonych kolegów i wstępowali do WIN, NSZ, AK Obywatelska. Szli do lasu bo nie mogli wrócić do domów. Walkę o wolność przegrali. Zapłacili cenę najwyższą podwójnie. Cenę życia i cenę zapomnienia. Np. dużo ludzi słyszało o akcji pod Arsenałem w okupowanej Warszawie. O poruczniku Anodzie. Mało kto jednak wie że ten sam Anoda zginął po wojnie w ubeckiej katowni. To jest nasza historia.

adarus 18.01.2019 21:07
Rozumiem, że katownia gestapo na Zapiecku to szkoła muzyczna. A budynek fabryczny na Antoniego to gdzie teraz?

Marek 19.01.2019 10:44
Budynek fabryczny na Św. Antoniego o ktorym mowa to budynek w ktorym miescil się"Herbapol" za byłą kawiarnią Ewą(dzis sklep spożywczy). Podczas II wojny światowej miescił sie tam areszt. Moja mam w nim siedziała stąd wiem

adarus 20.01.2019 13:51
Chwała pańskiej mamie i wszystkim prześladowanym przez hitlerowców.

Opinie

Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?

Decyzja Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) jest niezwykle istotna dla osób, które ubiegają się o świadczenie wspierające. Niestety, zdarza się, że orzeczenie nie odzwierciedla rzeczywistego stanu zdrowia wnioskodawcy lub nie uwzględnia istotnych aspektów jego funkcjonowania. W takiej sytuacji warto rozważyć odwołanie. Jakie są przesłanki do podjęcia takiego kroku i jak skutecznie przygotować swoje argumenty? Podpowiadamy!Data dodania artykułu: 30.03.2025 17:36
Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?

Najbardziej Uregulowane Branże w Polsce

W dzisiejszym świecie, gdzie przepisy prawne i regulacje wpływają na niemal każdą dziedzinę życia, niektóre branże wymagają szczególnej uwagi ze względu na ich wpływ na zdrowie publiczne, środowisko czy bezpieczeństwo. W Polsce istnieje wiele sektorów, które są ściśle regulowane przez prawo. W poniższym artykule przyjrzymy się czterem najbardziej uregulowanym branżom.Data dodania artykułu: 30.03.2025 17:32
Najbardziej Uregulowane Branże w Polsce

Wcielenie nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

64 nowych żołnierzy przekroczyło bramę 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. W ciągu najbliższych szesnastu dni będą odbywać intensywne szkolenie, które przygotuje ich do roli pełnoprawnych żołnierzy. Zwieńczeniem szkolenia będzie przysięga złożona na sztandar 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.Data dodania artykułu: 30.03.2025 16:11
Wcielenie nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: OwadTreść komentarza: Nareszcie, TM jest cały czas traktowane jak miasto ostatniej kategorii...Źródło komentarza: Modernizacja Peronów i Przejścia Podziemnego na Stacji Tomaszów Mazowiecki - wygodniej i bezpieczniejAutor komentarza: Edek z fabrykin kredekTreść komentarza: Proponuję wybudować poligon na terenie ośrodka na borkach tam są ruiny do wykorzystania w tym celu oraz duży teren na strzelnicę. i będzie można usunąć ochronę z tego terenu.Źródło komentarza: Szef MON: potrzebujemy koszar, hangarów, nowych poligonówAutor komentarza: GospodorzTreść komentarza: Klimczak to chyba jedyny polityk od długiego czasu który nie robi i nie nie trzepie w mieście gnoju.Źródło komentarza: Modernizacja Peronów i Przejścia Podziemnego na Stacji Tomaszów Mazowiecki - wygodniej i bezpieczniejAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Mądre słowa, emzetki powinny zapewniać dojazd i do Piotrkowa i do Spały, etc. Zarządzający kursami robi sobie wielkie jaja z mieszkańców Tomaszowa, którzy skazani są na siedzenie w domu przed telewizorami.Źródło komentarza: ROZKŁAD  JAZDY   TOMASZÓW MAZ – PIOTRKÓW TRYB.Autor komentarza: JerzyTreść komentarza: czytając twoje komentarze można odnieść wrażenie ze matka dawała ci za młodu owcze mleko i skutkiem ubocznym jest to ze wyrosłeś człowieku na prawidziwego barana..Źródło komentarza: Radny Mordaka, czyli jak stać się internetowym oszustemAutor komentarza: MonsterTreść komentarza: Wy róbcie coś żeby Zatrzymać Młodych w tym mieście.Bo za jakiś czas nie będzie do czego wracać.Źródło komentarza: Modernizacja Peronów i Przejścia Podziemnego na Stacji Tomaszów Mazowiecki - wygodniej i bezpieczniej
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama