Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 06:10
Reklama

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

Reklama
Wczesne wykrycie alergii u dziecka oznacza większe szanse na to, że uniknie się poważniejszych dolegliwości w późniejszym wieku. Jednak diagnostyka małych alergików jest niezmiernie trudna. Odpowiednie przygotowanie się do wizyty u lekarza to podstawa.

Alergia w genach

Alergia u dzieci stała się sztandarową dolegliwością. Coraz więcej maluchów jest uczulonych na roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, substancje chemiczne, a także na sierść zwierząt. Niestety za problemy z alergią często są sprawą dziedziczną. Prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia u malucha jest większe, jeśli jedno lub obydwoje rodziców na nią cierpi. Jeśli ojciec i matka są alergikami, to wówczas jest 75% szansa, że ich dziecko też będzie się zmagało z uczuleniem. Natomiast jeśli jedno z rodziców ma alergie, to istnieje 50% ryzyko wystąpienia jej u malucha. Badania pokazują, że rodzaj alergii rodzica ma wpływ na rodzaj alergii dziecka. Astma, katar sienny, zapalenie błony śluzowej nosa i egzema wymieniane są jako dziedziczne.

Mali alergicy


Najtrudniejszym zadaniem okazuje się postawienie przez lekarza odpowiedniej diagnozy. Rozpoznanie alergii u dzieci w wieku 3-6 lat jest trudne, ponieważ w tym okresie często cierpią na przeróżne choroby. Objawy alergii można więc pomylić z infekcjami - opowiada o tym w filmie "Czy alergie u dzieci mogą być mylone z innymi chorobami?"dr nauk medycznych Zygmunt Nowacki, alergolog z Krakowa. Według niego, lekarz pierwszego kontaktu sam nie jest w stanie zdiagnozować choroby alergicznej. Dlatego warto zgłosić się do lekarza specjalisty.

Alergolodzy często rozpoznają alergie "na około", tzn. poprzez wykluczenie innych chorób, które mają podobne objawy jak alergia czy astma. Wykorzystuje się diagnostykę alergiczną, czyli testy. Jednak trzeba pamiętać, że nie przesądzają one o rozpoznaniu choroby, tylko sugerują, że dziecko ma predyspozycje do alergii.

Prawidłowa i wczesna diagnostyka alergii u dziecka jest bardzo istotna - może go ustrzec w przyszłości przed innymi chorobami. Dr Monika Kapińska-Mrowiecka, dermatolog i alergolog z Krakowa w filmie "Dzieci z AZS są zagrożone astmą oskrzelową" opowiada o tym, że trzeba zwrócić uwagę na wczesne manifestacje atopowego zapalenia skóry u dzieci, ponieważ procent ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej w takich przypadkach jest bardzo duże.

Alergolog czy pulmonolog?

Po pomoc do specjalisty najlepiej się zgłosić w następujących przypadkach:
- lekarz pierwszego kontaktu nie ma pewności co do rozpoznania choroby,
- lekarz rodzinny nie jest w stanie opanować dolegliwości dziecka,
- objawy alergii są umiarkowane lub ciężkie i wymagają specjalistycznej porady,
- zachodzi potrzeba dodatkowej konsultacji.

Mały pacjent może uzyskać skierowanie do alergologa lub pulmonologa. Istotne jest zrozumienie różnic między tymi specjalnościami.

Alergolog to ekspert w określaniu przyczyn reakcji alergicznych. Wykonuje testy uczuleniowe, udziela porad na temat środków pomocnych przy ograniczeniu zasięgu alergenów w środowisku, a także jest w stanie przeprowadzić immunoterapię (leczenie dziecka za pomocą szczepionek odczulających).

Pulmonolog to diagnosta, z reguły zajmuje się dziećmi cierpiącymi na rzadsze schorzenia układu oddechowego. Jest przygotowany do odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego dziecko kaszle, a przepisane leki nie działają skutecznie? Co zostało przeoczone u dziecka, które wciąż cierpi z powodu uporczywych dolegliwości.

Reklama

 

Pulmonolog to także ekspert w interpretowaniu różnych badań oceniających czynność płuc, które mogą być użyteczne.

Pulmonologię dziecięcą uważa się za stosunkowo nową gałąź medycyny. Alergologia jest starszą specjalnością i często skorzystanie z pomocy alergologów stanowi dobry wybór. Zadania alergologii i pulmonologii wzajemnie się nie wykluczają, więc dzieci mogą korzystać równolegle z opieki lekarzy tych dwóch specjalności. Ważne jest, by lekarz był ekspertem w dziedzinie doboru leków i bezpiecznego ujarzmiania dolegliwości dzieci.

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza

Jeżeli dziecko odczuwa dolegliwości sugerujące alergię bądź astmę, to pierwszym etapem powinna być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego). Zaletą lekarza rodzinnego jest to, że przedmiotem jego uwagi jest cały organizm dziecka. Dodatkowym atutem może być fakt, że zna małego pacjenta, co stanowi ułatwienie w pracy z dzieckiem. W razie podejrzenia występowania choroby alergicznej lub astmy u dziecka, lekarz rodzinny wyda skierowanie do alergologa lub pulmonologa.

Rodzice dziecka powinni odpowiednio przygotować się do wizyty u lekarza. Pierwszy krok to obserwacja malucha i zanotowanie swoich spostrzeżeń. Należy wiedzieć jakie objawy ma dziecko oraz w jakich okolicznościach one występują (np. kichanie przy wiosennym spacerze w parku). Jeśli maluch przyjmuje leki, to trzeba o nich powiedzieć lekarzowi - na co są przepisane, w jakich dawkach podawane. Najlepiej jest zabrać opakowania leków do lekarza.

Podczas wizyty z dzieckiem u lekarza, rodzice nie powinni się krępować w zadawaniu pytań. O co można zapytać lekarza?

1. Czy dziecko choruje na alergię czy astmę?
2. Czy obok alergii i astmy istnieje jeszcze jakiś inny problem zdrowotny?
3. Jakie czynniki wyzwalają objawy alergiczne u dziecka?
4. Czy trzeba poddać dziecko testom uczuleniowym?
5. Czy dziecko powinno się zgłosić do specjalisty, a jeśli tak, to czy powinien to być alergolog czy pulmonolog?
6. Co jeszcze oprócz alergii może wyzwalać u dziecka napady astmy?
7. Jakie są sposoby ograniczenia kontaktu dziecka z alergenami?
8. Czy dziecko powinno otrzymać szczepionki odczulające?
9. Jak często należy odbywać wizyty kontrolne?
10. Czy dziecko potrzebuje leków przez cały czas, czy tylko wtedy, gdy występują objawy?
11. Czy mogą wystąpić efekty uboczne po przyjęciu leków?
12. Jaki jest najbezpieczniejszy sposób leczenia dziecka?
13. Co należy zrobić, jeśli przepisane leki nie będą działać?
14. Z kim należy się skontaktować w pilnych przypadkach?

Rola rodziców

Trzeba zdać sobie sprawę, że rodzice również należą do zespołu diagnostycznego, ponieważ opisują objawy oraz przebyte przez dziecko choroby. Są to kluczowe elementy badania małego pacjenta, więc podczas wizyty u specjalisty najkorzystniejszym rozwiązaniem jest obecność obojga rodziców (zwłaszcza przy pierwszej wizycie). Im lepiej rodzice przygotują się na spotkanie z lekarzem, tym więcej korzyści wyniknie z wizyty.

Istotne jest również to, żeby dzieci mogły robić to, co chcą, czyli brały pełny udział we wszelakich zajęciach i nie czuły się ograniczone przez alergię.

 


Anna Włoszek i Dariusz Młynarczyk

 


Artykuł publikowany jest w cyklu "Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii" przy współpracy z videoportalem www.JaAlergik.pl w ramach ogólnopolskiej akcji "Nie daj się alergii"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pustelnik 30.12.2009 15:08
I to się nazywa samotność w sieci.......

Reklama
rodzice ateisty, 30.12.2009 13:55
tak jesteśmy dumni

do rodziców ateisty 30.12.2009 13:43
Dumni jesteście z syna?

ateista 30.12.2009 13:26
stwierdzenie alergii u dziecka jest proste; wystarczy zbadać krew w kierunku IgE, jeśli wyjdzie dodatnie to wtedy na 100% jest alergikiem, jeżeli ujemne to nie, wadą jest to, że u dziecka w tym wieku IgE może z ujemnego w dodatnie zmienić się w ciągu paru miesięcy; BTW sorry ale jak można być chorym na ALERGIĘ? kto układał te pytania?

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Ale to są wierne giermki Pana Idola niejakiego pana Antoniego, który wspiera i otacza się nimi przy każdej okazji. To w końcu jak to jest ?Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: JimmyTreść komentarza: Wy to lepiej napiszcie kto i jaką fuszerę odwalił w tym Parku Solidarności, że jest już pół roku obsuwy, bo wygląda to raczej na coś grubszego.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: JimmyTreść komentarza: Antek, ty to lepiej się weź za rozwiązywanie testów na prawko zamiast się wozić po imprezkach, bo już dwa razy uwaliłeś teorię.Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: No i kiedy remont Pałacu Piescha na Barlickiego?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Prezydencie. To pańskie wyjaśnienie w sprawie tej S12 jest trochę mętne. Wystarczyło napisać ludziom om tym, co decyduje o pewnym odrzuceniu tzw. wariantu północnego i o zdecydowanym dążeniu do jednego z wariantów południowych (tych wariantów południowych było dwa, lub trzy). Przy okazji: pewien poseł robi akcję, aby ludziska zaprotestowali przeciwko wariantom południowym (listy, sms-y), Ciekawe, czy pewien minister też dostał taki anons.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Komendancie Marcinie Dulas: i o to chodzi!!! moje najlepsze gratulacje - chłopcze!!!Źródło komentarza: Marcin Dulas nowym komendantem wojewódzkim PSP w Łodzi
Reklama
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama