„Konstatując, deficyt występujący w wydatkach powiatu przeznaczonych na cele oświaty nie może być czynnikiem determinującym konieczność likwidacji szkół wchodzących w skład ZPSZiO w Tomaszowie Mazowieckim, zwłaszcza w kontekście realnego pogorszenia jakości usług edukacyjnych i dostępu do edukacji na terenie powiatu” – czytamy w podsumowaniu uzasadnienia opinii.
Można powiedzieć, że łódzkie Kuratorium nie zostawiło „suchej nitki” na lansowanej przez Zarząd Powiatu koncepcji likwidacji szkoły. Opinia powstała w wyniku przeprowadzonego przeglądu tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawicielami społeczności szkolnej likwidowanej „Budowlanki”.
Kuratorium uznało stan bazy dydaktycznej szkoły za dobry. Tym samym upadł ostatecznie argument o konieczności przeprowadzenia kosztownych remontów. Zdaniem organu nadzoru w dużo gorszym stanie technicznym są szkoły, do których zaplanowano przeniesienie uczniów.
W (Mechanik) uczy się 870 uczniów w 31 klasach. Na sale dydaktyczne zaadaptowano pochodzący z 1911 roku budynek powarsztatowy. Halę warsztatową podzielono za pomocą ścianek gipsowo – kartonowych. Zdaniem Kuratorium wpływa to negatywnie na „jakość warunków, w których realizowany jest proces dydaktyczny (hałas)”. Ponadto w szkole brakuje internatu oraz stołówki.
Dużo gorzej jest w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 (Samochodówka). Budynek dydaktyczny (zgodnie z zapisami w książce obiektu budowlanego) od 1 marca nie powinien być użytkowany. Z ekspertyz budowlanych wynika, że budynki wchodzące w skład Zespołu wymagają dalszych remontów.
Kurator wskazuje również, że pracownie w ZSP 1 oraz ZSP 3 nie są przystosowane do nauczania zawodów budowlanych oraz związanych z ochroną środowiska.
Mimo dobrego stanu technicznego budynku ZSP 6 (Włókiennik) wadą jest tutaj brak stołówki, hali sportowej czy internatu.
Likwidacja bazy noclegowej, to również jeden z argumentów przemawiających przeciwko likwidacji szkoły. Wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych, to młodzież pochodząca z okolicznych gmin. Często codzienny dojazd na zajęcia szkolne jest praktycznie niemożliwy.
W przypadku braku na terenie Powiatu Tomaszowskiego innej placówki zapewniającej uczniom opiekę i wychowanie poza miejscem stałego zamieszkania, likwidacja tak znacznej bazy noclegowej, będzie skutkować brakiem około 60 miejsc noclegowych dla uczniów pochodzących spoza Tomaszowa Mazowieckiego – uważa Kuratorium.
Argumentem przemawiającym z likwidacją nie są również tabele zawierające dane demograficzne, jakie Starostwo przesłało Kuratorowi Oświaty, ponieważ „nie przekładają się w żaden bezpośredni sposób na wybór tej konkretnej szkoły, jako planowanej do likwidacji”.
Zarząd Powiatu zapowiada, że na opinię Kuratorium złoży zażalenie do Ministra Edukacji.
Polecamy także
Napisz komentarz
Komentarze