Morderstwo w bibliotece – popularyzacja literatury kryminalnej” to pierwsza propozycja biblioteki dla Tomaszowian. Ma na celu propagowanie czytelnictwa, zwiększenie zainteresowania literaturą kryminalną oraz zachęcenie czytelników do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta. Termin, w którym będą organizowane imprezy to okres od marca 2009 r. do połowy lipca.
Na pomysł „Morderstwa w bibliotece” wpadli pracownicy placówki.
– Chcemy pokazać ludziom, że biblioteka jest dla wszystkich. Nie ma w niej jedynie literatury naukowej. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Nasz księgozbiór jest różnorodny. Od Harlequinów do literatury fachowej – mówi dyrektor tomaszowskiej biblioteki Ewa Adamska. – Do promocji wybraliśmy kryminał, gatunek literacki, który obecnie przeżywa swoje odrodzenie – dodaje.
Biblioteka będzie gościć czołowych autorów polskich kryminałów. Swoją obecnością zaszczycą czytelników Rafał Dębski (Labirynt von Brauna), Mariusz Czubaj (21:37), Zygmunt Miłoszewski (Domofon). Planowana była również wizyta Marka Krajewskiego (Śmierć w Breslau (1999), Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005), lecz grafik autora był już zapełniony.
– Niestety. Może uda się zaprosić pana Krajewskiego w przyszłym roku, lecz nasi tegoroczni goście to znakomitości i na pewno ich wizyta zapadnie w pamięć czytelnikom – mówi pani dyrektor.
W ramach „Morderstwa…” oprócz spotkań z autorami powieści kryminalnych, odbędą się także konkursy, internetowy „Zagadki kryminalne” oraz literacki „Kryminał wszech czasów”. Szczegóły przedstawiamy poniżej.
„Kobieta w literaturze” to z kolei cykl przewidziany na jesień 2009 r. Więcej o tej inicjatywie napiszemy wkrótce.
1. Internetowy konkurs „Zagadki kryminalne"
W marcu na stronie biblioteki www.mbptomaszow.pl zostanie umieszczona lista pytań dotyczących powieści kryminalnych (gatunku, treści, bohaterów, autorów). Uczestnicy konkursu pocztą e-mail lub osobiście będą mogli przekazywać organizatorowi odpowiedzi na pytania konkursowe. Wśród osób biorących udział w konkursie, które odpowiedzą na największą ilość pytań, zostaną przyznane trzy nagrody finansowe oraz nagrody książkowe (w przypadku dużej liczby uczestników odbędzie się losowanie).
2. Konkurs Literacki „Kryminał wszech czasów"
Wśród uczestników konkursu, którzy będą mieli za zadanie napisać esej (prace konkursowe na temat ulubionej powieści kryminalnej nie przekraczające 1 strony tekstu prozą), Jury wyłoni trzech zwycięzców i przyzna nagrody.
Terminarz imprez:
09.03.2009 - Ogłoszenie Internetowego Konkursu „Zagadki kryminalne" oraz Konkursu Literackiego „Kryminał wszech czasów"
19.03.2009 godz. 17.00 w Czytelni MBP - Spotkanie autorskie z Rafałem Dębskim
Maj 2009 - Spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem
Czerwiec 2009 - Spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszowskim
Czerwiec 2009 - Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursów „Zagadki kryminalne" i „Kryminał wszech czasów".
Patronat Medialny nad projektem objął Serwis internetowy
„Zbrodnia w Bibliotece".
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze