Intencją organizatorów nie jest nakłanianie do całkowitej abstynencji, ale pokazanie, kiedy picie staje się ryzykowne i jakie są granice tego ryzyka, przy jednoczesnym przypominaniu i upominaniu, kto i w jakich sytuacjach nie powinien w ogóle sięgać po alkohol.
Skala problemu jest poważna. Wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że alkohol jest trzecim na świecie - po nadciśnieniu tętniczym i nikotynie - czynnikiem ryzyka, powodującym choroby i zgony. Związek z alkoholem ma ponad 60 typów różnych schorzeń. Tymczasem region europejski jest największym producentem i konsumentem napojów alkoholowych. Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, iż populacja osób pijących ryzykownie i szkodliwie kształtuje się w Polsce na poziomie około 4 mln i jest tym samym ponad cztery razy większa niż populacja osób uzależnionych od alkoholu (szacowana na ok. 863 tys.). Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, spożycie 100-proc. alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło w ostatnich dziesięciu latach z 7,02 l w 1998 roku do 9,21 l w roku 2007. W strukturze spożycia rośnie udział napojów spirytusowych, a także liczba punktów sprzedaży alkoholu. Do tego wciąż pokutuje błędne przekonanie, że „piwo to nie alkohol” czy też - w wersji nieco lżejszej - stereotyp dotyczący piwa jako najmniej szkodliwego napoju alkoholowego.
Szacuje się, że liczba uzależnionych od alkoholu mieszkańców naszego miasta przekracza 1.300 osób, co stanowi ok. 2 proc. populacji. 2,5-krotnie więcej, tj. ponad 3.300 tomaszowian (ok. 5-7 proc. populacji) to osoby pijące szkodliwie. Tylko w 2008 r. pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z powodu alkoholizmu objęto 555 osób (liczba ta z roku na rok systematycznie rośnie). W Tomaszowie zatrzymano 513 nietrzeźwych kierowców. Osoby pod wpływem alkoholu spowodowały 29 wypadków drogowych i 73 kolizje, 275 osób dopuściło się w takim stanie przemocy domowej. Do policyjnych pomieszczeń dla zatrzymanych do wytrzeźwienia trafiło 216 osób. Miesięcznie mniej więcej setka osób w związku ze spożyciem alkoholu korzystała z pomocy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Nikt nie sięga po alkohol po to, aby mieć problemy. Niestety, wielu pod jego wpływem stwarza je sobie i innym...
Chcemy o tym mówić. Tłumaczyć i ostrzegać, wspierać i pomagać. Włączając się w kampanię chcemy zachęcić każdego mieszkańca naszego miasta do oceny własnego modelu picia, a tym samym sprawdzenia, czy jest to - jak każdy zwykł o sobie mniemać - picie bezpieczne. Chcemy ostrzec przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w związku ze spożywaniem alkoholu. Wyjaśnimy też, w jaki sposób przeliczać ilość wypijanych napojów wyskokowych i jak nie przekraczać granicy picia o niskim ryzyku szkód. Będziemy także, tak jak dotychczas, informować gdzie i w jakiej formie uzyskać można w naszym mieście pomoc w problemie alkoholowym.
Na potrzeby kampanii przygotowano: spoty telewizyjne i radiowe, plakaty, ulotki edukacyjne, broszury, książki. Uruchomiono także stronę internetową projektu - www.wyhamujwpore.pl. Specjalny przekaz profilaktyczny skierowany zostanie do młodzieży. Do szkół trafią, przygotowane przez PARPA, scenariusze zajęć profilaktycznych i wywiadówki dla rodziców. Placówki otrzymają też adresowane do młodych ludzi materiały edukacyjne ph. „Nie, bo tak”.
Z myślą o młodzieży powstała również strona internetowa www.niebotak.pl.
W ramach kampanii Urząd Miasta wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizował 27 sierpnia 2009 r. szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych. W dniu 18 września 2009 r. odbyła się debata pod hasłem „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”, w której uczestniczyli przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Sądu, Policji, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, służby zdrowia, stowarzyszeń abstynenckich, mediów lokalnych, księża, pedagodzy.
Najnowszemu przedsięwzięciu PARPA patronują, m.in. Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. My również staramy się pozyskać lokalnych sprzymierzeńców kampanii. Liczymy gorąco, że Państwo znajdą się wśród nich.
Tekst: Urząd Miasta Tomaszowa
Aby sprawdzić, czy państwa picie jest bezpieczne, wystarczy rozwiązać poniższy test.
1. Jak często pije Pan/Pani napoje zawierające alkohol?
(0) nigdy
(1) raz w miesiącu lub rzadziej
(2) dwa do czterech razy w miesiącu
(3) dwa lub trzy razy w tygodniu
(4) cztery lub więcej razy w tygodniu
1. Ile standardowych porcji zawierających alkohol wypija Pan/Pani w dniu, w którym Pan/Pani pije?
(0) 1-2 porcje
(1) 3-4 porcje
(2) 5-6 porcji
(3) 7-9 porcji
(4) 10 lub więcej porcji
2. Jak często wypija Pan/Pani sześć lub więcej porcji alkoholu podczas jednego dnia?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około raz w miesiącu
(3) około raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie
3. Jak często w ostatnim roku nie mógł Pan/Pani zaprzestać picia po jego rozpoczęciu?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około jeden raz w miesiącu
(3) około 1 raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie
4. Jak często w ciągu ostatniego roku z powodu picia alkoholu zrobił Pan/Pani coś niewłaściwego, co naruszyło przyjęte w Pana/Pani środowisku normy postępowania?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około raz w miesiącu
(3) około raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie
5. Jak często w ostatnim roku potrzebował Pan/Pani napić się alkoholu rano następnego dnia po "dużym piciu", aby móc dojść do siebie?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około raz w miesiącu
(3) około raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie
6. Jak często w ostatnim roku miał Pan/Pani poczucie winy lub wyrzuty sumienia po piciu alkoholu?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około raz w miesiącu
(3) około raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie
7. Jak często w ostatnim roku nie mógł Pan/Pani przypomnieć sobie, co zdarzyło sie poprzedniego dnia lub nocy, z powodu picia?
(0) nigdy
(1) rzadziej niż jeden raz w miesiącu
(2) około raz w miesiącu
(3) około raz w tygodniu
(4) codziennie lub prawie codziennie
8. Czy kiedykolwiek Pan/Pani lub ktoś inny doznał jakiegoś urazu fizycznego w wyniku Pana/Pani picia?
(0) nie
(2) tak, ale nie w ostatnim roku
(3) tak, w ostatnim roku
9. Czy ktoś z rodziny, lekarzy lub innych pracowników służby zdrowia interesował się Pana/Pani piciem albo sugerował jego ograniczenie?
(0) nie
(2) tak, ale nie w ostatnim roku
(3) tak, w ostatnim roku
Interpretacja wyników
o Osoby które uzyskały 8 lub więcej punktów uważa się za przypadki wymagające pogłębionej diagnostyki.
o Osoby z podwyższonymi wynikami w trzech pierwszych skalach, przy nie podwyższonych wynikach w pozostałych, to prawdopodobnie pijące w sposób ryzykowny.
o Podwyższone wyniki w skalach 4-6 sugerują uzależnienie od alkoholu.
o Podwyższenie wyników w pozostałych skalach sugerują picie szkodliwe.
Napisz komentarz
Komentarze