Jego usypywanie rozpoczęło się przed 5 laty staraniem parafii rzymsko-katolickiej p.w. Św. Marcina w Radziechowach oraz działającego tu również Stowarzyszenia „Dzieci Serc”. Co roku na początku listopada do radziechowskiego kurhanu, znajdującego się u podnóża wzniesionego wcześniej Krzyża Jubileuszowego – głównego akcentu „Golgoty Beskidów”, przywożona jest ziemia z miejsc szczególnie ważnych dla historii Polski, miejsc naznaczonych bohaterstwem i męczeństwem bohaterów walczących za Ojczyznę i Wiarę. W 2005 roku złożono tu ziemię z grobów: ks. Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki.
W następnych latach do beskidzkiego Kurhanu Pamięci dosypano ziemię m.in. z grobów polskich oficerów pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje, a także ziemię przywiezioną z dalekiego Peru z mogiły polskich misjonarzy-męczenników: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Podobnie uczczono tutaj pamięć Powstańców Warszawskich i Powstańców Wielkopolskich. W ubiegłym roku przywieziono na tę górę ziemię z miejsc na terenie Watykanu, najchętniej odwiedzanych przez Papieża-Polaka Jana Pawła II.
Podczas tegorocznych V Zaduszek Narodowych na Matysce złożono ziemię z grobu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz z innych pól bitewnych tragicznego Września 1939 roku. Oprócz żołnierzy 6 Pułku Piechoty Legionów, poległych w dniach 11-12 września w zwycięskim boju w Kałuszynie, oddano hołd również żołnierzom 13 Dywizji Strzelców Kresowych, którzy zginęli wieczorem 6 września na ulicach Tomaszowa Mazowieckiego. Jak wiadomo, rozegrał się tutaj tragiczny finał tzw. Bitwy Tomaszowskiej, kiedy wycofujący się po niej przez centrum miasta wspomniany 45 p.p. został niespodziewanie ostrzelany przez miejscowych, niemieckich dywersantów. W wyniku zdradzieckiego ataku na ulicach naszego miasta poległo aż 110 polskich żołnierzy wraz z dowódcą pułku – płk. Stanisławem Hojnowskim.
To właśnie z jego mogiły, znajdującej się w kwaterze Żołnierzy Września 39 roku na tomaszowskim cmentarzu wojskowym, pochodzi symboliczna garść ziemi złożona w minioną sobotę podczas podniosłej uroczystości patriotyczno-religijnej na beskidzkim szczycie. Została ona wcześniej przesłana na ręce Pani Jadwigi Klimonda – przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci Serc, która w tej sprawie zwróciła się miesiąc temu do… Skansenu Rzeki Pilicy. Pani Jadwiga dotarła tutaj poprzez stronę internetową skansenu, z której dowiedziała się o organizowanych rokrocznie przez tę placówkę rekonstrukcjach historycznych, odtwarzających kolejne epizody walk o Tomaszów Maz. we wrześniu 39 roku. Tą drogą prośba z Radziechowów dotarła do tomaszowskiego magistratu, który oprócz ziemi pobranej z grobu pułkownika Hojnowskiego przekazał organizatorom V Zaduszek Narodowych na górze Matysce stosowne przesłanie podpisane przez prezydenta Miasta – Rafała Zagozdona.
Po odprawieniu mszy w intencji Ojczyzny oraz poległych we wrześniu 1939 roku, zostało ono odczytane wśród podobnych listów przysłanych również z Gdańska i Kałuszyna. Nastąpił moment odczytania Apelu Poległych i dosypania do Kurhanu Pamięci otrzymanej ziemi. Warto dodać, że treść apelu została wyłoniona w dorocznym ogólnopolskim konkursie historycznym, ogłoszonym przez organizatorów radziechowskich Zaduszek Narodowych. Tym razem wygrała go Justyna Polak, uczennica ZSS w Rzykach. Podniosły nastrój tej niecodziennej i jakże wzruszającej ceremonii wzmógł jeszcze dźwięk syreny ze strażackiego wozu bojowego i widok dwóch jeźdźców ubrany w mundury polskich ułanów z Września 1939 roku.
Tekst: Andrzej Kobalczyk, Skansen Rzeki Pilicy
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze