Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 06:00
Reklama

Wyhamuj w porę! Sprawdź, czy twoje picie jest bezpieczne

Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki dołączyła do grona prawie 1.400 samorządów realizujących zorganizowaną przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ogólnopolską społeczną kampanię edukacyjno-profilaktyczną „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”. Kampania adresowana jest do dorosłych konsumentów napojów alkoholowych. Jej celem jest ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie i szkodliwie oraz przekazanie wiedzy na temat szkód wiążących się ze spożywaniem alkoholu.

 

Reklama

 

Intencją organizatorów nie jest nakłanianie do całkowitej abstynencji, ale pokazanie, kiedy picie staje się ryzykowne i jakie są granice tego ryzyka, przy jednoczesnym przypominaniu i upominaniu, kto i w jakich sytuacjach nie powinien w ogóle sięgać po alkohol.

 

Skala problemu jest poważna. Wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że alkohol jest trzecim na świecie - po nadciśnieniu tętniczym i nikotynie - czynnikiem ryzyka, powodującym choroby i zgony. Związek z alkoholem ma ponad 60 typów różnych schorzeń. Tymczasem region europejski jest największym producentem i konsumentem napojów alkoholowych. Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, iż populacja osób pijących ryzykownie i szkodliwie kształtuje się w Polsce na poziomie około 4 mln i jest tym samym ponad cztery razy większa niż populacja osób uzależnionych od alkoholu (szacowana na ok. 863 tys.). Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, spożycie 100-proc. alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło w ostatnich dziesięciu latach z 7,02 l w 1998 roku do 9,21 l w roku 2007. W strukturze spożycia rośnie udział napojów spirytusowych, a także liczba punktów sprzedaży alkoholu. Do tego wciąż pokutuje błędne przekonanie, że „piwo to nie alkohol” czy też - w wersji nieco lżejszej - stereotyp dotyczący piwa jako najmniej szkodliwego napoju alkoholowego.


Szacuje się, że liczba uzależnionych od alkoholu mieszkańców naszego miasta przekracza 1.300 osób, co stanowi ok. 2 proc. populacji. 2,5-krotnie więcej, tj. ponad 3.300 tomaszowian (ok. 5-7 proc. populacji) to osoby pijące szkodliwie. Tylko w 2008 r. pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z powodu alkoholizmu objęto 555 osób (liczba ta z roku na rok systematycznie rośnie). W Tomaszowie zatrzymano 513 nietrzeźwych kierowców. Osoby pod wpływem alkoholu spowodowały 29 wypadków drogowych i 73 kolizje, 275 osób dopuściło się w takim stanie przemocy domowej. Do policyjnych pomieszczeń dla zatrzymanych do wytrzeźwienia trafiło 216 osób. Miesięcznie mniej więcej setka osób w związku ze spożyciem alkoholu korzystała z pomocy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Nikt nie sięga po alkohol po to, aby mieć problemy. Niestety, wielu pod jego wpływem stwarza je sobie i innym...

Chcemy o tym mówić. Tłumaczyć i ostrzegać, wspierać i pomagać. Włączając się w kampanię chcemy zachęcić każdego mieszkańca naszego miasta do oceny własnego modelu picia, a tym samym sprawdzenia, czy jest to - jak każdy zwykł o sobie mniemać - picie bezpieczne. Chcemy ostrzec przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w związku ze spożywaniem alkoholu. Wyjaśnimy też, w jaki sposób przeliczać ilość wypijanych napojów wyskokowych i jak nie przekraczać granicy picia o niskim ryzyku szkód. Będziemy także, tak jak dotychczas, informować gdzie i w jakiej formie uzyskać można w naszym mieście pomoc w problemie alkoholowym.

Na potrzeby kampanii przygotowano: spoty telewizyjne i radiowe, plakaty, ulotki edukacyjne, broszury, książki. Uruchomiono także stronę internetową projektu - www.wyhamujwpore.pl. Specjalny przekaz profilaktyczny skierowany zostanie do młodzieży. Do szkół trafią, przygotowane przez PARPA, scenariusze zajęć profilaktycznych i wywiadówki dla rodziców. Placówki otrzymają też adresowane do młodych ludzi materiały edukacyjne ph. „Nie, bo tak”.

Z myślą o młodzieży powstała również strona internetowa www.niebotak.pl.
W ramach kampanii Urząd Miasta wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizował 27 sierpnia 2009 r. szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych. W dniu 18 września 2009 r. odbyła się debata pod hasłem „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”, w której uczestniczyli przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Sądu, Policji, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, służby zdrowia, stowarzyszeń abstynenckich, mediów lokalnych, księża, pedagodzy.

Najnowszemu przedsięwzięciu PARPA patronują, m.in. Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. My również staramy się pozyskać lokalnych sprzymierzeńców kampanii. Liczymy gorąco, że Państwo znajdą się wśród nich.

Tekst: Urząd Miasta Tomaszowa

Aby sprawdzić, czy państwa picie jest bezpieczne, wystarczy rozwiązać poniższy test.

1.    Jak często pije Pan/Pani napoje zawierające alkohol?
(0) nigdy
(1) raz w miesiącu lub rzadziej
(2) dwa do czterech razy w miesiącu
(3) dwa lub trzy razy w tygodniu
(4) cztery lub więcej razy w tygodniu

1.    Ile standardowych porcji zawierających alkohol wypija Pan/Pani w dniu, w którym Pan/Pani pije?
(0) 1-2 porcje
(1) 3-4 porcje
(2) 5-6 porcji
(3) 7-9 porcji
(4) 10 lub więcej porcji

2.    Jak często wypija Pan/Pani sześć lub więcej porcji alkoholu podczas jednego dnia?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około raz w miesiącu
(3) około raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

3.    Jak często w ostatnim roku nie mógł Pan/Pani zaprzestać picia po jego rozpoczęciu?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około jeden raz w miesiącu
(3) około 1 raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

4.    Jak często w ciągu ostatniego roku z powodu picia alkoholu zrobił Pan/Pani coś niewłaściwego, co naruszyło przyjęte w Pana/Pani środowisku normy postępowania?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około raz w miesiącu
(3) około raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

5.    Jak często w ostatnim roku potrzebował Pan/Pani napić się alkoholu rano następnego dnia po "dużym piciu", aby móc dojść do siebie?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około raz w miesiącu
(3) około raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

6.    Jak często w ostatnim roku miał Pan/Pani poczucie winy lub wyrzuty sumienia po piciu alkoholu?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około raz w miesiącu
(3) około raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

7.    Jak często w ostatnim roku nie mógł Pan/Pani przypomnieć sobie, co zdarzyło sie poprzedniego dnia lub nocy, z powodu picia?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około raz w miesiącu
(3) około raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie

8.    Czy kiedykolwiek Pan/Pani lub ktoś inny doznał jakiegoś urazu fizycznego w wyniku Pana/Pani picia?
(0) nie
(2) tak, ale nie w ostatnim roku
(3) tak, w ostatnim roku

9.    Czy ktoś z rodziny, lekarzy lub innych pracowników służby zdrowia interesował się Pana/Pani piciem albo sugerował jego ograniczenie?
(0) nie
(2) tak, ale nie w ostatnim roku
(3) tak, w ostatnim roku

Interpretacja wyników
o    Osoby które uzyskały 8 lub więcej punktów uważa się za przypadki wymagające pogłębionej diagnostyki.
o    Osoby z podwyższonymi wynikami w trzech pierwszych skalach, przy nie podwyższonych wynikach w pozostałych, to prawdopodobnie pijące w sposób ryzykowny.
o    Podwyższone wyniki w skalach 4-6 sugerują uzależnienie od alkoholu.
o    Podwyższenie wyników w pozostałych skalach sugerują picie szkodliwe.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

WuPe 30.09.2009 13:52
Beznadziejny test. Co to za interpretacje w ogóle? Śmiesznie niepoważne.

Reklama
??? 29.09.2009 23:21
policjanci,musieli by pracować, a po co.

Flogging Molly 29.09.2009 18:21
Zastanawia mnie tylko jedno... Praktycznie każdy mieszkaniec naszego miasta wie gdzie w Tomaszowie mieszczą się punkty, w których można nielegalnie kupić alkohol domowej roboty. Dlaczego policja nie reaguje albo reaguje tak rzadko?! Te meliny są przecież bardzo niebezpieczne! Nie dość, że alkohol jest niewiadomego pochodzenia, to jeszcze nikt nie kontroluje czy kupujący jest pełnoletni! Od tego powinno się zacząć!!!

Rafalli 29.09.2009 15:10
Alkochol jest trujący . Ja nie pije i uwazam ze powinni tego zabronić

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Ale to są wierne giermki Pana Idola niejakiego pana Antoniego, który wspiera i otacza się nimi przy każdej okazji. To w końcu jak to jest ?Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: JimmyTreść komentarza: Wy to lepiej napiszcie kto i jaką fuszerę odwalił w tym Parku Solidarności, że jest już pół roku obsuwy, bo wygląda to raczej na coś grubszego.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: JimmyTreść komentarza: Antek, ty to lepiej się weź za rozwiązywanie testów na prawko zamiast się wozić po imprezkach, bo już dwa razy uwaliłeś teorię.Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: No i kiedy remont Pałacu Piescha na Barlickiego?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Prezydencie. To pańskie wyjaśnienie w sprawie tej S12 jest trochę mętne. Wystarczyło napisać ludziom om tym, co decyduje o pewnym odrzuceniu tzw. wariantu północnego i o zdecydowanym dążeniu do jednego z wariantów południowych (tych wariantów południowych było dwa, lub trzy). Przy okazji: pewien poseł robi akcję, aby ludziska zaprotestowali przeciwko wariantom południowym (listy, sms-y), Ciekawe, czy pewien minister też dostał taki anons.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Komendancie Marcinie Dulas: i o to chodzi!!! moje najlepsze gratulacje - chłopcze!!!Źródło komentarza: Marcin Dulas nowym komendantem wojewódzkim PSP w Łodzi
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama