Strata finansowa tomaszowskiego szpitala za miesiąc styczeń wyniosła blisko 400 tysięcy złotych. Zdaniem dyrekcji szpitala sytuacja jest zła. Całkowite koszty funkcjonowania placówki w styczniu to 3 mln 757 tys. złotych, z tego aż 2 mln 737 tys. to koszty osobowe (wzrost o blisko 500 tys. w stosunku do miesiąca poprzedniego). Koszty utrzymania i leczenia pacjentów – 439 tys. złotych (spadek o kwotę 83 tys. złotych). Koszty funkcjonowania cały czas są monitorowane w celu ich ograniczania.
Najwięcej emocji wśród radnych opozycyjnych wywołała informacja o obniżce kosztów w sferze utrzymania i leczenia pacjentów.
- Czy oszczędności na pacjentach nie przynoszą im szkody? – dopytywali radni PiS.
Jednak zdaniem dyrektora szpitala oszczędności wzięły się raczej z racjonalizowania wydatków niż „robienia oszczędności kosztem pacjentów”.
- Już w najbliższym czasie wprowadzimy szpitalny receptariusz leków, to powinno przynieść wymierne korzyści finansowe – stwierdził dyrektor szpitala. – Zapewniając równocześnie, że zaopatrzenie w leki wszystkich oddziałów w szpitalu jest więcej niż zadowalające.
Dyrektor szpitala pytany był również m.in. czy szpital jest w stanie „własnymi siłami” odnowić klatkę schodową, usprawnić funkcjonowanie poradni kardiologicznej oraz kiedy w szpitalu pojawi się nowa aparatura RTG.
Rada Powiatu podjęła również uchwałę w sprawie określenia zadań w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na te zadania.
Podjęta uchwała ma związek z ustaleniem przez zarząd PFRON limitu środków dla naszego powiatu na w/w zadania w roku 2008. Całkowita kwota to 2 mln 960 tys. złotych, z czego 2 mln 400 tys. przeznaczono na rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych, pozostała część skierowana została na rehabilitację zawodową.
Na warsztaty terapii zajęciowej przeznaczono 1 mln 300 tys. złotych, dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych – 300 tys. złotych. 420 tys. złotych skierowano na likwidację barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
Podczas sesji przyjęto uchwałę w sprawie zasad korzystania ze stołówek w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Tomaszowski i ustalono wysokość opłat za wydawane posiłki. Rada powiatu decyzję w sprawie wysokości stawek dla pracowników pozostawiła w gestii dyrektorom placówek.
Opłata wnoszona przez ucznia za posiłki w stołówkach szkolnych obejmuje koszty produktów użytych na jego przyrządzenie i kształtuje się na poziomie od 3 do 4,5 zł. Stawki dla pracowników zostają powiększone o koszty przygotowania posiłków.
Dokonano również zmian w budżecie Powiatu na 2008 rok.
Druga część Sesji miała charakter informacyjny. Przedstawiono m.in. sprawozdanie roczne oraz informację o stanie porządku i bezpieczeństwa na terenie działania tomaszowskiej Komendy Policji, informację o sytuacji pożarowej, sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie, raport o stanie dróg.
Radzili w Powiecie
Część merytoryczna XIX Sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego rozpoczęła się od zreferowania informacji na temat aktualnej sytuacji Szpitala Rejonowego. To już stały punkt obrad radnych powiatowych. Kondycję ekonomiczno – finansową szpitala na dzień 31 stycznia br. przedstawił dyrektor Jacek Chyliński
- 28.02.2008 22:20 (aktualizacja 22.08.2023 16:46)
Napisz komentarz
Komentarze