Tomasz Opoka był rewelacją 1983 roku w dziedzinie piosenki autorskiej. Gdyby nie umarł rok później, kto wie kim byłby dzisiaj. Na pewno miałby za sobą wydanych kilka płyt i tomików wierszy. W owym 1983 roku wziął udział w kilku festiwalach piosenki i wszędzie, gdzie się pojawił, zdobywał nagrody. Zadebiutował na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties ‘83” zdobywając Nagrodę Publiczności oraz specjalne wyróżnienie za dobre tłumaczenie szanty holenderskiej i wysoką kulturę muzyczną.
Następnie wziął udział w Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej „YAPA ‘83”, Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej – Szklarska Poręba ’83 (II Nagroda), Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej – Myślibórz ’83 (Nagroda Ministra Kultury i Sztuki), Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej – OPPA ’83 w Warszawie (I Nagroda oraz nagroda prywatna Przemysława Gintrowskiego). Występował wielokrotnie w klubach studenckich całego kraju, zdobywając uznanie i olbrzymią sympatię publiczności. W ciągu jednego roku wszedł do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiej ballady.
Oprócz talentu literackiego i muzycznego posiadał pasję wodniacką. Od dzieciństwa pływał kajakiem po Pilicy. Bardzo interesował się żeglarstwem. Wraz z kolegami zbudował samodzielnie żaglówkę, którą następnie pływał po Zalewie Sulejowskim. Swoją pasję żeglarską opisał w artykule zamieszczonym w nr 8/1983 pisma Niewidomy Spółdzielca zatytułowanym „Wielka przygoda”.
Tomasz Opoka posiadał ogromną wiedzę. Bardzo dobrze się uczył. Uczęszczał do zwykłej szkoły, renomowanego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Miał ambicję nie tylko dorównywać swoim widzącym kolegom, ale nawet być od nich lepszym. W roku 1974 został uznany za najlepszego ucznia (od pierwszej do czwartej klasy był zawsze prymusem) i został wytypowany bez egzaminu wstępnego na Handel Zagraniczny SGPiS. W roku akademickim 1976/77 był laureatem corocznego konkursu „Primus Inter Pares” (pierwszy wśród równych), nagrody przyznawanej najlepszemu studentowi w Polsce.
(fragment noty biograficznej opublikowanej na stronie www.tomekopoka.pl )
Na książkę „Pamiętam tamte mewy… - Tomek OPOKA” składają się, poza wierszami i tekstami piosenek barda, wspomnienia przyjaciół, artykuły prasowe, wywiad dla pisma „Ballada” oraz fotografie z różnych okresów jego życia.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze